Sağlık

Kış Ayının Hastalığı Grip ve Nezle

Kış aylarının vazgeçilmez hastalığı grip ve nezle (soğuk algınlığı) mevsim geçişlerinde daha çok görülen bu hastalık insanı hasta ederek yataklara düşürür. Grip ve nezle aynı şey değillerdir. Biri daha ağır geçerken birini hafif atlatırız.

Nezle (Soğuk Algınlığı)

Nezlede hastalık boğaz yanması ve burun akıntısıyla kendini belli eder. hapşırma çok fazla olur. Nezleyi daha hafif atlatabiliriz.

Grip

Hastalık aniden başlar. Baş ağrısı yorgunluk ve halsizlik çok fazladır. Öksürükte eklenince insanı baya mahveder. Genellikle 1 haftaya yakın sürer. Grip enfeksiyona yol açabilir ve tehlikeli bir hal alması yüksektir. Sinüzite veya bronşite çevirebiliyor o yüzden önlem almak önemlidir.

Gribi Ve Nezleyi Aileye Geçirmemek İçin Ne Yapılmalı ?

Aile içinde kullanılan havlular ayrılarak önlem alınabilir. Su bardakları ayrı olmalıdır ki daha fazla virüs bulaşmasın.

Grip ve Soğuk Algınlığı Olunca Evde Ne Yapılmalı ?

Naneyi kaynatarak içine limon, zencefil, bal, tarçın ekleyerek evde bir ilaç yapabiliriz. Bu boğazları yumuşatarak sizi rahatlatır ve terletir, ve kendinizi biraz daha iyi hissedersiniz. Bu dönemlerde C vitamini almak bağışıklık sistemimize iyi gelir. Eğer çok kötü bir durumda iseniz acile veya sağlık ocağına giderek ilaçlarınızı alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu