Sağlık

Sumak Nedir?

Salatalara ve yemeklere ekşi bir lezzet veren sumağın vücut sağlığına birçok faydası vardır. Antiseptik olarak bilinmektedir. Vücudun bakterilere ve mikroplara karşı mücadele etmesine yardımcıdır. İşte sumakla ilgili bilinmeyenler.

Sumak nedir?

Sumak çalı görünümünde bir bitkidir. Sumak bitkisinin meyvesi kırmızımsı ve ekşi lezzettedir. Sumak Türk mutfağında en çok kullanılan baharatlar arasında yer almaktadır. Yemek ve salatalara ekşi bir tat vermesinden dolayı sevilerek tüketilmektedir. Sumak Akdeniz, İran, Afganistan, Güney Avrupa ve Kuzey Avrupa’da yetişmektedir.

Sumağın faydaları nelerdir?

Enfeksiyonel hastalıkları önler

Anti mikrobiyal özelliği sayesinde bakterilere karşı vücudun mücadele etmesine yardımcıdır. Vücutta iltihaplanma, deri iltihabı, ateş, artrit, solunum bozuklukları ve bronşit gibi birçok hastalığa şifa olarak bilinmektedir. Laboratuvar sonuçlarına göre sumak iyi bir antiinflamatuar özelliğe sahip olduğu doğrulanmıştır. Soğuk algınlığı , artrit ve diğer enflamatuar rahatsızlıkların tedavisinde faydalı olduğu bilinmektedir.

Antikanser özelliği vardır

Yapılan araştırmalara göre sumak bitkisinin anti kanserojen olduğu anlaşılmaktadır. Bir çalışmada ise sumak özütünün diğer sağlıklı hücreler üzerinde olumsuz bir etki yaratmadığı fakat kanserli hücreleri yok ettiği gözlemlenmiştir. Bu yüzden sumak kimyasal tedavide kullanılan bir ilaç olarak kabul görmeye başlandı.

Cildi korur

Anti-inflamatuar ve antimikrobiyal özelliği sayesinde sumak cilt sorunlarında ve yaraların iyileşmesinde yardımcı bir etkendir. Çiğnenmiş sumak yaprakları iltihaplı diş etlerine ve deri döküntülerine iyi gelmektedir.

Kalbi ve karaciğeri korur

Yapılan deney sonucunda sumak meyveleri ekstresinin kan kolesterol seviyesini düşürdüğü ortaya çıkmıştır. Özellikle iyi kolesterol dediğimiz HDL seviyesi düşük kişiler, bu değeri yükseltmek için sumak tüketebilir. sumak kalp ve karaciğer hastalıklarını önlemede iyi bir yardımcıdır.

İnsan vücuduna detoks etkisi yapar

Zararlı toksinler vücutta zamanla birikebilir. Zararlı toksinler zamanla vücuda zamanla sağlık sorunu yaşatabilir. Sumak atık ve toksinlerin vücuttan atılmasını kolaylaştırmaktadır.

Sindirim ve solunum sorunlarını giderir

Göğüs ve solunum yolu hastalıklarının tedavisinde sumak yardımcıdır. Çeşitli solunum hastalıklarına iyi geldiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

İdrar söktürücü özelliği vardır

İdrar üretimine yardımcı olan sumak, vücuttan toksit maddelerin atılmasını sağlar. Ağrılı idrar yapma ve iltihap ile sonuçlanan mesane iltihabını tedavi etmek için kullanılır. Bağırsak şikayetlerinde sumaktan yararlanılmaktadır. Ortadoğu’da sumak suyu mide rahatsızlıklarını rahatlatmak için kullanılmaktadır.

Tedavi eder

Kanı arındırır. Boğaz ağrısını tedavi etmek için yararlıdır. Sumağın sahip olduğu büzücü ve soğutucu özellikler bitkiyi sindirim ve mesane sorunları için tedavi edici hale getirmektedir.

Zayıflatmak için kullanılır

Sumak suyu sindirimi düzenlemektedir. Bu nedenle zayıflamak için kullanılır. Gün için de tüketilen yarım çay bardağı sumak suyu hazımsızlık ve şişkinliği önlemektedir.

Kadın hastalıklarına iyi gelmektedir

Kadın hastalıklarına karşı sumak kullanımı sayesinde şifa bulunmaktadır. Vajinal akıntıya iyi gelmektedir. Adet düzensizliği ve adet dönemi ağrılı geçen kişilere fayda sağlar. Sumağın anne sütünü de arttırıcı etkisi vardır.

Sumak suyu ne işe yarar?

  • Kandaki insülin oranını dengelemektedir. Diyabet ve yüksek tansiyon hastalarının tüketmesi gereken bitkidir.
  • Antioksidan etkisi yaparak üst solunum hastalıklarında meydana gelen yüksek ateşi düşürür ve beyin sağlığını korur.
  • Gıda zehirlenmesi yaşanması durumunda sumak baharatı kaynatılarak içilirse faydası olacaktır. Bu sayede mide ve bağırsakları temizleyerek zararlı bakterileri vücuttan atmaya yarar.

Sumağın yan etkisi var mı?

  • Aşırı tüketim sonucu mide asidinin dengesi bozulabilir. Bu nedenle günde en az bir bardak tüketilmelidir.
  • Tuvalet ihtiyacı sonrası yanma yapabilir.
  • Zehirli olan türleri de bulunmaktadır. Bu yüzden alırken dikkat edilmelidir.

Sumak besin değeri

100 gram

Kalori- 349 gA vitamini- 102 IU
Kalsiyum- 184 mgDiyet lifi- 21 g
Sodyum- 0.0 mgMagnezyum- 183 mg
B6 vitamini- 0.2 mgDemir- 2.7 mg
Karbonhidrat- 37 gProtein- 12 g
Potasyum- 0.0 mgToplam yağ- 12.9 gram
D vitamini- 0 IU

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu