Sağlık

BURUN ESTETİĞİ

Burun, insan görünüşünü etkileyen önemli bir faktördür. Kimi zaman burunda oluşan sağlık sıkıntısından dolayı, kimi zaman da görüntüsünden hoşnut olunmamasından dolayı burun estetiği operasyonu gerçekleşir. Peki burun estetiği nedir? Rinoplasti yöntemi hangi durumlarda yapılır? Septoplasti nedir? Bu soruların cevabını yazmızda bulacaksınız?

Burun Estetiği

Ülkemizde en çok yapılan cerrahi işlemlerin başında burun ameliyatları geliyor. Gerek görüntüden dolayı, gerekse sağlık sorunlarından ötürü insanlar bu operasyona baş vuruyor.

Bazen sert bir darbe, bazen kötü bir kaza da estetik operasyonları gerektiriyor.

Estetik burun ameliyatı yapılırken, burunda oluşan diğer sağlık sorunları da giderilir.

Burunda eğrilik gibi veya tıkanıklık gibi sorun var ise, sadece estetik amaçlı burun ameliyatı yapılmaz. Burun da olan sağlık sorunu giderilir, daha sonra burunun görünüşünde değişiklik yapılır.

Sağlık sorunları tedavi edilmeden yapılan operasyonlar, daha sonra nefes almada zorluk yaşanmasına sebeb olabilir.

Burun estetiğinin temel amacı, güzel bir buruna sahip olarak, rahat nefes alabilmektir.

Rinoplasti Nedir?

Hastanın burnunun  görüntüsünü değiştirmek amacıyla ameliyat olurken, burunda oluşmuş olan sağlık sorunlarının da ameliyatla düzeltilmesidir. Rinoplasti olurken doktora, burun da olan sağlık sorunları hakkında bilgi verilmesi gerekir.

Estetik burun ameliyatlarında, doğal görünümlü, yüz şekline uygun burun yapılması amaçlanır. Yüz profiline uymayan burunlar doktorlar tarafından, hastalara tavsiye edilmez.

Septoplasti Nedir?

Burun şeklini, dokusunu ve görünüşünü değiştirmek amaçlı yapılan cerrahi müdaleheye burun estetiği denir. Burun görünüşünde değişiklik yapılırken, aynı zamanda nefes almayla ilgili sorunlarda giderilir. 

Septoplasti ise, daha rahat nefes alabilmek için, burnun iç kısmını ayıran kıkırdak ve kemiklerin düzenlenme işlemidir. 

Ameliyatla burun tamamen değiştirilir mi?

Tüm insanların burun dokusu ve kıkırdağı farklıdır. Bunun yanında yüz profili de, burunun yüzde duruşunu etkiler. Her insanın yüz profili kendine özel olduğu için, başkasında beğenilen burun sizde aynı şekilde durmayabilir. Burun estetiğinde karar verilirken doktorla fikir alışverişi çok önemlidir. Burun estetiğinde esas olan, burunun yüzde doğal durması,operasyon geçirdiği belli olmamasıdır.

Burun estetiği sonrası oluşan sorunlar

Tecrübeli bir cerrahın elinden çıkan burun estetiğinde sorun oluşma ihtimali çok düşüktür.

Fakat bazen  hastanın burun dokusundan kaynaklanan sorunlar olabilir.

Burun estetiği, estetik operasyonlar için de en zor olandır,titizlik ve sabır isteyen komplike bir cerrahi işlemdir. Burun estetiğinde, burun kemik ve kıkırdakların son şeklini alması bir yılı bulabilir.

Burun Estetiği Ameliyatı sonrası iyileşme ne zaman olur?

 Estetik burun ameliyatı yaklaşık 2 saat süren işlemlerdir. İşlem sonrası burun deliklerine tampon konur ve burun üstüne atel yerleştirilir. Tamponlar birkaç gün içinde alınır, Atel ise 1 hafta sonra alınarak hastanın normal hayata dönmesi sağlanır. Ameliyat sonrası,göz çevresinde şişlik ve morluk olur. Nadir de olsa gözde kanlanma görülebilir. Ameliyat sonrası şişlikler 1-2 ay içinde geçmeye başlar, tam iyileşme 1 yıl sürebilir. Hasta kontrollere çağrılarak iyileşme gözlenir

 18 yaşını doldurmuş bireyler, burun  estetiği yaptırabilir.

Burun Estetiği Fiyatları

Burun estetiği ameliyatını özel hastanelerde ve devlet hastanelerinde yaptırabilirsiniz, burun estetiği fiyatları; lokasyon, hastane ve doktor faktörlerine bağlı olarak değişikliklik göstermektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu