YemekNasıl Yapılır

Evde Kaşar Peyniri Nasıl Yapılır? Kaşar Peyniri Tarifi…

Sadece kahvaltı sofralarının değil birçok yemeğin, salatanın mezelerin içine katılan, katıldığı yemeği lezzet bombası yapan kaşar  peyniri nasıl yapılır? Evde kaşar peyniri yapılır mı? Kaşar peyniri hangi sütten yapılır? Kaç kilo sütten ne kadar peynir elde edilir?  Kaşar yapımında hangi maya kullanılır? Tüm merak edilenleri sizler için derledik…

Eklendiği her yemeği lezzet bombasına çeviren, kahvaltı sofralarının, tostların, sandviçlerin vazgeçilmez dostu olan kaşar peyniri.  Gün geçtikçe doğal, lezzetli peynir bulmak zorlaşır hale geldi. Araştırarak, özene bezene alınan peynirler içinde birçok katkı ve koruyucu madde içermekte. Peki doğal, lezzetli, katkısız peynir evde yapılamaz mı? Tabiki yapılır. 

Buyurun evde kaşar peyniri yapımı tarifine….

Evde Kaşar Peyniri Tarifi

Malzemeler:

 • 4 kilo  çiğ süt
 • 1 kapak peynir mayası yada bir çay bardağı beyaz sirke

Kaşar peyniri yapmanın püf noktaları

 • Kaşar peyniri yapımında mutlaka çiğ, hazır olmayan  süt kullanılmalıdır.
 • Peynir yapımında kullanılan süt bir gece buzdolabında bekletilmeli, üzerine toplanan kaymağı alınmalıdır.
 • Sütün sıcaklığı 36-38 dereceden fazla olmamalıdır, yoksa peynir lor peynirine döner.
 • Peynir yapımında kullanılan maya doğal şirden mayası olmalıdır. Ancak şirden mayası her yerde bulunmaz. Bu durumda sirke yada yoğurt kullanarak peynir elde edilir.
 • Kaşar peyniri yapımında maya olarak sirke tercih edilmesi durumunda beyaz sirke tavsiye edilir. Elma ve üzüm sirkeleri daha keskin aromaya sahiptir. Beyaz sirke ise daha hafif aromalı bir sirkedir.
Evde Kaşar Peyniri Nasıl Yapılır? 1
Evde Kaşar Peyniri Nasıl Yapılır? 2
Evde Kaşar Peyniri Nasıl Yapılır? 3

Evde Kaşar Peyniri Nasıl Yapılır?

 • Aldığınız çiğ sütü bir gece buzdolabında bekletin.  Bekletilen sütün üzerinde toplanan kaymakları kaşık yardımıyla toplayın.
 • Sütü ocağa alın ve 36 -38 dereceye kadar ısıtın. Derecesi olmayanlar parmaklarını derece olarak kullanılabilir. Isınan sütün içinde serçe parmağını batırarak 5-6 saniye bekleyerek ısıyı anlayabilirler.  parmak 5-6 saniye sütün ısısına dayanabiliyor ise olmuş demektir.
 • Şimdi mayayı ekleme zamanı.  Maya tercih edenler bir kapak maya süte eklenir  ve ardından sütü mayalanmaya bırakılır. Sirke yada yoğurt tercih edenler süt kesilene kadar birkaç dakika daha sütü ısıtmalıdır.
 • Kesilen süt peynir altı suyundan ayrılır. Elde edilen peynirin suyu tamamen çıkarılır. Peynir el yardımıyla parçalanır. 
 • Başka bir tencerenin içine geride kalan peynir altı suyu yada normal su eklenir ve kaynamaya bırakılır.
 • Kaynayan peyniraltı suyu yada normal suyun içine parçalanan  peynir eklenir. Karıştırılarak bir kaç dakika kaynar suda bekletilir.
 • Ardından peynir kaynar suyun içinden toplanarak  çıkarılır. Elin dayanabileceği ısıya geldiğinde katlanarak fazla suyundan arındırılır. Bu işlem sırasında peynir katlanır, uzatılır. Böylelikle suyundan tamamen ayrılmış olur. 
 • Peynir tekrar kaynar suyun içine atılarak birkaç dakika erimesi sağlanır. Sonrasında tekrar kaynar sudan alınır ve katlanıp uzatılarak fazla suyundan arındırılır. Bu işlem en az üç defa yapılır. Son defa kaynar suda eritme ve toplama işlemi ardından çıkarılan peynir, katlama sırasında tuzlanır. Bu işlem sayesinde peynir kaşar haline gelir. 
 • Şekil verilen peynir yarım saat daha dışarıda bekletilir, bu sayede kuruyarak tam kıvamını alır.
 • Tamamen katkısız olan, koruyucu madde bulunmayan ev yapımı kaşar peyniri hemen tüketilmesi gerekir.
 • Deneyenlere şimdiden afiyet olsun…

Evde Kaşar Peyniri Hangi Sütten Yapılır?

Ev yapımı kaşar peyniri elde etmek için mutlaka çiğ süt tercih edilmelidir.  Pişmiş sütten elde edilen peynir kaşar olmaz, Çökelek veya lor peyniri elde edilir.  Ev yapımı kaşar peyniri yapmak için çiğ inek sütü kullanılır. Ancak bu süt pastörize hazır süt olmamalıdır, tam yağlı açık süt kullanılmalıdır.

1 Kilo Kaşar Kaç Kilo Sütten Elde Edilir?

Kaşar peyniri yapımında oldukça fazla süt kullanılır. 5 Kilo sütten ortalama olarak yarım kilo peynir elde edilir. Tabi sütün kalitesi, yağlı olup olmaması elde edilen peynir miktarını etkiler. Kaliteli, tam yağlı 10 kilo sütten ortalama olarak bir kilo kaşar peyniri elde edilebilir.

Doğal Peynir Mayası Nasıl Yapılır?

Peynir mayası birçok maddeden elde edilebilir. Yoğurt elma sirkesi, üzüm sirkesi kullanılan doğal peynir mayaları arasında yer alır. Şirden mayası da tercih edilen başka bir maya çeşididir. Ancak tüm bunların yanında evde kendi peynir mayasını elde etmek oldukça kolaydır. Daha önce peynir yapımından elde edilen peynir altı suyu birkaç gün bekletilir. Bekletilen peynir altı suyu sirke kıvamına gelmelidir. Sirke kıvamına gelen bu suyu doğal maya olarak kullanabilirsiniz.

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu