Nasıl YapılırSağlık

Öksürüğe Ne İyi Gelir? Doğal Öksürük Şurubu Nasıl Yapılır?

Öksürük, boğaz ve hava yollarının istenmeyen maddeleri vücuttan atmak için oluşan bir reflekstir. Çoğu zaman bir hastalığın nedeni veya belirtisi olarak meydana gelir. Tedavi edilmediği zaman daha ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Öksürüğe ne iyi gelir? Öksürüğü en çabuk ne keser? Kuru öksürüğü kesmek için ne yapmalı? Evde doğal öksürük şurubu nasıl yapılır? Merak edilenleri sizler için derledik…

Öksürük Neden Olur?

Öksürük, boğaz ve hava yollarının istenmeyen partikül, mikrobiyotik maddeler, sıvılar ve mukusu uzaklaştırmak için oluşan doğal reflekstir. Latince tussis olarak tanımlanır. Bu şikayet bazen kendiliğinden geçebilir, bazen de bir doktor gözetiminde tedavi gerektirir. Tedavi için öksürüğe neden olan hastalık önemlidir. Bazen zatürre gibi ciddi hastalıkların belirtisi olabilir. Bu nedenle mutlaka doktor kontrolüne gidilmeli ve tussis nedeni öğrenilmelidir. Basit soğuk algınlığı veya kuru öksürük için doğal yöntemler de etkilidir.  Soğuk algınlığı, üst solunum yolu nedeniyle oluşan kuru öksürük, balgamlı öksürük için evde doğal ilaçlar yapılabilir. Ancak evde yapılan bu doğal ilaçlar da mutlaka doktora danışılarak kullanılmalıdır.

Evde Doğal Öksürük Şurubu Nasıl Yapılır?

Malzemeler:

 • Üç diş büyük boy sarımsak
 • 1 adet limon
 • 4-5 yemek kaşığı doğal bal (tercihen kestane-çiçek karışımı)
 • 1 çay kaşığı zerdeçal
 • 1 çay kaşığı rendelenmiş veya kuru zencefil

Doğal Öksürük Şurubu Tarifi

 • Sarımsakların kabuklarını soyun ve havan yardımı ile iyice ezin.
 • Ezilen sarımsakları cam bir kabın içine alın.
 • Üzerine tercihen taze zencefil veya kuru zencefil, zerdeçal ekleyin.
 • Bir adet limonun suyunu sıkın ve karışıma ekleyin.
 • Son olarak balı ekleyin ve iyice karıştırın.

Doğal Öksürük Şurubu Nasıl Kullanılır?

İçinde sarımsak, limon zencefil, zerdeçal ve bal gibi insan sağlığına oldukça faydalı ürünler bulunan bu karışım sabah ve akşam günde iki defa kullanılır. Ancak bu karışım bir hafta kullanılmalıdır.

Doğal öksürük şurubunu emziren kadınlar da kullanabilir.

Öksürük Şurubu Ne İşe Yarar?

Öksürük şurubu, öksürüğü doğal yollarla kesen bir ilaçtır. “Öksürüğü en çabuk ne keser?” Sorusunun cevabı;  bu karışımdır. 

Evde doğal öksürük şurubunun başlıca yararları şunlardır:

 • Barındırdığı zencefilin içinde 400’den fazla bileşen mevcuttur. En yaygın bilinenleri; B ve C vitamini, Beta-karoten, demir, çinko, fosfor, folat, magnezyum gibi vücudun ihtiyacı olan maddelerdir.
 • Evde yapılan doğal öksürük şurubunun içinde bulunan zerdeçalın içinde ise; folat, potasyum, B grubu vitaminler ve kurkumim gibi vücut için yararlı birçok bileşenler vardır.
 • Bal, sarımsak ve limon ise birçok hastalığa şifa denildiğinde ilk akla gelen kurtarıcılardandır.

Kuru Öksürüğü Kesmek İçin Ne Yapmalı?

Mukus içermeyen öksürüğe kuru öksürük denir. Bu şikayet hastayı oldukça rahatsız eder ve günlük yaşamını olumsuz etkiler. Kuru öksürüğün ana nedeni üst solunum yolu hastalıklarıdır. Üst solunum yolu tedavi edilse bile kuru öksürük birkaç hafta daha devam edebilir.

Kuru öksürüğü kesmek için evde yapılan doğal öksürük ilaçları kullanılabilir. Bunun yanı sıra bol bol ılık su, bitki çayları da kuru öksürüğe iyi gelir.

Gece Öksürük Krizine Ne İyi Gelir?

Özellikle uykuya yakın, gece vakti meydana gelen öksürük türüdür. “Yatınca öksürükten uyuyamıyorum”  hastanın en sık söylediği şikayettir. Çoğunlukla kuru öksürük olarak kendini gösterir. Bol sıvı alımı, bitkisel çaylar, nemlendiriciler gece öksürüğüne iyi gelir.

İster kuru, ister balgamlı ister gece öksürüğü olsun geçmeyen öksürük için yapılacak en doğru hareket mutlaka doktora gitmektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu