Sağlık

Anoreksiya nedir? Belirtileri nelerdir?

Anoreksiya, vücudun ihtiyacı olan besin kaynaklarının yetersiz alınması sonucu aşırı kilo kaybetme durumudur. Kısaca anorexia bir yeme bozukluğudur. Anoreksiya erkeklere oranla kadınlarda daha fazla görülür.

Çoğunlukla ergenlik dönemindeki gençlerde görülen yeme bozukluğunun sebebi arasında psikolojik sorunlarda vardır. Peki anorexia nedir? Anoreksiyanın belirtileri nelerdir? Tedavisi nasıl olur? Tüm merak edilenler bu yazımızda…

Anoreksiya Nedir?

Anoreksiya nervoza, vücudun ihtiyacı olan besin kaynaklarını yeterli derecede alamaması sonucu aşırı kilo verme durumudur.  Çoğunlukla 12-20 yaş arası gençlerde görülür. Erkeklere göre kadınlarda görülme orana daha yüksektir. Anorexia hastaları olması gereken kilonun, çok altında kiloya sahiptirler.Zayıf olma konusunda aşırı takıntılı kişilerin sahip olduğu bu hastalık, çoğunlukla psikolojik kaynaklıdır. Genellikle ergenlik dönemindeki genç kızlarda bu hastalığa rastlanır. Nadir durumlarda yetişkinlerde anorexia görülür. 

Anoreksiya nervoza olan hastalar çok az uyur, ama gün içinde oldukça hareketlidir. 

Anorexia tedavi edilmezse ölümcül sonuçlar doğurabilir.

Anoreksiya

Anoreksiya Belirtileri Nelerdir?

Anoreksiya hastaları zayıflamak için kişiye has beslenme davranışı bulurlar. Hastalığın anlaşılması fiziksel belirtiler farkedildiğinde sağlanır.

 • Aşırı zayıf oldukları halde kendilerini kilolu zannederler ve diyet yapma gereği duyarlar. Diyet sonrası kilo kaybı olsa bile diyete devam ederler. Bu durum anoreksiyanın en belirgin özelliğidir.
 • Hafıza sorunları, dalgınlık, dikkat dağınıklığı
 • Beslenmeyi reddetme, öğün atlama.
 • Midenin ve bağırsağın ağır diyete maruz kalması sonucu beslenmede zorluk çekme.
 • Sürekli halsizlik ve yorgunluk durumu.
 • Yetersiz beslenme sonucu bağışıklık sisteminin güçsüz düşmesi, bedenin eski kuvvetinin azalması.
 • Tırnak kırılması, saç dökülmesi ve kırılması.
 • Cansız ve solgun cilt.
 • Aşırı diyet sonrası mide küçülmesi ve budurum sonucu kusma isteği.
 • Her yediğinin kalorisini aşırı derecede takıntı yapma.
 • İshal, kabızlık gibi sindirim sorunları.
 • Tek tip beslenme isteği.
 • Kadınlarda adet düzensizliği
 • Depresyon gibi psikolojik sorunlar.
 • Sürekli aşırı üşüme.
 • Vücudun kemiklerinin sayılır hale gelmesi.
 • Sürekli tartılmak.
 • Ağır sporlar yapmak.
 • Diyet ilaçları ve müshil kullanarak yedilerinden kurtulmaya çalışmak.

Anoreksiyanın Nedenleri

Bu hastalığın kendine has bir nedeni yoktur. Çoğunlukla ergenlik zamanında görülen anoreksiya, genç bireylerin ergenlik dönemindeki değişime uyum sağlayamaması sonucu görülebilir. Çevresel ve ruhsal faktörlerde bu hastalığı tetikleyebilir.

Psikolojik nedenler

Bebeklik ve çocukluk zamanındaki hatalı beslenme düzeni ilerleyen yaşlarda anoreksiya hastalığı için zemin hazırlayabilir. İçine kapanık, depresif, obsesif, karşı koyamayan kişilerde bu hastalığa daha sık rastlanır. Aile içi sorun yaşayan kişiler, geçmişinde istismara uğrayanlarda anorexia ihtimali yüksektir.

Çevresel etkiler

Son yıllarda zayıf bedenin popüler olması özellikle genç bireyleri olumsuz etkileyebilir. Özellikle göz önünde olan ünlü isimlerin aşırı zayıf halleri gençler arasında bir özenti durumu oluşturabilir. Anoreksiya, mankenler, dansçılar, balerinler gibi meslek dallarında da sıkça görülen bir hastalıktır. Bazende sinema dünyasının ünlü oyuncuları arasında anoreksiyaya yakalananlar oluyor.

Anoreksiya Genetik midir?

Bu hastalığın genetik olduğuna dair bir bulguya rastlanmamıştır.  Ama ailesinde anoreksiya olan kişilerde bu hastalığın görülme oranı daha fazladır.

Tanı Nasıl Konur?

Aşırı kilo kaybı en belirgin özelliğidir. Ancak kilo kaybının altında başka neden olup olmadığı araştırılır.  Aşırı kilo kaybının yanında içe dönüklük, aşırı unutkanlık, cinsel isteksizlik, depresyon, sosyal fobi, gibi ruhsal belirtiler gözlenir. Tansiyonun düşük olması, aşırı üşüme, kabızlık gibi sindirim sorunları, nabzın yavaş olmasıda anorexia tanısı koymada yardımcı etkenlerdir. Kusma ve idrar söktürücü sonucu potasyum düşüklüğü var mı ona bakılır. Ayrıca kandaki lökosit değerine bakılır. Aşırı zayıflama sonucu adet düzensizliği olup olmadığı tespit edilir. Kemik yoğunluğuna bakılır. Kişinin ruhsal ve klinik belirtileri değerlendirilerek anoreksiya teşhisi konur.

Anoreksiya Tedavisi Nasıl Olur?

Anoreksiya tedavisi ekip çalışması gerektirir. Ortopedi, psikolog, psikiyatri, diyetisyen ve fizyoterapist gibi uzman doktorların beraber çalışması gereken bir tedavi içerir. Kişinin yakınındaki insanların da tedaviye desteği oldukça önemlidir. 

Anorexia hastası olması gereken kilosunun %30’nu yitirmişse tedavi hastanede yatarak devam edebilir. Anorexia hastalığının tedavisi uzun sürelidir. Hastanede yatarak tedavi alanlar da bile hastalık tekrarlayabilir. Düzenli kontroller kalıcı tedavi için önemlidir.

Anorexia hastalığı kişinin kendi kendine tedavi edebileceği bir hastalık değildir. Mutlaka uzmanlardan yardım alınmalıdır.

Tedavi edilmemesi durumunda ölümle sonuçlanabilir.

Anoreksiya Olan Ünlüler

Demi Lovato

Kesha

Lindsay Lohan

Lady Gaga

Jessica Alba

Zayn Malik

Hilary Duff

Nicole Scherzinger

Victoria Beckham

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu