Sağlık

Evde Tüy Dökücü Krem Nasıl Yapılır? İstenmeyen Tüyleri Yok Eden Doğal Yöntemler…

İnsanlık tarihi boyunca istenmeyen tüylerden kurtulmak için çeşitli yöntemler kullanılmıştır. Günümüz zamanında lazer gibi ileri teknolojilerle istenmeyen tüylerden kurtulmak mümkün hale geldi. Ancak, istenmeyen tüylerden kurtulmak için kullanılan lazer gibi yöntemlerin ne kadar sağlıklı? Bu soru ayrı bir tartışma konusu haline geldi.

Peki, istenmeyen tüylerden kurtulmanın doğal yöntemleri yok mu? Tabiki var…

Bugün sizlerle evde doğal tüy dökücü krem nasıl hazırlanır? İstenmeyen tüyleri yok eden doğal yöntemler nelerdir? Kıl köklerini ne kurutur? Diş macunu, karbonat tüy döker mi? Tüm merak edilen soruların cevaplarını derledik…

Vücudun belli bölgelerinde,  insan doğası gereği tüylenmeler meydana gelir. Her ne kadar vücudun doğal yapısı gereği kıllanma olsa da bu durum gerek hijyen bakımından gerek görüntü bakımından oldukça rahatsız edici olur.  Bu sorun öncelerden daha çok kadınları ilgilendiren bir konu olsa da son yıllarda kendine özen gösteren ve bakım yapan erkeklerin sayısının oldukça artması nedeniyle kadın erkek ortak sorun haline gelmiştir. İnsanlık tarihi boyunca istenmeyen kıllardan kurtulmak için çeşitli yöntemler denenmiştir. Traş etmek, ağda, tüy dökücü spreyler, kremler ve son teknoloji lazer bu yöntemlerden birkaçıdır. Ağda gibi bazı yöntemler oldukça acılı olur. Traş gibi yöntemler ise oldukça kısa süreli olur, üstelik traş yöntemiyle yok edilen kıllar geriye arkadaşlarıyla beraber gelir. 

Son teknoloji lazer ise istenmeyen kıllardan kurtulmak için garanti çözüm olur. Ancak, lazer oldukça maliyetli bir yöntem olmakla beraber vücuda olabilecek zararları halazırda tartışma konusudur. Bazı doktorlar lazerin zararı olmadığını savunurken, bazı doktorlar ise bu konuda temkinlidir.

Biz gelelim doğal yöntemlerle istenmeyen tüylerden kurtulma yöntemlerine…

Kıl Köklerini Ne Kurutur?

Hamam otu

Hamam otu diğer adıyla “zırnık, Hürrem  otu.” Hamam otu Osmanlı başta olmak üzere birçok kültürde istenmeyen kıllardan kurtulmak için kullanılmıştır.  Hamam otu toz halinde yada macun halinde satılır.

Zerdeçal

Hani  çok becerikli, her konudan anlayan insanlar için “on parmağında on marifet” deyimi vardır ya, bitkiler alemde  zerdeçal için bu deyimi kullanabiliriz. Zerdeçal neredeyse her derde deva olan doğal bir kaynaktır. İstenmeyen kıllarda bunlardan birisi…

Limon

C vitamini deposu, yaz sıcaklarının korkulu kabusu olan limon kıl köklerini kurutmak için kullanılan bir yöntemdir.  Limon kıl köklerini kurutur ve yeni kıl çıkmasını engeller. Bu özellik sadece suyu için geçerli değildir, aynı zamanda limon kabuğundan yapılan kürlerde kıl köklerini kurutmada etkilidir.

Karbonat

Doğal temizlik, beyazlık denildiğinde ilk akla gelen kaynaklardan biri de karbonattır.  Peki, karbonat tüy döker mi? Bu sorunun cevabı ‘evet’, karbonat tüy döker. Karbonattan elde edilen doğal tüy dökücü krem sayesinde kıl kökleri kurur, yeni kıl çıkması önlenir.

Tuz

Kıl köklerini kurutmak için faydalanılan doğal yöntemlerden biride tuzdur. Ancak burada dikkat edilmesi gereken rafine tuz yerine kaya tuzu olması gerektiğidir.

İstenmeyen Tüyleri Yok Eden Doğal Yöntemler

Kıl köklerini kurutan doğal kaynaklardan bahsettik. Şimdi gelelim evde doğal tüy dökücü krem yapımı, evde acısız tüy alma yöntemleri tariflerine …

Zerdeçal ile tüy alma yöntemi

Bu yöntem özellikle yüz bölgesinde istenmeyen tüylerden kurtulmak için tavsiye edilir. Bu yöntemi yaptıktan sonra güneş ışığına maruz kalmamalıdır.

Malzemeler;

2 yemek kaşığı toz zerdeçal

2 yemek kaşığı süt

Yapımı;

İki yemek kaşığı toz zerdeçal ve iki yemek kaşığı sütü bir kabın içinde karıştırın. Karışım macun kıvamında olmalı, karışımın kıvamına göre malzeme ilavesi yapılabilir.  Sürülebilir macun kıvamına gelen karışımı sorunlu bölgeye uygulanır ve yarım saat beklenir. Ardından ılık suyla temizlenir.  Bu yöntem haftada 2-3 defa uygulanabilir. 

Ceviz kabuğu ile krem nasıl hazırlanır?

Ceviz kabuğu istenmeyen tüylerden kurtulmak isteyenlerin yardımına koşan başka bir doğal üründür.  Bu kremi elde etmek için afiyet tükettiğiniz cevizlerin dış kabuğunu kullanabilirsiniz. 

Malzemeler;

10 adet ceviz kabuğu

1 su bardağı su

Temiz bir bez

Ceviz kabuğuyla tüy dökücü krem nasıl yapılır?

Cevizin kahverengi dış kabukları uygun bir ortamda yakılarak kül haline getirilir. Elde edilen ceviz kabuğu külü bir bardak suyun içine atılır. Bu vaziyette bir gece bekletilir. Ardından temiz bir bez küllü suyun içine batırılır ve istenmeyen tüylerden kurtulmak istediğiniz bölgeye bezi yerleştirin, yarım saat bezi bekletin.   

Evde Tüy Dökücü Krem Nasıl Yapılır?

Evde doğal yöntemlerle hazırlanan kremlerin içinde kullanılan karbonat gibi  ürünler bazı ciltlere kızarıklık gibi istenmeyen etkiler yapabilir. Kuru ve hassas cilde sahip olanlar önce vücudun küçük bölümüne uygulayarak alerji testi yapmalıdır.

Doğal tüy dökücü krem – 1

Kıl köklerini kurutan kaynaklar arasında  karbonat, tuz ve limondan bahsetmiştik.  Sadece bu üç ürün kullanılarak gayet etkili doğal tüy dökücü krem elde edilebilir. 

Malzemeler:

2 yemek  kaşığı kaya tuzu

Yarım limon suyu

1 yemek kaşığı karbonat

Yapılışı;

Uygun bir kabın içine iki yemek kaşığı kaya tuzu, yarım limon suyu ve bir yemek kaşığı karbonatı tuz eriyene kadar karıştırdık.  Macun haline gelen bu kremi, kökünden  tüyü alınmış bölgeye uygulanmalıdır. Krem kılın çıkış yönünün tersine doğru  nazikce masaj yaparak uygulanır.  Krem 20 dakika uygulanan bölgede tutulur ve ardından ılık suyla yıkanır. Tüylerden temizlenmiş bölgeye bir gün sonra uygulanır. Cildi hassas olanlar, kuru cilde sahip olanlar bu uygulamayı önce vücudun küçük bir bölümüne yapmalıdır. Hassas ve kuru ciltlere bu krem kızarıklık gibi yan etkiler yapabilir.

Tüy dökücü krem -2

Doğal yöntemlerle istenmeyen kıl ve tüylerden kurtulmak isteyenlerin en çok araştırdığı ürünlerin başında karbonat gelir. Bu tarifte sadece iki bulunması çok kolay malzeme kullanarak doğal kıl dökücü krem hazırlıyoruz..

Malzemeler;

1 su bardağı su

Yarım su bardağı karbonat

Yapılışı;

Bir su bardağı su uygun bir kaba alınır ve kaynamaya bırakılır. Kaynayan suyun içine yarım su bardağı karbonat eklenir. Krem kıvamına gelene kadar kısık ateşte  pişirilir, ardından ocaktan alınır. Soğuyan doğal kıl dökücü karbonatlı krem tüyü alınmış bölgeye, kıl köklerinin tersine uygulanır. Krem 3-4 saat ciltte bekletilir, ardından ılık suyla yıkanır. Bu uygulama bir hafta yapılır ardından bir hafta ara verilir. Kuru ve hassas cilde sahip olanlar dikkatli kullanmalıdır.

Doğal tüy dökücü krem -3

Hastalıklara karşı koruyucu, sıcak yaz günlerinde ferahlatıcı olan C vitamini deposu limon kıl köklerini kurutmada da etkilidir.   İstenmeyen kıllardan kurtulmak için evde doğal yöntemlerle hazırlanan bir çok kremin içinde limon bulunur. Ama limonun sadece suyu değil kabuklarıda kıl köklerini kurutmada etkilidir.

Bir adet limonun kabukları soyulur. Ardından limon kabuğu rondodan geçirerek  minik parçalara ayrılır. Üzerine bir yemek kaşığı zeytinyağ eklenir. Bir saat bu şekilde dinlendirilir. Ardından tüyleri köklerinden alınmış bölgeye masaj yapılarak uygulanır. İstenmeyen kıllardan kurtulmak için limon kabuğu yerine portakal ya da turunç kabuğu da kullanılabilir.

Genital Bölge  İçin Doğal Tüy Dökücü Krem

Genital bölgede çıkan istenmeyen tüyler oldukça inatçı olur. Bu tarifle genital bölgede, kol, bacak ve yüz bölgesinde çıkmış olan istenmeyen tüylerden kurtulabilirsiniz.  

Malzemeler;

Bir adet beyaz sabunun yarısı ( küçük el sabunu)

1 çay  kaşığı diş macunu

Bir tatlı kaşığı karbonat

3-4 yemek kaşığı su

Genital bölge doğal tüy dökücü kremin yapımı

Yarım kalıp beyaz sabunu rendeleyelim ve uygun bir kabın içine alalım.

Kabı kısık ateşli ocağa alalım üzerine 3-4 yemek kaşığı suyu ilave edelim. Su miktarı sabun miktarına göre değişir, krem kıvamına gelene kadar su ilavesi yapabilirsiniz. Bir tatlı kaşığı karbonat ve bir çay kaşığı diş macununu ekleyelim.

Tüm malzemeler homojen olana ve sabun eriyene  kadar ısıtalım. 

Hazır olan genital bölge tüy dökücü kremin soğumasını bekleyelim.  Doğal tüy dökücü kremi kullanmak istediğimiz kol, bacak, genital bölge, koltuk altı, yüz gibi bölgelere uygulayalım. Bu uygulamada önce kılları almaya gerek yoktur, direk kıllı bölgeye krem uygulanabilir. Bu krem haftada 2 defa uygulanmalıdır. Hassas cilde sahip olanlar önce vücudun küçük bir bölümüne uygulamalıdır. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu