Nasıl Yapılır

Muz Şurubu Nasıl Yapılır? 

Muz, potasyum, magnezyum, kalsiyum zengini bir meyvedir. Bu sayede başta kemik sağlığı olmak üzere insan sağlığına oldukça faydalıdır. Muz meyve olarak tüketildiği gibi, tatlı, salata yapımında da rahatça kullanılabilir. Peki; muzdan şurup yapılır mı?

Bu sorunun cevabı evet, muzdan şurup yapılır? Muz şurubu nasıl yapılır? Muz şurubu ne işe yarar, nasıl kullanılır? Merak edilenleri sizler için derledik…

Muz Şurubu Nasıl Yapılır?

Malzemeler:

  • 3 adet büyük boy muz
  • 1 su bardağı kaynar su
  • 2 su bardağı şeker

Muz Şurubu Tarifi

  • Muzlar soyulur ve küçük küçük doğranır.
  • Doğranan muzlar cam bir kavanoza yerleştirilir ve üzerine 1 su bardağı kaynar su eklenir. Cam kabın ağzı kapatılır ve en az 12 saat bekletilir.
  • Ardından muzlar ezilir ve süzülür.
  • Süzülen karışım uygun bir tencereye alınır ve üzerine bir su  bardağı şeker, bir su bardağı su eklenir.
  • Bir iki dakika kaynatılır, bu işlem sırasında oluşan köpük kaşıkla alınır.
  • Bir iki dakika kaynama sonrası ocaktan alınır ve soğumaya bırakılır.
  • Muz şurubu hazır.

Muz Şurubu ile Ne Yapılır?

Muz şurubunu yaptık. Peki muz şurubu ile ne yapılır, Muz şurubu ne işe yarar? Buyurun bu soruların cevabına…

Muz şurubu alkollü ve alkolsüz tüm kokteyl yapımında aroma verici olarak kullanılır. Pastacı kreması gibi kremalarda lazzet artırıcı işine yarar. Kek, muhallebi, puding gibi  tatlıların lezzet sırrı olmaya yarar. Meyveli yoğurt sevenler muş şurubundan yararlanabilir.

Muz Şurubu Nasıl Kullanılır?

Hazır olan muz şurubu buzdolabında saklanmalıdır. Uygun şartlarda saklanan şurup evde hazırlanan kokteyl ve içecek yapımında gönül rahatlığı ile kullanılır. Kek, puding, muhallebi gibi tatlılar için tercih edilen miktarda ilave edilir.

Soğuk tutulan şurup krem şanti yapımında da kullanılabilir.

Muz Şurubu Ne İşe Yarar?

Muz içeriğinde potasyum, magnezyum ve kalsiyum gibi önemli maddeler taşıyan bir kaynaktır. Bu nedenle başta çocuklar olmak üzere herkes tarafından tüketilmesi tavsiye edilir. Ancak bazı çocuklar bu meyveyi sevmez ve tüketmek istemez. Muz şurubu içecek hazırlamaya yarar. 

Bu  sayesinde bu meyveyi sevmeyen çocuklara bile sağlıklı,serin bir içecek hazırlanabilir. Yine muz şurubu ev yapımı, sağlıklı sütlü tatlılar yapmaya yarar.

Üstelik şeker miktarını artırıp, azaltma imkanına sahipsiniz. Bu sayede muz şurubu ile hazırlanan ürünler daha da sağlıklı hale gelir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu