Sağlık

Yalancı Portakal Nedir, Yalancı Portakal Ne İşe Yarar?

Anavatanı Amerika olan maclura pomifera dutgiller ailesine ait bir ağacın meyvesidir. Bu meyve halk arasında yalancı portakal olarak bilinir. Yalancı portakal nedir? Yalancı portakal ne işe yarar, yenir mi? Yalancı portakal zehirli mi? Yalancı portakal nerede kullanılır, dize nasıl uygulanır? Kremi nasıl yapılır? Tüm merak edilenleri sizler için derledik…

Doğal ağrı kesici olan bu meyve romatizma, kireçlenme gibi sağlık sorunlarına da iyi gelir.

Anavatanı Amerika olsa da Türkiye’de de özellikle süs bitkisi olarak yetiştirilir.

Faydaları saymakla bitmeyen yalancı portakalı daha iyi tanıyalım…,

Yalancı Portakal Nedir?

Yalancı portakal, Anavatanı Amerika olan maclura pomifera ağacının meyvesidir. Bu ağaç dut giller familyasının bir üyesidir.  Maclura pomifera ağacı boyu 20 metreye kadar uzayabilen, geniş tepeli bir ağaçtır. Ancak Türkiye’de süs bitkisi olarak da yetiştirilir. Maclura pomifera ağacının meyvesi olan yalancı portakal Eylül, Ekim aylarında olgunlaşır. Meyvenin pütürlü ve portakalı anımsatan bir yüzeyi vardır.

Hint portakalı, maclura, avlu ağacı, ayı elması, yalancı ekmek  yalancı portakalın diğer isimleridir. 

Yalancı Portakal ( Maclura) Zehirli mi?

“Yalancı portakal zehirli mi?” “Yalancı portakal yenir mi?” Soruları bu meyve hakkında en çok merak edilenler arasında yer alır. 

Avlu ağacı gibi farklı isimleri olan yalancı portakal daha çok krem yapımında kullanılır. Anavatanı Amerika-Teksas olan bu meyveyi sincaplar tüketmektedir. Ancak yalancı portakal insanların taze olarak tüketebileceği bir meyve değildir,  maclura yenmez.

Yalancı Portakal Ne İşe Yarar?

Yalancı portakal, süs bitkisi olarak yaygın olarak kullanılır. En yaygın kullanım alanlarından biri de yalancı portakal kremi ve yağıdır. Bu krem ve yağ özellikle eklem ağrısı, cilt bakımı, merhem  yapımında kullanılır. Meyvenin kurusundan çay elde edilebilir.

Yalancı Portakalın Faydaları Nelerdir?

Yalancı portakal yenerek tüketilen bir meyve değildir, çoğunlukla krem ve merhem olarak tüketilir. Maclura olarak da bilinen bu meyve içeriğinde C vitamini, alkalitler, glkozitler, asitler, şeker, morin, flamonitler, katranlı maddeler, asitler barındırır.

Yalancı portakalın başlıca faydaları şu şekildedir:

  • Macluradan elde edilen krem kas ve eklem ağrılarına iyi gelir.
  • Yorgunluğu giderir.
  • Doğal ağrı kesicidir, sorunlu bölgedeki ağrıyı giderir.
  • Maclura, antibakteriyel, antienflamatuar,  antimikrobiyal, ve antioksidan özelliklere sahiptir.
  • Kronik ağrıları giderir.
  • Hasar görmüş, yaşlanmış cildi besler ve onarır.
  • Gül hastalığına iyi gelir.
  • Egzama, sedef gibi cilt hastalıklarına iyi gelir.
  • Doğal makyaj temizleyicidir.
  • Saç sağlığını destekler, saç bakımını yapar.

Yalancı Portakal Kremi Evde Nasıl Yapılır?

“Yalancı portakal nasıl ilaç yapılır?” Bu sorunun cevabı aslında çok basittir. Yalancı portakalı ilaç haline getirmek için evde krem veya merhem yapmak yeterlidir.

Yalancı portakal süt benzeri ((lateks sütü)  salgılar. Bu madde krem yapımında kullanılır. Yalancı portakal kremi yapmak için meyvenin sütü ve zeytinyağı karıştırılır ve cam bir kavanoza koyulur.

Yalancı portakal kremi özellikle eklem ağrısı, kireçlenme ve cilt bakımı için kullanılır.

Meyvenin kendisi kullanılarak da krem elde edilir. Bunun için bir adet maclura meyvesi küp küp doğranır ve blendırdan geçirilir. Ardından süzgeç yardımıyla posası ve suyu ayrılır. Süzülen yalancı portakalın içine kantaron yağı veya zeytinyağı ilave edilir, cam bir kaba yerleştirilir. Yalancı portakal kremi her kullanımda karıştırılarak kullanılmalıdır.

Evde yalancı portakal merhemi yapmak için meyveyi kabuklarıyla beraber ezmek ve sorunlu bölgeye uygulamak yeterlidir.

Yalancı Portakal Yağı

Ayı elması, yalancı ekmek gibi farklı isimleri bulunan bu meyveden yağda elde edilir. Yalancı portakal yağı cilt bakımı, ağrı tedavisi, kireçlenme, eklem ağrısı, kas ağrısı gibi sorunlara faydalıdır.

Yalancı Portakal Kremi Nasıl Saklanır?

Yalancı portakal yenmeyen, harici kullanılması gereken bir meyvedir. Özellikle merhem ve krem olarak tercih edilir. Evde yapılan yalancı portakal kremi buzdolabında uzun süre saklanabilir.

Yalancı Portakal Yüze Sürülür mü?

Yalancı portakal meyvesi yenmez. Sadece krem, yağ, merhem veya kurusundan çay olarak kullanılır. Harici kullanım için oldukça uygun olan yalancı portakal kremi yüze sürülebilir. 

Yalancı portakal Dize Nasıl Uygulanır?

Halk arasında ayı elması, yalancı ekmek gibi farklı farklı isimlerle bilinen bu meyve oldukça etkili bir ağrı kesicidir. Özellikle diz ağrıları, diz kireçlenmeleri için tercih edilir. Evde yapılan yalancı portakal kremini veya merhemini ağrıyan dize sürmek yeterlidir. Diz ağrısı olan kişiler evde yapılan bu kremi akşamdan sürüp sabaha kadar bekletebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu