Genel

BEBEK ARABASI

Çocuğun;  temiz hava almak için, çocuk parkında  oynamak için evden dışarı çıktığında kullandığı en önemli araçtır bebek arabası. Bebek arabası hem çocuğun konfor ve güvenliği, hemde anne ve babaların kullanım bakımından kolay olması gerekir. Küçük çocuğu olan anne ve babaların, günlük hayatta en büyük yardımcısı olan bebek arabalarını alırken dikkat edilmesi gereken bazı özellikler vardır. Bebek arabası alırken anne,  babaların dikkat etmesi gereken özellikleri bu yazımızda paylaşacağız.

BEBEK ARABASI ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ

Bebek  arabası alırken; rengi, modeli ve markasından başka dikkat edilecek özellikler de var.Bebek arabası alırken dikkat edilecek özellikler:

Emniyet kemeri

Bebek arabasında aranan başlıca özellik güvenliktir. Emniyet kemeri bebeğin arabasında güvenli olarak vakit geçirmesini sağlar. Bebek arabasının kemeri,  özellikle 5 noktalı kemer olmalı.

Tekerlekler

Bebek arabasının hareket kabiliyeti için, tekerlerleklerinin 360 derece dönmesi gerekir.

Fren sistemi

Bebeğin arabasında güvende olması için dikkat edilecek diğer bir hususta arka tekerlerde olan fren sistemi. Fren, arabanın sabit durması gereken durumlarda arka tekerlek fren sistemi sayesinde arabayı kilitler ve hareketi önler.

Ayak koyma yeri

Bebeklerin hızlı büyüdüğü malum. Bebeğin boyu uzadığında ayaklarının sarkmaması ve ayaklarının güvende olması için ayak koyma bölümü olması lazım.

TS EN 1888 Belgesi

Bebek arabasının Avrupa güvenlik normlarında uygun olduğunu anlamak için TS EN 1888 belgesinin olup olmadığına bakmak lazım.

Güvenli ve dayanıklı olması

Bebek arabası alırken anne, babalar dikkat ettiği bir özellik de hafif olmasıdır. Fakat bebek arabasının hafif olması uğruna, metal aksamının dayanıksız ve güçsüz  olmamalı. Bebek arabası alırken metal aksamının kalitesi kontrol edilmeli. 

 Bebek arabası alırken dikkat edilecek bir başka özellikte, arabanın çocuk tarafından kolay açılabilir olmadığıdır.

Güneş ve yağmurdan koruyucu tente

Bebek arabasına sabitlenen bu tenteler, bebeği yağmur, rüzgar ve güneşten korur.

Garanti süresi ve servis hizmeti

Aldığınız bebek arabasının garanti belgesi olmalıdır. Bebek arabasında  ilerleyen zamanlarda oluşabilecek arızalar için garanti belgesi ve servis hizmeti önemlidir.Tercih ettiğiniz markanın servis hizmetini araştırarak bebek arabası tercihi yapabilirsiniz.

Katlanma şekli

Annelerin daha çok aradığı özelliktir. Tek başına bebekle dışarı çıkan anne, bebek arabasının kolay katlanmasını ister. Bebek arabası alırken tek hamlede katlanabilir olmasına dikkat edilmeli.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu