Sağlık

Arap Zamkı (Akasya Gamı) Nedir, Neye İyi Gelir?

Akasya gamı,  Senegal akasyası ağacının sertleşmiş öz suyundan meydana gelen zamktır. 9. yüzyılın başlarından beri birçok alanda kullanılır. Özellikle sedef hastalığına olan etkisi sayesinde popüler olan akasya gamı nedir? Akasya gamı neye iyi gelir? Arap zamkı ne işe yarar? Arap zamkı hangi hastalıklarda kullanılır? Tüm merak edilenleri sizler için derledik…

Arap Zamkı (Akasya Gamı) Nedir?

Zamk, ağaçların kabuklarından dışarı sızan, yapışkan, çoğunlukla renksiz veya sarı, kırmızımsı biçimsiz reçinedir.  Zamk yaşam içinde birçok alanda kullanılır.

Arap zamkı, Senegal akasyası ağacının reçinesinden elde edilen zamktır. Akasya gamı, Sudan zamkı, Senegal zamkı, Hint zamkı gibi farklı isimlerle de bilinir. Sarımtırak parlak bir renge sahiptir.

Akasya Gamı (Arap Zamkı) Ne İşe Yarar?

Akasya gamı veya Arap zamkı yaşamın birçok alanında kullanılan doğal bir üründür. Kıvam arttırıcı olarak kullanılır. Boya üretimi, baskı, tutkal, mürekkep yapımında kullanılır.  Arap zamkı şekerleme, meyveli içecek, dondurma  endüstrisinde kullanılır.Bazı kozmetik ürünlerin içinde de vardır. İrritabl bağırsak sendromu, gastrit başta olmak üzere birçok hastalığın tedavisinde kullanılır.

Akasya Gamı (Arap Zamkı) Neye İyi Gelir?

Arap zamkı olarak da bilinen Akasya gamı yüksek oranda suda çözünebilen bir reçinedir.Lifli bir yapıya sahiptir, içerisinde kalsiyum, potasyum, magnezyum, arabik asid gibi sağlığa oldukça faydalı maddeler vardır.  Bu özelliği sayesinde bağırsakta paylaşılabilir. 

Arap Zamkı (Akasya Gamı) Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Arap zamkı başta irritabl bağırsak sendromu hastalıklara iyi gelir. Bunun yanında Akasya gamının iyi geldiği başlıca hastalıklar şunlardır:

İrritabl bağırsak sendromu:

Yapay tatlandırıcılar, gluten gibi maddeler irritabl bağırsak sendromuna yol açar. Bu hastalık huzursuz bağırsak sendromu olarak da bilinir. Arap zamkı olarak da bilinen Akasya gamı huzursuz bağırsak sendromuna iyi gelir.

Gastrit;

Gastrit, mide iç yüzeyini kaplayan   gastrik mukozanın iltihaplanmasıdır. Arap zamkı bu hastalığın tedavisinde kullanılır.

Tercihe göre çam sakızı, günlük gibi diğer ürünlerle karıştırılarak kullanılabilir.

Öksürük;

Akasya gamı kaynatılarak içilebilir. Bu sayede öksürük gibi şikayetlere fayda verecektir. Tercihe göre bal ile tatlandırılabilir.

Saç sağlığı;

Arap zamkı saç sağlığı için oldukça faydalıdır. Saç sağlığı için suda eritilir ve elma sirkesi gibi doğal bir sirkeyle karıştırılır. Bu karışımla saçlar yıkanır. Bus ayede saçlar beslenir, saçlarda meydana gelen kepek giderilir.

Ağrı kesicidir;

Tamamen doğal bir ürün olan Akasya gamı ağrı kesici özelliği vardır. Romatizmal, mafsal ağrılara iyi gelir.

Arap Zamkı Nasıl Kullanılır?

Akasya gamı yüksek oranda suda çözünebilir. Bu nedenle kaynatılarak çay olarak tüketilebilir. Banyo suyuna eklenebilir. Arap zamkı ezilerek toz haline getirilerek tüketilebilir. 

Toz formu günde bir tatlı kaşığı tüketilebilir. 

Arap Zamkı Sedefe İyi Gelir mi?

DHA haber ajansının yaptığı “Arap zamkı sedef hastalığına iyi geliyor” haberi tüm gözleri bu ürüne çevirmiştir. Haberin detaylarında  bu ürünü kullanan vatandaşın sedef hastalığına iyi geldiği belirtilmiştir. 

Ancak Akasya gamı olarak da bilinen bu ürünün sedef hastalığına iyi geldiği konusunda bilimsel bir açıklama yoktur. 

Arap Zamkı Yan Etkileri- Zararları Nelerdir?

Kozmetik, gazlı içecek, şekerleme, kozmetik, sıvı sabun gibi birçok sektörde kullanılan Akasya gamı tamamen doğal bir üründür. Ancak her üründe olduğu gibi kullanırken dozajına dikkat edilmelidir. Astım hastaları, hamileler, şeker hastaları, cerrahi operasyon geçirmiş kişiler tarafından kullanılması önerilmez. Her üründe olduğu gibi Arap zamkı da doktora danışılarak kullanılmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu