Püf NoktalarNasıl Yapılır

Orkidede Unlu Bit Nasıl Temizlenir? Orkide Sineklenmesi Neden Olur, Nasıl Temizlenir?

Çiçek sevenler için oldukça ayrı bir yer sahip olan orkideler bazen istenmeyen misafirlere ev sahipliği yapabilir. Özellikle unlu bit, ve sinekler çiçeğin sağlığını bozabilir hatta orkidenin kaybına kadar ciddi sonuçlara neden olabilir. Orkide unlu biti nasıl temizlenir. Orkide sineklenmesi neden olur, nasıl giderilir? Kullanılan orkide toprağı tekrar kullanılır mı?  Tüm merak edilenleri sizler için derledik…

Çiçeklerde Unlu Bit Neden Olur?

Unlu bit, görüntü olarak pamuğu andıran küçük böceklerdir. Çoğunlukla dal ve yapraklarda oluşur. Oldukça hızlı ürer ve diğer bitkilere de bulaşır.

Pamuklu bit olarak da bilinen unlu bit bitkinin bağışıklığının düştüğü zamanlarda ortaya çıkar. Özellikle ani ısı değişimleri bitkinin bağışıklığı bozar ve bitlenme gibi hastalıklara neden olur.

Orkidede Unlu Bit Nasıl Temizlenir?

Güzelliği sayesinde herkesi kendine hayran bırakan orkideler bazen istenmeyen misafirlere ev sahipliği yapmak zorunda kalabilir. Özellikle unlu bit olarak bilinen böcekler orkidelerin en büyük düşmanları arasında yer alır.  Böceklenen orkide temizlenmediği takdirde çiçeğin çürümesi gibi ciddi sonuçlara yol açabilir.

Ama paniğe gerek yok…

Pamuklu bit olarak bilinen bu böcekten bazı kimyasal ilaçlar kullanarak kurtulunabilinir. 

 Ancak, istenmeyen bu misafirlerden evde kendi imkanlarımızla kurtulabiliriz.

Orkide çiçeğinde oluşan unlu bitten kurtulmanın farklı yöntemleri bulunur. Bu yöntemlerden bazıları şunlardır:

Karbonatlı suyla unlu bit tedavisi;

Temiz bir sprey şişenin içine yarım litre klorsuz su dolduralım. Suyun içine yarım çay kaşığı karbonat, bir damla sıvı yağ eklenir. Güzelce karıştırılır. Karbonat eridiğnde hazırlanan karbonatlı su unlu bitlerin üzerine sıkılır. 

Bitkinin kökleri toprağından çıkarılır ve karbonatlı suyla temizlenir. Bitkinin toprağı değiştirilerek işlem tamamlanır.

Bu işlemin sabah yapılması tavsiye edilir. Akşam yapılan sulama bitkide gereğinden fazla nem bırakarak bitkinin hastalanmasına neden olur. 

Çay ağacı yağı;

Pamuklu bitten kurtulmanın kolay yollarından biri de çay ağacı yağıdır. Temiz bir pamuğun üzerine çay ağacı yağı damlatılır ve bu pamukla bitki temizlenir. Ancak dikkat edilmesi gereken en önemli nokta bitkinin her yerinin ayrı pamukla temizlenmesi gerekir.

Bitki saksıdan çıkarılır. Temiz bir kabın içine yarım litre su doldurulur ve içine 4-5 damla çay ağacı yağı dökülür.  Orkidenin kökleri bu suyla yıkanır. Bitkinin saksısınında temizlenmesi gerekir. Orkidenin toprağı da değiştirilir, bu sayede bitkinin yumurtaları da tamamen temizlenir.

Arap Sabunu

Arap sabunu bit ve böceklerden kurtulmanın başka yoludur. Uygun bir kabın içine klorsuz su doldurulur ve içine yarım tatlı kaşığı arap sabu eklenir. Bitkinin yaprak ve kökleri bu suyla yıkanır. Ardından durulanır ve kurulanır. Bitkinin toprağı değiştirilir ve saksısı yıkanır. 

Orkide Sineklenmesi Neden Olur?

Orkide toprağının sineklenmesi en sık karşılaşılan şikayetlerden bir diğeridir. Bu durum çiçek sevenleri korkutsada oluşan sinekler bitkiye genellikle zarar vermez. 

Orkide toprağında oluşan sinekler en büyük nedeni bitkinin yanlış sulanmasıdır. Gereğinden fazla sulanan orkidenin toprağında sinekler oluşabilir.

Başka bir neden ise uygun olmayan toprak kullanılmasıdır.

Orkide Toprağında Oluşan Sinekler İçin Ne Yapmalı?

Orkide sevenlerin canını sıkan bu sineklerden kurtulmanın en kolay kolu toprağını değiştirmektir. Orkide toprağı olarak satılan bazı topraklar uygun mineral değerlerine sahip olmaz. 

Sağlığa oldukça zararlı olan sigara orkide toprağında oluşan sinekleri uzaklaştırır. Kısacası sigarayı toprak sinekleri  bile sigarayı sağlıksız buluyor…

Böceklenen Orkide Toprağı Nasıl Değiştirilir?

Böceklenen orkidenin toprağını yeni bir toprakla değiştirmek en pratik çözüm yoludur. Bu işlem sırasında orkidenin kökleri arap sabunlu suyla yıkanır. Ayrıca saksı temizlenir ve toprak değiştirilir. Son olarak bitki durulanır ve kurulanır.

Ayrıca kullanılan eski orkidenin toprağını tekrar kullanabiliriz.

Bunun için kullanılan orkidenin toprağını sirkeli su içinde yarım saat bekletilir. Ardından durulanır ve toprak kurulanır.   Kuruyan orkide toprağı tekrar kullanılabilir. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu