SağlıkGenel

HYALÜRONİK ASİT

      Son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz hyalüronik asit, özellikle kadınların cilt bakımında yeni gözdesi oldu.  Hyalüronik asit nedir, nerelerde bulunur ? Bu yazımızda bu soruların cevabını yazımızın detaylarında paylaşacağız.

HYALÜRONİK ASİT NEDİR?

      Kusursuz bir cilde sahip olmak isteyen kadın ve erkeklerin yeni tercihi olan hyalüronik asit esasında vücudumuzun doğal yapısında bulunur. İnsan vücudunun, bütün bağ dokusunda,eklemlerde ve ciltte bulunan hyalüronik asidi vücut üretebilir. Vücudumuzda üretilen hyalüronik asit, bağ dokularının esnek olmasını sağlar aynı zamanda  cilde sağlamlık ve nem kazandırır. 

      Bağ dokularının hasar görmesi yada azalması ciltte bazı problemlere sebep olur. Ciltte oluşan bu problemlerin giderilmesi için hyalüronik asit müdahale eder. Yaşın ilerlemesi sonucu ciltte meydana gelen değişimleri önlemek konusunda hyalüronik asit önemli etkendir.

       Aynı zamanda yaşın ilerlemesi sonucu meydana gelen sarkmalar ve kırışıklıkları geciktirir.

       Hyalüronik asit  vücutta; kıkırdak, bağ dokusu, iskelet dokusu, saçlar, dudaklar, gözler, diş eti ve deri gibi bölgelerde daha fazla bulunur. Hyalüronik asit, su tutabilme özelliği sayesinde vücut için müthiş nem kaynağıdır.

HYALÜRONİK ASİT AZALIR MI?

      Hyalüronik asit insan vücudunda 15 gram bulunur. Fakat yaşın ilerlemesi ve hormon değişikliği yüzünden, vücut hyalüronik asit üretimi  azaltır. Bu azalma sonucunda ciltte kuruluk ve kırışıklıklar meydana gelir. 

      Hyalüronik asit, dışarıdan krem ve serumlarla da takviye edilebilir. Piyasada hyalüronik asit içeren çok fazla ürün mevcut, yinede uzman bir doktora danışılmadan kullanılması istenmeyen sonuçlar doğurabilir.  Uzman bir hekim tavsiyesi ile kişiye uygun hyalüronik asit takviyesi yapılabilir. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu