Nasıl YapılırYemek

Evde Pişmaniye Nasıl Yapılır?

Pişmaniye Türkiye’nin neredeyse her tarafında sevilerek tüketilen bir lezzettir. Dikkat çekici ismi ve muhteşem lezzetiyle damaklarda muhteşem bir lezzet bırakır. Peki, pişmaniye nasıl yapılır? Evde pişmaniye yapılır mı? Pişmaniye içinde ne var, nereye ait? Pişmaniyede un var mı? Tüm merak edilenleri sizler için derledik…

Anadolu’nun her yöresinde sevilen ve yapılan bir lezzet olan pişmaniye, Türkiye’nin kendine has tatlılarından biridir.  Sevenlerinin vaz geçemediği, hediyelik olarak iller arası dolaşan pişmaniye nasıl yapılır?

Pişmaniye Nasıl Yapılır?

Pişmaniye, şeker su ve un kullanılarak yapılan bir lezzettir.  Öncelikle şeker suyla kaynatılarak macun kıvamına getirilir. Bu işlem sırasında limon tuzu, limon suyu gibi malzemeler kıvam artırıcı olarak eklenir. Macun kıvamına gelen şeker önceden kavrulmuş un ile açılarak pişmaniye kıvamına getirilir. Bu işlem biraz zahmetli olsa da sonuç muhteşem pişmaniye olarak mutlu edecektir. 

Evde Pişmaniye Nasıl Yapılır?

Çoğunlukla hazır paketli olarak satılan bu lezzeti evde yapmakta mümkündür. Evde birkaç malzemeyle sizlerde tazecik, muhteşem pişmaniyeler elde edebilirsiniz….

Pişmaniye İçinde Ne Var?

“Pişmaniye neyle yapılır?”, “Pişmaniyenin içinde ne var?” arama motorunda en sık aranan sorular arasında.

Pişmaniyenin ana malzemeleri su, şeker ve kavrulmuş un olarak kullanılır. Pişmaniye yapımında kullanılan malzemeler şunlardır:

 • 1 su bardağı su
 • 2,5 su bardağı toz şeker
 • 2 kase un
 • Birkaç tane limon tuzu yada bir tatlı kaşığı limon suyu

Evde Pişmaniye Tarifi…

 • Evde pişmaniye tarifi için öncelikle 2 su bardağı unu yapışmaz bir tava içinde kavuruyoruz. Kavrulan unu soğuması için kenara alıyoruz.
 • Uygun bir tencere içine 2,5 su bardağı toz şeker ve bir su bardağı suyu alıyoruz, kaynamaya bırakıyoruz.  Kaynayan şerbete limon tuzu yada limon suyunu ekliyoruz.
 • Şerbet koyulaşıncaya kadar kaynama ilşlemine devam ediyoruz.  Macun kıvamına gelip gelmediğini anlamak için soğuk suyun içine bir miktar şerbet atılır ve kıvamına bakılır. Macun kıvamı olduysa ocaktan alıyoruz.
 • Kavrulan unu tezgahın üzerine döküyoruz. Macun kıvamına gelen şerbeti halka yaparak unun içine yerleştiriyoruz.
 • Halka halinde olan macuna çekerek unu yediriyoruz. Bu işlem sırasında macunu koparmamaya özen gösteriyoruz.
 • Tüm macun pişmaniye kıvamına gelene kadar macunu halka şeklinde açarak unu yedirmeye devam ediyoruz.
 • Evde pişmaniye hazır….

Pişmaniye Nereye Ait?

Pişmaniye aslında tüm Türkiye’de yapılabilen bir lezzettir. Ancak bir ilimiz özellikle pişmaniyesi ile ünlüdür. Pişmaniye ile ünlü olan ilimiz Kocaeli’dir. Kocaeli, 2010 yılında “İzmit pişmaniyesi” olarak coğrafi tescil belgesi almıştır. Bu nedenle “pişmaniye nereye ait?” Sorusunun cevabına; Kocaeli diyebiliriz…

Pişmaniyeyi Kim İcat Etti?

Kocaeli, İzmit yöresine ait olan pişmaniye oldukça eski bir tarihe sahiptir. Tüm Türkiye’de sevilerek yapılan ve tüketilen bu lezzeti ilk bulan 1600’lü yıllarda, Şekerci Agop usta olmuştur. Şekerci Agop ustanın tarifi olan pişmaniye İzmitli İbrahim Efendi sayesinde yayılmış ve günümüze kadar gelmiştir.

Pişmaniyede Un Var mı?

İçinde şeker ve sudan elde edilen macun olan pişmaniye kavrulmuş un ile açılarak son halini alır. Pişirme sırasında un eklenmese de macunun halka olarak açılma sırasında kavrulmuş un kullanılır.

Evde Kakaolu Pişmaniye Nasıl Yapılır?

Evde kakaolu pişmaniye tarifi için, evde pişmaniye tarifi uygulanır. Ancak pişmaniyenin kakaolu olması için kavrulan unun içine bir yemek kaşığı kakao eklenir ve macun haline gelen şerbet kakaolu un yardımıyla pişmaniye olana kadar çekilerek açılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu