Sağlık

REFLÜ

      Türkiye’de sık rastlanan ve çocukluktan itibaren görülebilen,  hastalıkların başında gelen reflü her 5 kişiden birinde görünüyor. Kişinin yaşam konforunu oldukça etkileyen reflü nedir ve tedavisi var mıdır ? Bu yazımızda bunları ele aldık.

REFLÜ NEDİR?

Reflü hastalığı; mide içindeki asidin yemek borusuna geri gitmesidir. Geri giden asid yemek borusu ve çevresinde hasarlara sebeb olur. Bu hasarlar sonucunda kişide bir takım rahatsızlıklar oluşur. 

Bazı durumlarda reflü hastalığı beslenme düzeninde değişikliklerle düzelebilir. Bazı durumlarda ise reflü tedavisi ciddi ilaçlar ve cerrahi işlemler gerektirebilir.

REFLÜ BELİRTİLERİ NELERDİR?

  • Ağza acı su gelmesi
  • Sesde kısılma
  • Göğüste ve boğazda yanma hissi
  • Göğüste sıkışma
  • Kronik öksürük
  • Astım krizleri
  • Tekrarlayan sinüzit

REFLÜ TEDAVİSİ

Reflü belirtileri kişide mevcut ise öncelikle doktora gitmeli. Doktor ilaç tedavileri veya cerrahi müdahale uygun görebilir. Doktorun uygun gördüğü tedavinin yanı sıra beslenme düzenini değiştirerek reflüden kaynaklı rahatsızlıkları giderebilir. 

REFLÜYÜ HANGİ GIDALAR TETİKLER ?

Stres, sigara, gece geç vakit yemek yeme, fazla çay  kahve tüketimi reflüye yakalanma ihtimalini artırır. Yediğimiz bazı gıdalarda reflü kaynaklı rahatsızlıkları ortaya çıkarır.   Bu gıdalar; soğan, sarımsak, acı biber, turşu greyfurt gibi. Bu gıdaların özellikle ilerleyen saatlerde tüketilmesi tavsiye edilmez.

REFLÜYE İYİ GELEN BESİNLER

Tüketildiğinde reflüsü olan kişileri rahatsız etmeyen gıdalar şunlar;

Balık, yulaf, muz, şeftali, kereviz, lahana, brokoli. 

Reflü hastalığı olan kişiler, genelde geceleri daha çok rahatsız olurlar. Rahat bir gece  geçirmek için, uygun uyku pozisyonu ile birlikte reflü yastığı kullanabilirler. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu