Nasıl Yapılır

Derz Araları Nasıl Temizlenir? Derz Araları Nasıl Beyazlatılır?

Başta evler olmak üzere yaşam ve iş merkezlerinin önemli bir parçası olan zemin temizliği oldukça önemlidir. Özellikle derz araları bulunduğu ortamın temizliğini belirleyen unsurlardan biridir. Ancak zaman içinde derzler kirlenir ve kararır.  Kirlenen derz araları nasıl temizlenir? Kararan derz araları nasıl beyazlatılır? Tüm merak edilenleri sizler için derledik…

Derz Araları Nasıl Temizlenir?

Fayans ve benzeri taş aralarında bulunan çizgilere derz denir. Derz araları çoğunlukla beyaz renk olur. Bunun yanında gri, siyah gibi renklerde sık sık tercih edilmektedir. 

Derz araları için en yaygın kullanılan beyaz renk zamanla kirlenir, kararır ve çirkin bir görüntüye neden olur. Bu çirkin görüntüden kurtulmak için temizlik gereklidir. 

Derz arası temizliği için piyasada birçok farklı marka temizleyiciler bulunmaktadır.

Derz arası temizliğinde özel bir temizlik ürünü kullanmak istemeyenler için farklı seçenekler de vardır. O zaman buyurun derz temizliği için seçeneklere…

Derz temizliğinde çoğunlukla kimyasal temizlik malzemeleri kullanılır. Ancak kimyasal ürünler insan sağlığına oldukça zararlıdır. Bu nedenle öncelikle doğal yollardan derz temizliği tekniklerini paylaşalım.

Karbonat

Karbonat sadece mutfakta kullanılan bir ürün değildir. Beyazlatıcı etkisi sayesinde birçok temizlik alanında kullanılır. “Derz aralarını ne temizler?” Sorusunun bir cevabı da karbonattır. Karbonat bir miktar ılık suyla karıştırılır ve macun kıvamına getirilir. Hazırlanan macun kirli bölgelere sürülür ve en az 20 dakika bekletilir. Ilık suyla derzler durulanır. Bu sayede doğal yolla derz temizliği sağlanmış olur.

Sirke

Sirkenin yararlı olmadığı bir alan neredeyse yok. İnsan sağlığına faydaları saymakla bitmeyen sirke aynı zamanda muhteşem bir temizlik malzemesidir. Üstelik doğal ürün olan sirke derz temizliği için de kullanılır. Kirlenen derzleri temizlemek için sirke kirli bölümlere dökülür ve bir fırça yardımıyla ovalanır. 

Diş Macunu

Birçok diş macununun içinde beyazlatıcı etkili ürünler vardır. Bu özelliği sayesinde temizlik için kullanılabilir. Diş macunu kirli olan bölgeye sürülür ve 15-20 dakika bekletilir. Ardından ılık suyla bölge silinerek temizlenir.

Karbonat ve Çamaşır Suyu

Çamaşır suyu neredeyse her evde, her yerde kullanılan bir temizlik aracıdır, ancak kimyasal bir üründür. Yine karbonat  beyazlatıcı ve leke çıkarıcı etkisi sayesinde birçok temizlik alanında kullanılır. Bu iki ürün beraber kullanılarak muhteşem bir derz temizleyicisi ürün elde edilir.

Kirlenen derz araları için 3 ölçü karbonat ve bir ölçü çamaşır suyu karıştırılarak macun kıvamına getirilir. Ardından derzler nemli bir bezle silinir, hazırlanan karışım kirlenmiş derz aralarına sürülür. Bu şekilde yarım saat bekletilir. Son olarak hafif ovalayarak temizlenir. 

Mavi Su

Derz temizliği denildiğinde ilk akla gelen ürünlerden biri mavi su olarak bilinen temizlik ürünüdür. Ancak oldukça yoğun bir kimyasal üründür. Mavi su olarak bilinen temizlik aracı asla başka bir kimyasal ürünlerle karıştırılmamalıdır. 

Sararmış Derz Araları Nasıl Temizlenir?

Sararmış derz araları için mavi su gibi özel temizlik ürünleri kullanılabilir. Yine sararmış derz araları için karbonat tek başına yada çamaşır suyuyla beraber karıştırılarak kullanılabilir.

Sirke de sararmış derz araları için çözüm sunan başka bir yöntemdir.

Derz Araları Nasıl Beyazlatılır?

Fayans araları zamanla sararır, kirlenir hatta kararak ilk görünümünü kaybeder.  Kararan derz araları bazı ürünler kullanılarak beyazlatılarak eski haline getirilebilir.

Derz araları, fayans aralarını beyazlatmak için kullanılan bir diğer yöntem yağ sökücü kullanmaktır. Fayans aralarını beyazlatmak için kirli bölgeye yağ sökücü sıkılır ve 10-15 dakika bekletilir. Ardından ılık suyla silinerek temizlik tamamlanır.

“Derz araları nasıl beyazlatılır?” Sorusunun başka bir cevabı da bulaşık makinesi için kullanılan parlatıcıdır. Bulaşık makinesi parlatıcısı kararmış derzlere dökülür ve birkaç dakika bekletilir. Ardından sünger veya fırça yardımıyla kararmış derzler silinerek beyazlatılır ve durulanarak temizlik tamamlanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu