Sağlık

Sinirli Ot ( Sinir Otu ) Nedir, Faydaları Nelerdir?

Dünya genelinde ve ülkemizde doğada kendiliğinden yetişen sinirli ot nedir? Sinirli otun faydaları nelerdir? Sinir otu hangi hastalıklara iyi gelir? Tüm merak edilenleri sizler için araştırdık…

Sinirli  ot ( sinir otu ) nedir?

Doğada kendiliğinden büyüyen, 7 cm ila 90 cm arası boylarda olabilen bir bitkdir. Çok uzun yıllar yaşar bu nedenle “ölümsüzlük otu” olarakta bilinir. Sinirli otun iki çeşidi vardır. Dar yapraklı sinirli ot, geniş yapraklı sinirli ot.  

Sinir otu halk arasında “yara otu”, “ damar otu” “çıban otu”, “pişik otu”, “ayak otu” gibi isimlerle de bilinir. 

Yıllık bir bitkidir ve kökleri saçak biçimindedir. Dikine büyüyen sinirli otun, yapraklarının kenarları bütün, ucu sivridir. Bu şekliyle mızrağı andırır. Hafif tüylü olan bu yapraklar, koyu yeşil renkli ve baştan uca ana damarları vardır. Bu damarların sayısı 5-9 arası değişir.

Sinirli otun çiçekleri sap üzerinde, küre veya silindir şeklinde demet halde açar. 

Tohumu ise 2 adettir. Bu tohumlar, 3-4 mm büyüklüğünde ve yumurta biçiminde, siyah renklidir. 

Sinirli ot nerede yetişir?

Yıllık bir bitki olan sinirli ot, hemen hemen her yerde yetişir. Bu ot kendi tohumları sayesinde çoğalır. 

Sinirli ot ne zaman toplanır, nasıl kurutulur?

Sinir otu yaprakları, Mayıs ayı ile Ekim ayı arasında ezilmeden toplanır. Nem rutubet olmayan, kuru yerlerde, direk güneşe maruz bırakmadan kurutulur.

Sinirli otun içeriği

Sinir otunun içeriğinde; demir, acı maddeler, fosforik asid, aucibin, kireç, çinko, silisik asit,  klorofil, labenzim, kükürt, saponin, sümüksü madde, tanen, C ve A vitaminleri bulunur.

Sinirli otun faydaları

Sinir otu, dondurma yapımı, kozmetik sanayi, ilaç endüstrisinde hammadde olarak kullanılır. Bu ot özellikle üst solunum yolu hastalıklarında sıkça tercih edilir, bunun nedeni ıhlamurdan daha fazla etkili olmasıdır. Ayrıca inflamatuar özelliği sayesinde iltihap kurutur, antibakteriyel özelliği sayesinde de bağışıklık sistemini korur.

Sinirli otun faydaları şunlardır:

Çıban, apse, dolama

Bu ot türlü nedenlerden dolayı meydana çıkan, çıban, apse, dolama gibi can acıtıcı enfeksiyonların tedavisinde etkilidir.

Çıban, apse, dolama tedavisinde damar otu bir miktar kaynar suyun içinde bekletilir ve yumuşaması sağlanır. Yumuşayan sinir otu lapa haline getirilir.  Bu lapa sorun olan bölgeye uygulanır, üzeri temiz bir bezle örtülür. 

Siğil tedavisi

Damar otu bazı bölgelerde “siğil otu” olarak da bilinir. Bunun nedeni bu otun siğil tedavisinde etkili olmasıdır. 

Damar otu lapa haline getirilir ve siğillerin üzerine uygulanır. 

Üst solunum yolu hastalıkları

Çoğunlukla kış aylarında çoğunlukla yaşanan üst solunum yolu hastalıklarının tedavisinde oldukça etkilidir. Sinir otu çayı sayesinde üst solunum yolu hastalıkları daha kolay atlatılır, bağışıklık sistemi güçlenir ve hasta olma riski azalır.

Parazit, taş, kum düşürür

Bağırsaklarda toplanan parazitler taş ve kum, gaz sancısını oluşmasına neden olur.  Damar otu sayesinde bağırsaklarda biriken parazitler dışarı atılır ve bağırsak sağlığı korunur. Parazitleri vücuttan atmak için, damar otu dövülür ve bu şekilde tüketilir. Böylelikle parazitler vücuttan idrar yoluyla uzaklaştırılır. Ayrıca çay olarak da tüketilebilir.

Öksürük, balgam, bronşit

Damar otu, bakteri ve mikropları öldürür, iltihaplanmayı önler. Bu özellikleri sayesinde öksürük, bronşit, balgam gibi üst solunum yolu şikayetleri tedavisinde yardımcıdır. Damar otu çayı sayesinde göğüs yumuşar, öksürük ve balgam şikayeti giderilir.

Nasır, egzama

Sinir otu, nasır, egzama gibi hastalıklarda da tedaviye yardımcı olur.  Nasır ve egzama şikayetlerini gidermek için sinir otu yaprakları lapa haline getirilir.  Lapa halinde olan sinir otu sorunlu bölgeye sürülür ve üzeri örtülür, yarım saat bekletilir.

Rahim kanseri

Son zamanlarda artan rahim kanseri tedavisinde yardımcı olur.  Sinir otu çayı içerek rahim kanseri tedavisini destekleyebilirsiniz.

Böcek sokması

Sinir otu, böcek sokması sonucu oluşan şikayetleri ortadan kaldırır. Böcek sokması için lapa olarak kullanılır veya sinir otundan çay yapılır ve çay suyu sorunlu bölgeye uygulanır.

Akne, sivilce

Sinir otu iltihap kurutucu özelliğe sahiptir. Bu sayede akne, sivilce  tedavisinde etkilidir. Sinir otundan çay yapılır ve bu çayla  sivilceli bölgeye tonik olarak kullanılır.

Ayrıca bu çay cilt temizliği için de kullanılabilir.

Kalp damar sağlığı

Sinirli ot, kan seviyesini düzenler ve dengeler. Bu nedenle kalp damar sağlığını korur, felç, inme gibi hastalıkların riskini azaltır. Kalp sağlığı için sinir otu çay olarak kullanılır.

Mide sağlığı

Bu şifalı bitki mide ağrılarını gidermede de etkilidir. Mide ağrıları için sinir otu, çay olarak kullanılabilir veya taze yaprakları direk tüketilebilir.

Yüksek tansiyon

Sinir otu yüksek tansiyon sorununa iyi gelir. Çay olarak tüketilebilir.

Serbest radikalleri uzaklaştırır

Antioksidan olan sinir otu, vücuttan serbest radikalleri uzaklaştırır, damarlarda toplanan plakların önüne geçer.

İdrar söktürür

İdrar söktürücü özelliğe sahiptir. İdrar söktürücü özelliği sayesinde vücutta toplanan fazla sıvıyı uzaklaştırır, ödem ve şişlik sorununu önler.

Yara iyileştiricidir

Damar otu sayesinde vücutta oluşan yaralar daha hızlı tedavi olur.

Şeker hastalığı

İnsülin kullanmayan şeker hastalarında sinir otu, insülini dengeler. Günde bir bardak sinirli ot çayı tüketilerek insülin dengelenir, tatlı krizleri, açlık krizleri önlenir.

Kilo vermeye yardımcı

İnsülini dengeleyen sinir otu, açlık krizlerini, tatlı krizlerini önler. Bu sayede kilo vermeye yardımcı olur. Akşam yemeklerinden 1 saat önce, bir fincan sinir otu çayı içilmelidir.

Doğal müshil

Damar otunun tohumları %30 civarında müsilaja sahiptir. Bu sayede kabızlığa doğal çözüm olur. Damar otu tohumları çiğnenerek tüketilir veya yapraklarının çayı içilir.

Yaşlanmayı geciktirir

Sinir otu, içeriği sayesinde kolajen üretimini artırır, yaşlanmayı önler. 

Sinir otu çayı nasıl yapılır?

Damar otu olarak da bilinen sinir otu çay olarak da kullanılır. Damar otundan yapılan çay kaynatma yöntemi ile hazırlanmaz, demleme yöntemi kullanılarak hazırlanır. 

Önceden kaynatılmış 1 su bardağı suya 1 tatlı kaşığı damar otu atılır, 10 dakika demlenir ve ardından süzülerek tüketilir. Sinir otunun taze yapraklarından da çay yapılabilir.

Sinir otu çayı günde bir bardak içilir. Bu çay 20 günden fazla tüketilmemelidir, 20 gün ardından 1 hafta mola verilmelidir.

Sinirli ot nasıl kullanılır?

Sinir otu çay olarak tüketilebilir, çay yapımında taze ve kuru yapraklar kullanılabilir.

Sinir otunun taze yaprakları salata olarak tüketilebilir.

Sinir otu çiçeklerinden şurup yapılır.

Taze yapraklarından lapa yapılır ve bu şekilde kullanılır.

Sinir otu pekmez yapımında da kullanılır ayrıca tohumları sade olarak da tüketilebilir.

Bu şifa kaynağı ot kekik ile beraber kullanılabilir. Böylelikle tedavi etkisi daha da artar.

Sinir otu lapası nasıl yapılır?

Sinir otu lapası nasır, egzama, siğil, çıban, dolama tedavisinde oldukça etkilidir. Taze sinir otu yaprakları yıkanır ve fazla sularından arındırmak için kurutulur. Ardından merdane veya başka bir araçla ezilerek lapa haline getirilir.

Sinir otu ve kekik karışımı

Sinirli ot ve kekik neredeyse aynı özelliklere sahiptir. Bu nedenle beraber kullanıldığında daha etkili bir tedavi sağlarlar. Sinir otu ve kekiğin faydaları şunlardır:

 • İltihap kurutucu özelliğe sahiptirler
 • Doğal tonik
 • Cilt lekelerini giderir
 • Hücre DNA’sını korur, kanser riskini azaltır
 • Üst solunum yolu hastalıklarından korur, iyileşmeyi hızlandırır
 • Öksürük, balgam, bronşit tedavisinde etkilidir
 • Karaciğer ve akciğerde toplanan toksinleri vücuttan idrar yoluyla uzaklaştırır
 • Depresyon, stres, sıkıntı gibi ruhsal sorunlara iyi gelir
 • K vitamini sayesinde kemik sağlığını korur
 • Yorgunluk ve halsizliğe iyi gelir
 • Bağırsaklarda biriken parazitleri uzaklaştırır
 • Cilt sağlığını korur, hücre yeniler, yaşlanmayı geciktirir
 • Ağrı kesici ve iltihap sökücüdür
 • Kalp ve damar sağlığını korur
 • Rahim kanser riskini azaltır

Kekik ve sinir otu nasıl kullanılır?

1 çay kaşığı kurutulmuş sinir otu

1 çay kaşığı kuru kekik 

1 su bardağı su

Bir su bardağı su kaynatılır. Kaynayan suyun içine sinir otu ve kekik eklenir. 4-5 dakika demlenir ardından süzülerek tüketilir. Bal ve limon ile tatlandırılabilir.

Sinir otunun zararları

Her şeyin fazlasını kullanmak vücuda bazı yan etkiler yapar. Sinir otu çok fazla tüketildiği zaman tansiyon düşürebilir. Hamilelerin kasılmalarını artırır, bu nedenle hamile kadınlara önerilmez.

Cildi hassas olan kişiler lapasını kullanmamalıdır.

Evde sinir otu yetişir mi?

Sinirli ot doğada kendiliğinden büyüyebilen bir bitkidir. Evde saksıda rahatlıkla yetiştirilebilir. Tohumları saksıda dikip sulamak yeterli olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu