SağlıkNasıl Yapılır

Evde Kirpik Lifting Nasıl Yapılır? Kirpik Lifting Püf Noktaları

Kirpik perması olarak da bilinen kirpik lifting, kirpikleri daha uzun, daha hacimli ve kıvrık görünmesi için uygulanan bir işlemdir. Bu işlem güzellik merkezlerinde, kuaförlerde yapıldığı gibi evde de yapılabilecek bir uygulamadır. Kirpik lifting nedir? Kirpik lifting nasıl yapılır? Kirpik lifting kaşa uygulanır mı, kirpikleri döker mi? Kirpik lifting ne kadar kalıcı? Kaç dakika sürüyor?  Kirpik lifting zararlı mı? Tüm merak edilenleri sizler için derledik…

Doğal kirpikleri daha hacimli ve kıvrımlı gösteren bir işlem olan kirpik lifting, evde yapılabilen bir işlemdir. Peki son günlerin gözde güzellik sırrı kirpik lifting nedir?

Kirpik Lifting Nedir?

Lifting, kelime anlamı olarak ‘kaldırma’ demektir. Kirpik lifting, doğal kirpikleri bazı kimyasal maddeler kullanarak kaldırma ve daha kıvrımlı olmasını sağlama işlemidir. Kirpik perması olarak da bilinir. Kirpik lifting yapımında  kullanılan maddeler Brezilya fönünde kullanılan maddelere benzer. Lifting yapımında, kirpiklerin beslenmesi ve hacimli görünmesi için keratin bakımı ve besleyici koruyucu yağlar kullanılır. 

Kirpik lifting işleminden sonra, kirpikler takma kirpik 

Kirpik Lifting ve Kirpik Perması Aynı mıdır?

Kirpik perması ve kirpik lifting birbirine benzer işlemlerdir, ancak aynı değildir. Kirpik perması ve lifting de kullanılan ürünler birbirinden farklıdır. Kirpik permasında kirpikler daha kıvrık olur.

Kirpik perması, özel kirpik bigudileri ve uygun solüsyonlar kullanılarak yapılan bir işlemdir. Kirpik perması uygulaması yapımı yaklaşık olarak bir saat sürer. Kirpik lifting uygulamasında yapışkan kirpik bigudileri kullanılmaz. Özel bir teknik ve solüsyonlar yardımıyla kirpiğe şekil verilir. Yapımı kirpik permasına göre daha kısa sürer.

Kirpik Lifting Nasıl Yapılır?

Kirpik liftingi yapılmadan önce kirpikler temizlenmelidir. Rimel olan kirpiklere işlem yapılmaz, kirpikler temiz ve kuru olmalıdır. Kontakt lens kullanan kişiler lensleri çıkarmalıdır. İşlem sırasında gözler kapalı olur.

Kirpik lifting yapımında bazı kimyasal ürünler ve pedler kullanılır.  Lifting yapımında kullanılan göz pedleri kirpik boyuna göre ayarlanır ve göz kapağına uygun yapıştırıcıyla yerleştirilir. Ardından kirpiklere solüsyon sürülerek pedin üzerine yerleştirilir, bu durumda 10 ortalama 10 dakika beklenir. İşlem sırasında kirpikler sık sık uygun tarak yardımıyla taranır. Kirpik lifting yapımı ortalama olarak 35-40 dakika sürer.

Evde Kirpik Lifting  Nasıl Yapılır?

Güzellik merkezleri ve kuaförlerde yapılan kirpik liftingini evde kendinizde yapabilirsiniz. Kirpik lifting setleri hazır olarak piyasada satılmaktadır. Aldığınız ürünün kullanma kılavuzunu okuyarak ve uygulayarak evde kendiniz kirpik lifting yapabilirsiniz.

Evde kirpik lifting yapımında kirpiklerin temiz ve kuru olması önemlidir. Kirpik bakımında kullanılan yağlar lifting etkisini ve ömrünü azaltır.

Kirpik Lifting Kaşa Uygulanır mı?

Lifting yapımında kullanılan solüsyonlar çoğu kaş için kullanıma uygundur. Aldığınız ürünün içeriğini inceleyerek kaş için uygun olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Kirpik Lifting Sonrası Rimel Kullanılır mı?

Kirpik lifting sonrası hemen rimel kullanmak önerilmez. Uygulama sonrası hemen kullanılan rimel liftingin ömrünü azaltır. Lifting uygulamasından en az 12 saat sonra rimel (maskara) kullanılabilir. Ayrıca kirpik lifting sonrası gözler hemen suyla temas ettirilmemelidir.

Kirpik Lifting Ne Kadar Kalıcı?

Gerek evde yapılan, gerek profesyonel ortamda yapılan kirpik lifting ortalama olarak 3 ay kadar dayanır. Liftingin dayanma süresi kullanıma göre, kişinin kirpik yapısına göre değişir.

Kirpik Lifting Kirpik Döker mi, Zararı Var mı?

Lifting kirpikleri döken bir işlem değildir. Kirpik lifting yapımında kullanılan maddelerin gözlere yada kirpiklere zararı yoktur. Lifting kirpikleri besler, gür, hacimli ve kıvrık görülmesini sağlar.

Kimler Lifting Yaptıramaz?

Kirpik lifting, hamilelere ve süt emziren annelere önerilen bir uygulama değildir.  Ayrıca gözlerinde çapaklanma, arpacık, kızarıklık, egzama gibi sorunları olan kişiler lifting yaptırmamalıdır.  Sebebsiz kirpik dökülmesi yaşayan kişiler de lifting yaptırmamalıdır.

Cildi aşırı hassas olan kişiler önce kulak arkası yada kol gibi bölgelerde alerji testi yapmalıdır.

Kirpik Lifting Tekrar Yapılabilir mi?

İlk liftin uygulamasından 1.5 ay sonra 2. uygulama yapılabilir. 2. uygulama sonrası çok daha güzel sonuçlar elde edilir. İkinci uygulama sonrası  2-3 ay arayla işlem tekrarlanabilir. 

Doğal Kirpik Lifting Nasıl Yapılır?

Lifting uygulamasında kullanılan ürünler bazı kimyasallar içerir. Evde doğal ürünler kullanarak kirpiklerinize lifting etkisi yaratabilirsiniz.  

Doğal kirpik lifting için kullanılacak bazı ürünler şunlardır:

  • Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı kaş, kirpik ve saç bakımında kullanılan önemli doğal ürünlerin başında gelir. Hindistan cevizi yağı sayesinde kirpiklerin hacmini artırarak doğal lifting etkisi yaratabilirsiniz.

  • Aloe vera

Cilt, saç bakımı denildiğinde ilk akla gelen ürünlerden biri de aloe vera jelidir. Aloe vera jeli sayesinde kirpiklerinizi daha hacimli ve gür görünüm sağlayacaktır.  Bir parça aloe vera jeli kirpiklere uygulanır. Kirpiklere yukarı doğru kıvrımlı şekil verilir. Bu işlem düzenli yapıldığı takdirde kirpiklere doğal lifting etkisi yaratır.

  • Zeytinyağı

Doğanın en güzel nimetlerinden biri de zeytinyağıdır. Yemeklere lezzet verdiği kadar insan sağlığı içinde bulunmaz nimettir. Zeytinyağı, kirpikleri besler, hacim verir. Zeytinyağını kirpiklere uygulayarak, kirpiklere kıvrımlı şekil verilebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu