Nasıl YapılırSağlık

İlik Yağı Nasıl Yapılır? İlik Yağı Ne İşe Yarar?

İlik yağı, tam bir kolajen deposudur. Bu nedenle saç ve cilt, kemik sağlığı başta olmak üzere birçok faydası vardır. Hazır olarak satılan ilik yağı evde de kolaylıkla yapılabilir. Saf ilik yağı nasıl yapılır? Saf ilik yağı saça nasıl kullanılır? İlik yağı neye yarar, faydaları nelerdir? İlik yağı nerelerde kullanılır, nasıl tüketilir? İlik saç çıkarır mı? Tüm merak edilenleri sizler için derledik…

İlik Yağı Nedir? 

İlik yağı, içerisinde doğal kolajen ve lif barındıran bir proteindir. Kuzu ve inek gibi hayvanların kemik iliğinden elde edilir. Saf ilik yağı, yüksek oranda protein, kollajen, B12 ve lif gibi sağlığa gerekli maddeler barındırır.

İlik Yağı Nasıl Yapılır?

Saf ilik yağı kuzu ve dana gibi hayvanların iliğinde bulunur. Özellikle kaval kemiği gibi bölgeler yüksek oranda ilik yağı içerir.  Evde saf ilik yağı yapmak için kasaptan ilikli kemik almak yeterlidir. İlikli kemiğin içinden yağ kaşık yada başka gereç yardımıyla çıkarılır ve istenilen şekilde kullanılır.

İlik Yağı Ne İşe Yarar?

Kemik iliğinden elde edilen ilik yağı tam bir kolajen deposudur. Bu nedenle gençleşmek isteyen kişilerin imdadına koşar. Kan dolaşımını hızlandırmaya yarar, cildi yeniler. 

Hücre yenileyici olan bu yağ aynı zamanda doğal bir nemlendiricidir.

Kemik iliği yağı saç sağlığı için mucizevi etki gösterir, saç dökülmesini önler, yeni saç çıkmasını sağlar.

İlik Yağı Nerelerde Kullanılır? 

Kemik iliği yağı saç sağlığı için maske olarak kullanılır. Cilt için doğal nemlendiricidir. Cildi besler, onarır ve nemlendirir. Kemik iliği yağı aslında hayvansal bir yağdır. Tereyağ gibi bütün yemek, çorba, ızgara, mangal çeşitlerinde yağ olarak kullanılır.

İlik Yağı Nasıl Tüketilir?

Saf kemik iliği yağını saç sağlığı için kullanılır. Saç sağlığı için saç diplerine masaj olarak uygulanır.  Yemekleri lezzetlendirmek için yağ olarak tüketilir. Cilt sağlığı için kullanılır. Çorba, ızgara, mangal gibi lezzetlerle tüketilir.

İlik Saç Çıkarır mı?

Saf kemik iliğinde; kalsiyum, fosfor, magnezyum, potasyum, çinko, demir, selenyum  gibi mineraller, B12, A, K gibi vitaminler vardır. Aynı zamanda omega 3, omega 6 barındırır. Bu kadar zengin içeriğe sahip olan bu ürün saç sağlığı için inanılmaz faydalıdır. Saf ilik yağı saçı besler, dökülmeyi önler ve yeni saç çıkmasını sağlar.

Saf İlik Yağı Faydaları

Saf ilik yağı yüksek oranda kolajen barındırır ve zengin bir içeriğe sahiptir. Saf ilik yağının başlıca faydaları şunlardır:

 • Saç köklerini besler, saçların dökülmesini önler.
 • Saçların sağlıklı uzamasını sağlar.
 • Kan dolaşımını hızlandırır.
 • Hücre yenileyicidir, cildi yeniler.
 • Yoğun nemlendirici özelliği vardır.

İlik Yağının Saça Faydaları

İlik yağı saça faydaları saymakla bitmez. Saf ilik yağı saç dökülmesini önler, sağlıklı saç çıkmasını sağlar. Doğal nemlendiricidir, bu sayede saç tellerinin kuruluğunu giderir, kırılmasını önler.Saç köklerini besler saç tellerini kalınlaştırır. Saf ilik yağı hücre yenileyicidir bu sayede saç derisini yeniler ve kuruluğu giderir.

Saç derisinin ihtiyacı olan protein, kolajen, vitamin gibi maddeleri sağlar.

Saça ilik yağı kullananlar güzel sonuçlar aldığını belirtmiştir. 

Saf İlik Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

Saf ilik yağı saç için doğrudan uygulanabilir. Ayrıca hindistan cevizi, argan yağı, çay ağacı yağı gibi diğer ürünlerle karıştırılarak da saça uygulanabilir.

Hazırlanan ilik yağı iyice karıştırılır. Doğal yağ olduğu için kolaylıkla yumuşar. Ancak kış mevsiminde benmari usulü eritilerek de saça uygulanabilir.

Saf ilik yağı saç diplerinden başlayıp saç uçlarına kadar her bölgeye masaj yapılarak uygulanır. Ardından saçlar streç yardımıyla kapatılır bu sayede ısı sayesinde saç derisine daha fazla nüfus eder. Saf kemik iliği yağı en az yarım saat mümkünse iki saat saçta bekletilir.

Saf İlik Yağı Saçtan Nasıl Temizlenir?

Saçta iki saat bekletilen saf ilik yağı saçtan temizlemek oldukça kolaydır. Saçları temizlemek için saçı ıslamadan şampuan kullanılır. Saçlar kuru olarak iyice şampuanladıktan sonra ılık suyla yıkanır ve durulanır. Gerekli görülürse tekrar şampuanlama işlemi yapılabilir. 

Saf İlik Yağı Yüze Sürülür mü?

Saf ilik yağı cilt sağlığı için gerekli birçok madde barındırır, bu özelliği sayesinde ilik yağı rahatlıkla yüze, cilde sürülebilir. Cilt sağlığı için mucizevi etkileri vardır, başta leke tedavisi olmak üzere ilik yağının başlıca faydaları şunlardır:

Saf İlik Yağı Cilde Faydaları

 • Cildi nemlendirir
 • Cilt lekelerini yok eder
 • Kolajen barındırır, bu sayede yaşlılık belirtilerini yok eder
 • Güneş yanığı, pişik tedavisinde kullanılır
 • Ayak ve topuk çatlaklarını giderir
 • Ciltteki ton farklılıklarını eşitler
 • Egzama gibi cilt sorunlarını tedavi eder.
 • Göz altı sağlığını korur
 • Akne, sivilce, yara ve yanık izlerini gidermeye yardımcı olur

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu