Sağlık

Kudret narının faydaları nelerdir? Kudret narı nelere iyi gelir?

Kabakgiller ailesinden olan kudret narı; tırmanıcı, ince gövdeli olan yıllık bir bitkidir. Meyveleri taze olarak tüketildiği gibi, tohumlarından da macun ve yağ elde edilir. Kudret narı zengin içeriği sayesinde birçok sağlık sorununa şifa kaynağıdır. Kudret narının faydaları özellikle mide ve sindirim sistemi hastalıklarında tercih edilen kudret narı hakkında tüm merak edilenleri sizler için derledik…

Kudret Narının Anavatanı Neresidir?

Kudret narı Afrika, Asya, Uzak Doğu, ve Güney Amerika’da yetişir. Türkiye’de ise Çoğunlukla Bursa, Kocaeli ve Yalova’da yetişmektedir.  Başta A vitamini olmak üzere B1, B2, ve C Vitaminlerini ve kalsiyum, fosfor, potasyum, bakır gibi mineralleri içinde barındırır. 

Bol su ve güneş isteyen kudret narı saksıda bile yetiştirilebilir. İlaç sanayisinde oldukça kullanılır. Kudret narı ilkbaharda büyür, yaz aylarında ise meyve verir. Alternatif tıpta sıklıkla kullanılan bu meyvenin tadı biraz acıdır. Genellikle zeytinyağ veya bal ile karıştırılarak tüketilir.

Kadınlarda kısırlıktan, cilt sağlığına kadar bir çok alanda faydalı olan kudret narının faydaları şunlardır…

Kudret Narının Faydaları

Sindirim sistemini güçlendirir

Kudret narı mide ve bağırsak sağlığını destekler, mide ve bağırsakta bakteri oluşmasını engeller. Düzenli olarak kullanılan kudret narı kürleri mide ve bağırsak enfeksiyonlarını azaltır.

Bağışıklığı güçlendirir

İçeriğinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir, hastalıklara karşı korur.

Kanı temizler

Kudret narının anti-oksidan ve anti- mikrobiyal özelliği vardır. Bu özellikler sayesinde kandaki toksinleri arındırır.

Cilt sağlığını destekler

Güneşin zararlı etkilerini önler. Egzama, sedef, çıban gibi sorunların tedavisinde kullanılır. Ayrıca sivilce ve akne oluşmasını engeller, cilt lekelerini önler.

Kudret Narının Faydaları

Cinsel gücü artırır

Kudret narının faydaları arasında mide ve sindirim sorunlarından sonra en çok cinsel sorunlar için tüketilir. Cinsel sorunları gidermede etkili olan kudret narı  afrodizyak görevi görür, cinsel gücü ve isteği artırır.

Kanseri önler

Barındırdığı likopen ve lutein sayesinde tümör oluşumunu ve büyümesini önler. Ayrıca kanserli hücre oluşumunu engeller, sağlıklı hücrelere hasar vermeden, kanserli hücreleri yok eder.

Kan şekerini dengeler

Barındırdığı Polypeptide- p veya p-insülin sayesinde kan şekerini dengeler. Bunlar insülin benzeri bileşimlerdir. Düzenli kullanılan kudret narı kan şekeri seviyesini dengelediği kanıtlanmıştır.

Doğal antibiyotikdir

İçinde barınan Lutein ve  Lycopnene sayesinde doğal antibiyotik görevi görür. Bu özelliği sayesinde hastalıklara karşı korur ve vücut ağrılarını giderir.

Yanık tedavisi

Kudret narı,eski zamanlardan beri yanık tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Kudret narının meyvesinin çekirdekleri çıkarılır ve ezilir. Üzerine zeytinyağı eklenir ve kavanoza konur. Bu karışım yanık tedavisinde hemen kullanıldığı gibi, buzdolabında saklanarak daha sonra da kullanılabilir.

Karaciğer sağlığını destekler

Karaciğer sağlığında müthiş faydaları vardır. Karaciğerin yenilenmesi ve temizlenmesini sağlar. Bu özelliği sayesinde cilt sağlığına da iyi gelir.

İltihabı önler

Kudret narının antienflamatuar etkisi vardır. Bu özelliği sayesinde iltihabı yok eder. Kudret narı ile hazırlanan kremler iltihaplı bölgeye sürülebilir.

Oruç tutmayı kolaylaştırır

Oruç kaynaklı susuzluk ve açlıktan dolayı oluşan halsizlik, yorgunluk gibi sorunları önler. Sahurda tüketilen ballı kudret narı karışımı oruç tutmayı kolaylaştırır, vücuda enerji verir, sinirli olmayı engeller, yorgunluk ve halsizlik hissettirmez. Ayrıca sahurda tüketilen ballı kudret narı sayesinde mide rahatsızlıkları, sindirim sorunları, reflü gibi sorunlar önlenmiş olur.

Ballı Kudret narı Macunu  Nasıl Yapılır?

Malzemeler

10 adet kudret narı

1 su bardağı halis zeytinyağ

1 su bardağı bal

Cam kavanoz

Yapılışı;

10 adet kudret  narının çekirdeklerini çıkarın. Çekirdekleri çıkan kudret narı meyvesini blendırdan geçirin. Ezilen kudret narının içine bir su bardağı zeytinyağ, bir su bardağı bal ekleyin ve karıştırın.

Bu karışımı kavanoza koyarak buzdolabında saklayın. Bir gün sonra kullanıma hazır.

Zeytinyağlı Kudret narı Macunu, Yağı Nasıl Hazırlanır?

Malzemeler

Bir adet olgunlaşmış kudret narı

500 ml halis zeytinyağı

Cam kavanoz

Kudret Narı Yağı

Yapılışı;

Olgunlaşmış kudret narının kırmızı çekirdekleri ayıklanır. Meyvesi ise parçalanarak cam kavanoza koyulur. Kudret narının üstüne zeytinyağ eklenir. Kavanozun ağzı kapatılır. Buzdolabında bir ay bekletilir. Bekleme esnasında arada bir kavanoz çalkalanmalıdır. Kudret narı yumuşayıp, pelte kıvama geldiğinde kullanıma hazır demektir.

Kudret narını parçalama işleminde bıçak veya metal kullanmamakta fayda vardır. Tahta bıçaklar yardımıyla doğranabilir, havanda ezilebilir veya el ile parçalanabilir.

Bazı kaynaklar zeytinyağlı kudret narı macununun en az 6 ay bekletilmesi gerektiğini savunur.

Kudret narı macunu hazırlarken zeytinyağı yerine çörek otu yağı da kullanabilirsiniz.

Mutlaka olgunlaşmış kudret narı kullanılmalıdır.

Bu karışımla aynı zamanda kudret narı yağı da elde etmiş olursunuz.

Kudret Narı Nasıl Tüketilir?

Kudret narı genellikle aç karnına, günde iki defa tüketilmesi tavsiye edilir.

Hazırlanan macun, sabah akşam yemeklerden bir saat önce tüketilmelidir.

Kudret narı tükettikten sonra yemeğe kadar birşey yenmemelidir.

Kudret Narı Yağı Nelere İyi Gelir?

  • Kudret narı yağı sedef hastalığına iyi gelir
  • Yanık tedavilerinde kullanılabilir.
  • Ciltte oluşan yaraların hızlı iyileşmesini sağlar
  • Cilt lekelerini gidermede etkilidir.
  • Güneş yanıklarını iyileştirir.
  • Egzama ve mantar gibi cilt hastalıklarında kullanılır.

Kudret narı Yağı Nasıl Kullanılır?

Kudret narı yağı tek başına kullanılabilir, veya başka yağlarla  karıştırılarak kullanılabilir. Gün içinde sabah akşam birer defa kullanılır.  Kudret narı yağı, badem yağı ve ya jojoba yağı ile karıştırılarak da kullanılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu