Nasıl YapılırSağlık

Avokado Yağı Nasıl Yapılır, Ne İşe Yarar?

Avokado yağı, yüksek antioksidan yapıya sahip bir yağdır.  Doymamış yağ asidi fazla olan yağ sınıfındandır, bu nedenle sindirimi kolaydır. Üstelik tam bir E vitamini deposudur, bu özelliği sayesinde cilt başta olmak üzere birçok yararı vardır. Hazır satın alınabilen bu yağ evde de kendiniz yapabilirsiniz. Avokado yağı nasıl yapılır? Avokado yağı neye yarar? Avokado yağı yüze sürülür mü, saça nasıl uygulanır? Merak edilenleri sizler için derledik…

Avokado Yağı Nasıl Yapılır?

Piyasada satılan birçok avokado yağı soğuk sıkım olarak üretilir. Ancak evde avokado çekirdeği kullanarak kendiniz bu yağı yapabilirsiniz.

Evde avokado yağı elde etmek için bir adet olgunlaşmış avokado alınır ve çekirdeği çıkarılır.

Bu çekirdeğin dış kabuğu soyulur ve rendelenir. Rendelenen avokado çekirdeği uygun bir cam kaba konur, üzerine çıkana kadar zeytin yağı eklenir. Bu karışım ağzı kapalı bir şekilde en az yedi gün kapalı bir alanda bekletilir.

Avokado Yağı Ne İşe Yarar?

Avokado yağı içerisinde E vitamini, Omega 3, omega 6, omega 9 barındırır. Zengin içeriği sayesinde cildi canlı tutmaya yarar. Bu yağın yararlarından biri de saç sağlığına olan faydasıdır.  Avokado yağı yemeklerde ve salatalarda da kullanılabilir.

Avokado Yağı Yüze Sürülür mü?

İster hazır, soğuk sıkım olan avokado yağı, ister kendi yaptığınız avokado çekirdeği yağı yüze gönül rahatlığı ile sürülebilir. Avokado çekirdeği yağı lekelere iyi gelir. Cildi besler, yaşlanmayı geciktirir, doğal botoks etkisi vardır.  Ciltte oluşan sivilce ve akne lekelerini gidermeye faydalıdır. Cildi nemlendirir, cildin kendini onarmasını, sıkılaşmasını sağlar.

Peki faydaları bu kadar fazla olan avokado yağı göz çevresine sürülür mü?

Bu sorunun cevabı evet, avokado yağı göz çevresine sürülür. 

Avokado Yağı Saça Nasıl Uygulanır?

Avokado yağı saç bakımı için de sıklıkla tercih edilen bir üründür. Saç derisini besler, kepeği önler, saçların kıl köklerinin besler, saçların sağlıklı uzamasını sağlar. Bu yağ tek başına doğrudan saça masaj olarak uygulanabilir. Tercihe göre diğer bakım yağlarına VEYA şampuana eklenebilir.

Bu yağ kaş sağlığı için de faydalıdır, avokado yağı kaşa sürülebilir. 

Avokado Yağının Faydaları Nelerdir?

Avokado yağının başlıca faydaları şunlardır:

  • Hazımsızlığa iyi gelir, sindirimi kolaylaştırır.
  • Bağırsak florasını düzenler.
  • Tansiyonu düşürür.
  • Kolesterole iyi gelir.
  • İçerisinde beta karoten ve alfa bileşenleri vardır, bu özellikleri sayesinde kanser riskini azaltır.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir, hastalık riskini azaltır.
  • Cildin nem dengesini sağlar, cildi sıkılaştırır, yaşlanmayı geciktirir.
  • Avokado yağı cilt lekelerine iyi gelir.
  • Saça faydalıdır, kıl köklerini besler, saçların sağlıklı uzamasını sağlar.
  • Doğal makyaj temizleyicidir.

Avokado Yağı Nasıl Kullanılır?

Avokado yağı yemeklerde, salatalarda, soslarda kullanılabilir. Bu yağ cilt ve saç sağlığı için haricen de kullanılır. Ancak soğuk sıkım sade avokado yağı hassas ciltlere alerji yapabilir, cildi hassas olanlar dikkatli kullanmalıdır. Ev yapımı zeytinyağ içinde bekletilerek yapılan avokado çekirdeği yağı hassas cilde sahip kişiler tarafından tercih edilebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu