Yemek

YOĞURT

YOĞURDUN FAYDALARI

Türk mutfağında önemli yere sahip olan yoğurt, sağlık açısından da faydaları saymakla bitmez. Yoğurt tek başına tüketildiği gibi, çorbalarda, içecek olarak, tatlı ve tuzlu hamur işlerinde hatta cilt bakımında kullanılır.

Peki yoğurdu kim buldu?

Yoğurdun faydaları nelerdir?

Yoğurt nasıl mayalanır?

Hepsinin cevabı bu yazımızda.

İLK YOĞURDU KİM MAYALANDI?

Yoğurdun ilk kimin tarafından bulunduğu tam olarak bilinmemektedir. Ama yapılan araştırmalar ilk yoğurdun, Orta Asya’da yapıldığı   sonucunu vermiştir.

Bilinen, 6000 yıllık tarihi olan  yoğurt, tüm dillerde yoğurt olarak geçer.

Akıllarda takılı olan diğer bir soru ise, ilk yoğurt nasıl mayalandı?

Yapılan araştırmalara göre, göçebe hayatı yaşayan atalarımız, ilk yoğurdu karınca yumurtasından mayaladığı bilgisine ulaşıldı.

 Uzmanlar bu bilgi ışığında ,yoğurdun karınca yumurtasından mı, karınca toprağından mı veya normal topraktan mı  yapıldığını araştırmaya başladı.

Yapılan araştırmaya göre eski yoğurt dışında en iyi yoğurt, karınca yumurtası ve karınca toprağından mayalandığı zaman ortaya çıkıyor.

YOĞURDUN FAYDALARI NELERDİR?

Bebeklerde dahil olmak üzere her yaş insanın rahatlıkla  tükettiği yoğurt sağlık açısından zengin vitamin ve minerallere sahiptir. 

Yoğurt yapısı bakımından süte göre laktoz oranı daha düşüktür, fakat bunun karşılığında kalsiyum, protein ve kuru madde oranı daha yüksektir. 

Yoğurt mineraller bakımından zengin olduğu kadar, barındırdığı vitaminler sayesinde de insan sağlığına çok faydalıdır.

Barındırdığı vitaminler, B grubu vitaminler, A vitamini ve E vitamini içermektedir. 

Barındırdığı kalsiyum sayesinde sadece kemik ve diş sağlığına yararlı değildir, bunun dışında magnezyum ve potasyum kas yapısı ve sinir sistemi için çok yararlı minerallerdir.

Ayrıca içinde bulunan probiyetikler sayesinde bağırsak ve sindirim sistemine faydalıdır.

Probiyotikler bağırsağın doğal florasını her türlü zararlı organizmaya karşı korumaktadır.

Yoğurdun suyu ayrı bir şifa kaynağıdır ve dökülmemelidir. Yoğurt suyu yüksek oranda riboflavin içerir,  riboflavin sayesinde büyüme ve yenilenme dokusunda etkin rol oynar.

YOĞURT NASIL MAYALANIR

  • 2 lt süt
  • 2 yemek kaşığı yoğurt
  • Sarmak için bez veya battaniye

Pişmiş olan sütü ılık dereceye getirin. Süte parmağı batırdığımızda çok sıcak  olmamalı. Küçük bir kaseye 2 yemek kaşığı yoğurt ve ılık olan sütten bir miktar koyun. 2 yemek kaşığı yoğurdu bir miktar sütle karıştırın. Yaptığımız bu karışımı sütün devamına dökün ve karıştırın. Sütün ağzını kapatıp bez veya battaniye yardımı ile sarın.

5 saat dinlendirin daha sonra buzdolabına koyun.

Buzdolabında da 5 saat kadar dinlendirin. Yoğurdunuz hazır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu