Nasıl Yapılır

Tereyağlı Kahve Nasıl Yapılır? Tereyağlı Kahve Zayıflatır mı?

Dağa çıkan Tibetlilerin tereyağlı kahve içtiği, bu sayede enerji alarak üşümediği bilinmektedir. Ancak bu lezzetin tek faydası bu değildir. Son günlerin moda içeceği olan,lüks mekanlarda fahiş fiyata satılan tereyağlı kahve nasıl yapılır? Tereyağlı kahve neye yarar, zayıflatır mı? Merak edilenleri sizler için derledik…

Kardiyoloji uzmanı Canan Karatay “kahveye tereyağ koymak her derde deva” diyerek bu içeceğin faydalarına değinmiştir. 

Ancak bilim insanı olan Canan Karatay’ın bu sözü “kahveye tereyağ konur mu?” sorusunu insanların aklına getirmiştir.

“Kahveye tereyağ konur mu?” sorusunun cevabı; evet bal gibi de konur. Üstelik ünlü kalp doktoru da bunu tavsiye etmektedir. 

Canan Karatay’ın takviyesinden sonra ünlü mekanlar menülerine bu içeceği ekleyerek müşterilerine hizmet sunmaya başlamışlardır. Ancak bu içeceği evde kolaylıkla kendiniz de yapabilirsiniz.

Tereyağlı Kahve Nasıl Yapılır?

Özellikle tatil beldelerindeki lüks mekanlar fahiş fiyata bu içeceği satmaktadır. Ancak arzu edenler evlerinde çok kolaylıkla bu tereyağlı kahve yapabilirler. bunun için 1 tatlı kaşığı türk kahvesi, 1 çay kaşığı tuzsuz ev tereyağı ve su gereklidir. Arzu edenler bal ilave ederek içeceği tatlandırabilirler.

Peki “tereyağlı kahve nasıl yapılır?”

Tereyağlı kahve klasik Türk kahvesi gibi pişirilir. Öncelikle cezveye Türk kahvesi, tereyağ ve soğuk su eklenir. Tüm malzeme iyice karıştırılır, ardından kısık ateşli ocakta pişirilmeye başlanır. Kahve taşma kıvamına gelmeden alınır ve üçte biri fincana dökülür, geri kalanı ise bir taşım daha pişirilir. Son olarak tüm kahve fincana dökülür. Bal ilave etmek isteyenler bu aşamada ekleyebilir.

Tereyağlı Kahve Zayıflatır mı?

Kahvenin metabolizmayı çalıştırdığı ve yağ yakımını desteklediği bilinmektedir. Tereyağlı Türk kahvesi de aynı özelliklere sahiptir. Üstelik kişiye enerji verir, kan şekerini dengeler, gereksiz yeme ihtiyacını keser. Bu özellikleri sayesinde tereyağlı kahve zayıflatır denilebilir.

Tereyağlı Kahve Ne Zaman İçilmeli?

Tereyağlı kahve sabah, yemeklerden önce içilmelidir. Ayrıca spor ve egzersiz sonrası da içilebilir. Burada önemli olan kullanılan ürünlerin kalitesidir. Kullanılan tereyağ tuzsuz ve ev yapımı olmalıdır.

Tereyağlı Kahve Neye Yarar- Faydaları Nelerdir?

tereyağlı kahve kişinin günlük A vitamini ihtiyacının yüzde 20’sini, sodyum ihtiyacının ise yüzde 9’unu karşılamaya yarar. Kişiye enerji verir, soğuğa karşı korur.

Tereyağlı kahvenin faydaları şunlardır:

  • Enerji verir
  • Tokluk hissi verir, açlık krizini önler
  • Odaklanmayı artırır
  • Sindirimi kolaylaştırır
  • Kan şekerini dengeler
  • İştahı azaltır, kilo vermeye yardımcı olur.

Makinede Tereyağlı Kahve Nasıl Yapılır?

Kahve makineleri hayatın bir parçası olmaya başlamaktadır. Yaygın olarak kullanılan kahve makinelerinin farklı özellikleri vardır. Ancak klasik Türk kahvesi makinesinde su, kahve ve şekerden başka ürün kullanmak tavsiye edilmez. Kahve makinesinde yapılan Türk kahvesine tereyağ pişme işleminden sonra eklenebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu