SağlıkNasıl YapılırYemek

Elektrik Çiçeği Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Yenilir ve Kullanılır?

Kendine has görüntüsüyle dikkat çeken, faydaları saymakla bitmeyen elektrik çiçeği nedir? Elektrik çiçeği faydaları nelerdir, neye yarar, nasıl kullanılır? Elektrik çiçeği nasıl yenilir ve kullanılır?  Nerede yetişir, Türkiye’de yetişir mi? Tüm merak edilenleri sizler için derledik…

Sarı renkli, küçük görüntüsüyle oldukça dikkat çeken bir bitki; elektrik çiçeği yada elektrik bitkisi….

Bu bitki yenilebilir bitkiler arasında yer alır.  Küçük, sarı renkli, birazda çileği andıran bir görüntüye sahip olan elektrik bitkisinin kullanım alanları oldukça geniştir. Bu bitki hem bahçede, hem de saksıda yetiştirilebilir.

Görüntüsü kadar ismi de dikkat çeken bu bitkiyi biraz daha yakından tanıyalım….

Elektrik Çiçeği, Elektrik Bitkisi Nedir?

Elektrik çiçeği; uzun saplı,  koyu yeşil renkli ve damarlı yapraklara sahip bir bitkidir.  Bitkinin bilimsel ismi “Acmella oleracea ve Sechuan düğmesi ” olarak bilinir Bazı bölgelerde “dişotu” olarak adlandırılır..Bitkinin çiçeği ponpon şeklinde ve ucunda kırmızı olan sarı renklidir. Bitkinin yaprakları damarlı olur. Bu damarlar bazen bronz, mor, koyu yeşil tonlarda olabilir.

Elektrik çiçeği bahçede ya da saksıda yetişebilen bir bitkidir. Bitkinin başka bir özelliği oldukça çabuk çoğalmasıdır. Bu bitkinin 20.000’den fazla türü vardır.

Oldukça dikkat çeken bir isme sahip olan bu bitki, yenildiği zaman ağız içinde, dil üzerinde ve dudaklarda çarpılma hissi yaratır. Bu his bir iki saniye sonra geçer. Bitkiye “elektrik” ismi verilmesinin bir nedeni de budur.

Ağızda hissedilen ufak çarpılma hissi yerini karıncalanmaya bırakır. Sonrasında ağız ve boğaza serinleme hissi oluşturur.

Elektrik Çiçeği Nerede Yetişir?

 Yenilebilen Elektrik çiçeği, dünya şefleri tarafından yıllardır kullanılan, yenilebilen bitkiler arasında yer alır.

Adıyla müsemma olan, tadanı hatta seveni çarpan Elektrik çiçeği, tropikal bir bitkidir, Anavatanı ise Güneydoğu Asya’dır. Türkiye’de, Antalya bölgesinde, kapalı seralarda yetiştirilmektedir.  Antalya’da yetiştirilen, yenilebilen, yiyeni çarpan Elektrik çiçeği dünyanın dört bir yanına ihraç  edilmektedir.

Elektrik Çiçeği Nasıl Yetiştirilir?

Bu bitki bahçe ve saksılarda kolaylıkla yetiştirilebilir. Elektrik çiçeği tohumu ilkbahar sonu ya da yaz başı ekilir. Zamanında ekilen elektrik çiçeği tohumu düzenli olarak sulanmalıdır. 

Elektrik çiçeği tohumu saksılarda da dikilebilir.

Elektrik Çiçeği Neye Yarar?

Bu bitkinin en büyük özelliği dokunulduğu zaman yada yenildiği zaman çarpma etkisi yapmasıdır. Yenildiğinde ağız içinde patlayan şeker etkisi gibi bir etki yapar. 

Bitkinin en büyük özelliği tükürük bezini çalıştırmasıdır. Bu özelliği sayesinde ağzı temizler. Bu nedenle gurmeler bu bitkiyi sıklıkla kullanır.

Ağrı kesici etkisi vardır. Bu bitki sindirimi kolaylaştırır. Kozmetik ürünlerin içine katılan elektrik çiçeği doğal botoks olarak da bilinir.

Dünyaca ünlü şefler, aşçılar bu bitkiyi yemeklerde, salatalarda, soslarda ya da tabak süslemelerinde kullanır.

Elektrik Çiçeği Faydaları

 • Elektrik çiçeği gurmelerin sık sık kullandığı bir bitkidir. Ağzı temizler,  değişik lezzetlerin daha kolay alınmasını sağlar.
 • Salatalarda, soslarda, çorbalarda kullanılır.
 •  Dişotu olarak da adlandırılan bu bitki diş ağrısını gidermede oldukça etkilidir.Hindistan’da diş ağrısı tedavisinde bu bitkiden yararlanılır.
 • Antienflamatuar ve antibakteriyel etkisi vardır.
 • Tükürük akışını uyarır.
 • Sindirimi kolaylaştırır, hazımsızlığa iyi gelir.
 • Doğal botoks etkisi vardır. Kozmetik ürünlerde tercih edilir.
 • Kas gevşetici özelliği vardır.
 • Kekemeliğe iyi gelir.
 • Bağışıklığı güçlendirir, hastalıklara karşı korur.
 • Mide hastalıklarının tedavisini destekler.
 • Anestezik etkiye sahiptir.
 • Afrodizyak etkisi vardır.

Elektrik Çiçeği Nasıl Kullanılır?

Elektrik bitkisi olarak da bilinen bu bitkinin gövdesi, yaprakları ve çiçeği olmak üzere tamamı kullanılır. Bitki taze olarak tüketildiği gibi kurutulmuş formu da kullanılır. Kurutulan elektrik çiçeği bir yıl tazeliğini korur.

Yenilebilen elektrik çiçeği çiğ olarak yenilebilir. Limonatanın içine ezilerek katılabilir. Birçok tatlının içine katılır. Sos, çorba, salata gibi birçok yemeğe eklenir.

Bu bitki son zamanların favori sevgililer günü hediyesi olarak, sevgililer arasında tercih edilmektedir. 

Elektrik Çiçeği Fiyatı

Sevgililer arasında son zamanların favori hediyesi olan, yenilebilen bu bitki büyük marketlerde, bazı internet sitelerinde satılmaktadır. Bitkinin fiyatı adet sayısı ve satılan yere göre değişir.

Elektrik Çiçeği Nasıl Yenir, Tüketilir?

Ağızda hafif bir çarpma, uyuşma, karıncalanma hissi uyandıran bu çiçek çiğ olarak tüketilebilir.  Ağzı temizleme etkisi olan elektrik çiçeği çorbaların, salataların, kokteyllerin içine eklenir. Elektrik çiçeği katılan bir limonata kişiyi daha fazla serinletir ve ferahlatır.

Dişotu olarak bilinen bu bitkinin yapraklarından yapılan salata diş ağrısını gidermede etkilidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu