GenelYaşam Tarzı

DİŞ BEYAZLATMA

         İnsanların karşısındaki kişide ilk dikkatini çeken çoğu zaman güzel bir gülümsemedir. Fakat sağlıklı olmayan veya sararmış dişler gülümsemeye engel olabilir.Herkes gerek sağlık açısından,  gerek görüntü açısından beyaz, inci gibi dişlere sahip olmak ister.

         Her insanın diş rengi de kendine  özeldir. Diş rengi doğalında bembeyaz değildir, genetik faktörler, ağız yapısı kişinin beslenme tarzı da diş renginde belirleyici etkendir.

         Çok fazla tüketilen çay, kahve, sigara, asitli içecekler diş renginin sararmasına sebep olur.

          Yaşın ilerlemesi, kişinin damak yapısı ve damak rengide diş rengini etkiler.

          Sağlıklı, inci gibi dişler herkesin arzu ettiği hayalidir. Dişte renginde oluşan sararmalar ve diş lekelerinden kurtulmanın çeşitli tedavi yöntemleri vardır. Evde de yapabileceğimiz birkaç yöntemle daha beyaz dişlere ve kendinden daha emin bir gülüşe sahip olabilirsiniz.

EVDE DİŞ BEYAZLATMA YÖNTEMLERİ

  • Öncelikle diş fırçalama asla ihmal edilmemeli, tercih edilen diş macununun diş beyazlatma etkili olmasına dikkat edilmeli.
  • İlkbahar aylarının gelmesi ile mis gibi kokusu ve lezzeti ile sofraları süsleyen çilek. Çilek, evde diş beyazlatmada kullanılan bir meyvedir. Birkaç çilek ezilerek macun haline getirilir, macun kıvamına gelen çilek ile dişler fırçalanır.
  • Yemeklere  lezzet veren sofra tuzu. Sofra tuzu hem diş beyazlatmada etkili, hemde ağızdaki bakterileri öldürmede etkili. Islatılan diş fırçasına tuz konur, diş bu şekilde fırçalanır.
  • Her mevsim bulabileceğimiz,  manganez, magnezyum, potasyum dan zengin olan  muz kabuğu. Muz kabuğu diş minesini canlandırıp, diş beyazlatmada etkili olur. Muz kabuğunun iç kısmını dişlerinize sürün, daha sonra dişlerinizi fırçalayın. Haftada 1-2 defa yapılabilir.
  • Sofraların, salataların, içeceklerin vazgeçilmezi limon. Limon ile karbonatı karıştırın, bu karışımla dişlerinizi fırçalayın. Haftada 1-2 defa tekrarlayın. 
  • Doğal renk açıcı olan, günlük yaşamda birçok alanda kullandığımız karbonat.

Islatılan diş fırçasına karbonat dökün dişlerinizi fırçalayın. Haftada 2- 3 kez yapılabilir.

  • Faydaları saymakla bitmeyen elma sirkesi. Bir kapta karbonat ve elma sirkesini macun kıvamına getirin, dişlerinizi bu macunla fırçalayın. Haftada 1-2 kez uygulayın. Kısa süre sonra dişlerinizdeki beyazlamayı fark edeceksiniz.

         Evde diş beyazlatma yöntemlerinin birçoğunda asit  içerikli maddeler bulunmakta. Asit içeren maddeler diş beyazlatmada etkili olduğu gibi, diş minelerine de zarar verebilir. Diş beyazlatmada asit içerikli yöntem tercih ediliyorsa, diş fırçalarken fazla bastırılmamalı, tavsiye edilen sürelerde uygulanmalı.

         Evde diş temizletme yöntemleri diş temizliği ve bakımı için sizlere destek olacaktır. Bu yöntemler tedavi amaçlı değildir herhangi bir problemde diş doktoruna başvurulmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu