Sağlık

Dulavrat Otu Nedir? Dulavrat Otu Faydaları Nelerdir? Dulavrat Otu Neye Yarar, Nasıl Kullanılır? Zehirli midir?

Avrasya kökenli olan  ve doğal botoks olan dulavrat otu, Aster familyasına mensup bir bitkidir. Doğada, yol kenarları başta olmak üzere kendiliğinden yetişen bu bitki alternatif tıp dalında oldukça tercih edilir. Peki, dulavrat otu nedir? Dulavrat otunun faydaları nelerdir? Dulavrat otu neye yarar, zehirli midir? Nasıl kullanılır? Tüm merak edilenleri sizler için araştırdık…

Dulavrat Otu  Nedir?

Uluavrat otu olarak da bilinen dulavrat otu, geçmişten bu yana sağlık için kullanılan bitkilerin başında gelir.

Latince ismi ‘ Arctium lapa’ olan güzel avrat otu, papatyagiller (aster familyası) ailesinin bir üyesidir. Soğuk havaya karşı dirençli olan bu bitki nemli ve yağışlı bölgeleri sever. 

Halk arasında Pıtrak, Dulkarı gömleği, Ulu avrat otu Hanım yaması gibi isimleri de vardır. 

Gevrek bir kökü olan bu bitki, hem tatlı hem acı lezzeti barındırır. Enginarı anımsatan bir lezzete de sahiptir. Bu bitkinin en karakteristik özelliği yazın açan çiçekleridir. Bu çiçekler dikenli yuvarlak bir keseden fışkırmış gibi görünür. İnce ve renkli yaprakları vardır.  Çiçekler çoğunlukla parlak morumsu yada kırmızıdır.  Bu bitki bazı mutfaklarda sebze olarak da tüketilir.

Dulavrat Otu Nerede Yetişir?

Dünya da Avrupa, Kuzey Asya, Kuzey Amerika da yaygın olarak büyüyen bu bitki, ülkemizde ise daha çok Kuzey ve Doğu Anadolu bölgesinde yetişir.

Bu bitki iri yapraklara sahiptir. Gövdesi ise diken biçiminde görülür. Yaz mevsiminde mor renkli çiçek açar.  Bu otsu bitki özellikle Hindistan ve Çin gibi alternatif tıbbı daha çok kullanan ülkelerde oldukça tercih edilir.

Bileşikler denilen bitkiler ailesinden olan güzelavrat otu, yol kenarları başta olmak üzere doğada kendiliğinden büyüyebilir. Başta saç ve cilt sağlığı olmak üzere, sağlığa bir çok faydası olan bu bitki  neredeyse 1000 yıldır alternatif tıp alanında kullanılmaktadır.

Dulavrat Otu  Faydaları Nelerdir?

Geçmişten beri alternatif tıp dalında tercih edilen bu bitki sağlığa oldukça yararlıdır. Doğal botoks etkisi yapan bu bitki eskilerden beri genç kalmak için tercih edilmiştir. Özellikle cilt ve saç sağlığına oldukça faydalı olan dulavrat otunun faydaları şunlardır:

 • Böbrek sağlığını korur. Böbrek üzerinde olan bezlerin çalışmasını sağlar, bu sayede kabızlık sorununu önler sıkıntısız tuvalet ihtiyacının giderilmesini sağlar. Bunun yanında böbreklerde taş, kum gibi maddelerin oluşmasını önler.
 • Dulavrat otu antioksidan maddeler içerir. Bu sayede bağışıklık sistemini korur. Vücutta biriken toksinlerin vücuttan uzaklaştırılmasını sağlar.  Kanda bulunan hasarlı, enfeksiyonlu hücreleri uzaklaştırır, kanı temizler., böylelikle vücut temizliği de yapmış olur.
 • Hormonları aktif hale getirir, sağlıklı çalışmasını sağlar.
 • Özellikle cilt sağlığı için tercih edilen uluavrat otu, ciltte meydana gelen sedef, egzama, sivilce ve akne gibi cilt sorunları için oldukça faydalıdır.  Özellikle uluavrat otundan hazırlanan  dulavrat otu yağı cilt sorunlarına iyi gelir.  Ciltte oluşan tahrişleri geçirir, cilt tahrişi oluşmasını önler.  Cildi dış etkenlerin verdiği olumsuzluklardan koruyarak sağlıklı olmasını sağlar. Yaşlanmayı geciktiren bu bitki, cildi sıkılaştırır, cilt kırışıklığını önler.
 • Hücre yenileyici olan bu bitki, özellikle mide ve akciğer kanseri riskini azaltır. Kanser meydana gelmiş ise, kanserli hücrelerin yayılmasını önler. Dulavrat otunun kanser üzerinde olan bu olumlu etkileri araştırılmaya devam edilmektedir.
 • Güzelavrat otu ‘inülin’ maddesi barındırır. Bu madde sayesinde  şeker, kanser ve kalp hastalıkları riskini azaltır. İnülin sayesinde, kanda bulunan şeker oranını dengeler. Bu özelliği sayesinde şeker hastaları rahatlıkla tüketebilir.
 • Üst solunum hastalıklarını önler ve tedavi eder. 
 • Antioksidan maddeler sayesinde, vücudu hastalıklara karşı korur, hastalık durumunda hızlı iyileşme sağlar.
 • Saç sağlığını korur, saçları besler.
 • İdrar söktürücüdür, ödem oluşmasını önler.
 • Antimikrobiyal ve antipiretik özellikleri vardır. Bu sayede ateş düşürücü olarak kullanılır.
 • Kızarıklık, kaşıntı gibi sorunları giderir. kızamık, su çiçeği, kurdeşen gibi hastalıklarda kullanılır.

Dulavrat Otu Neye İyi Gelir, Ne İşe Yarar?

Gut hastalığı

Çoğunlukla eklemlerde oluşan, ağrı ve şişmelere neden olan gut ve romatizma  hastalığı tedavisinde etkilidir.  Bu bitkinin gut ve romatizmal hastalıklara etkisine dair bulgular bulunmaktadır.

Saç sağlığı

Özellikle saç dökülmesini önlemek için kullanılan bu bitki saç sağlığı için büyük bir role sahiptir. Ulu avrat otu sayesinde saç dökülmesi azalır, saçlar beslenir ve canlılık kazanır. Ayrıca saçlarda oluşan kepeklenme sorunu ortadan kalkar. Saç diplerinde meydana gelen sedef, egzama gigi hastalıklarında tedavisinde etkilidir.

Karaciğer sağlığını korur

Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalara göre bu bitki karaciğer sağlığını korumakta oldukça etkili olduğu gözlemlenmiştir. Özellikle alkol ve diğer zararlı maddelerin karaciğere verdiği hasarı onarır.

Kanser tedavisinde etkili

Uluavrat otu barındırdığı aglikon, arctiin, arctigenin maddeler sayesinde kanser hücrelerinin yayılmasını önler, tedaviyi olumlu destekler. 

Mantar önleyici

Antibakteriyel ve anti candidal olan bu bitki özellikle Candida mantarının çoğalmasını önler ve tedavi eder. 

İdrar yolu sağlığı

Sistik, frengi gibi idrar yolu hastalıklarını tedavi eder. Sindirim sistemi sağlığını korur.

Rahatlatıcı etkiye sahiptir

Uluavrat otu, kronik yorgunluk gibi sorunları gidermede etkilidir.  Özellikle kemiklerde meydana gelen yorgunluk ve halsizlik durumunu ortadan kaldırır. 

Ruhsal olarak rahatlatır

Rahatlatıcı etkiye sahip olan bu bitki, ruhsal olarak yaşanabilecek depresyon gibi sorunların önüne geçer. Rahatlatıcı etkisi sayesinde güzel bir uyku sağlar.

Mide sağlığı

Yaraları iyileştiren, enfeksiyonu yok eden bu bitki, midede oluşmuş yaraları tedavi etmede etkilidir.

Sedef, egzama gibi cilt hastalıklarına iyi gelir

Bu bitki inülin dışında östrojen hormonu barındıran bileşikler ve polifenoller barındırır.  Bu özelliği sayesinde sedef, egzama, sivilce gibi cilt sorunlarının tedavisinde etkilidir.

Dulavrat otu botoks etkisi yapar mı?

Dulavrat otu cild sağlığı için oldukça faydalıdır. Ayrıca cild hücrelerini yeniler, yaşlanma etkilerini azaltır. Dulavrat otundan hazırlanan çaylarla cilt temizlenebilir. Ayrıca, uluavrat otu yağı ile cilt bakımı yapılabilir.

Dulavrat Otu Nasıl Kullanılır?

Uluavrat otu olarak da bilinen dulavrat otunun kökü, yaprağı, yağı  kullanılır.  Dulavrat otu çayı için kök ve yaprakları kurutulmuş halde kullanılır. Bu bitkiden dulavrat otu çayı, uluavrat otu tentürü, uluavrat otu yağı ve kremi hazırlanır.

Dulavrat otu kökü nasıl kullanılır?

1 tatlı kaşığı kurumuş dulavrat kökü bir bardak suyla kaynatılır. Kaynamaya başlayan suyun altı kısılır ve 5 dakika daha kaynatılır.  Ardından 10 dakika demlenen bu çay günde 1 bardak içilir. 

Ayrıca bu çay tonik olarak da kullanılır. Ayrıca saçlar bu çayla yıkanabilir.

Dulavrat Çayı Nasıl Yapılır?

1 tatlı kaşığı kurutulmuş dulavrat yaprakları bir bardak suyla beraber kaynatılır. Kaynayan suyun altı kısılır ve 1-2 dakika daha kaynatılır. Ardından 5 dakika demlendirilir. Bu çay günde bir defa içilir.

Dulavrat otunun yapraklarından yara lapası da hazırlanır. Dulavrat otu yapraklarından hazırlanan yara lapası, egzama, sivilce, yara, sedef gibi cilt hastalıkları tedavisinde kullanılır.

Sorun olan yere yara lapası dıştan uygulanır. Sedef ve egzama tedavisi için bu uygulamaya uzun süre devam edilir.

Dulavrat Otu Yağı

Dulavrat otu yağı saç ve cilt sağlığı için oldukça etkilidir. Dulavrat otu yağı ile saçlara masaj yapılır. Bu sayede saçlar daha canlı ve hacimli görünür. Dökülmesi önlenir, yeni saç çıkmasını sağlar,  kepek sorunu ortadan kalkar.

Yine cildi besleyen bu yağ ciltte meydana gelen akne, sivilce sorunlarını giderir. Egzama, sedef, mantar gibi hastalıkların tedavisinde kullanılır.

Yara ve yanık tedavisinde de etkili olan bu yağ, sorunlu bölgeye pamuk yardımıyla yavaşça uygulanır.

Dulavrat Otu Yağı Nasıl Yapılır?

Uluavrat otu çayı için kurutulmuş uluavrat bitkisi  kullanırken yağı için durum farklı. Uluavrat otu yağı için taze güzelavrat bitkisi kullanmak gerekir.  Ayrıca bitki çiçek açmamış olması gerekir. Çiçek açan bitki tüm gücünü çiçeklemeye verir ve değer kaybeder. 

2 avuç dulavrat kökü bıçak yardımıyla doğranır. Doğranan bitki 2-3 saat kurutulur. Böylelikle bitkinin içinde olan nem kaybolur besinler daha çok ortaya çıkar.

Dulavrat otu cam bir kavanoza yerleştirilir ve bitkinin üzerine çıkana kadar zeytinyağı ilave edilir.  Kavanazon kapağı sıkıca kapatılır ve 6 hafta güneşte bekletilir.  Ardından karışım kaynar suda pişirilir. Pişen karışım tülbentten geçirilir ve sıkarak yağı çıkarılır.

Bu yağ tek başına kullanılabilir.

Saç Dökülmesini Önleyen Dulavrat Otu Yağı Nasıl Kullanılır?

Hazırlanan uluavrat otu yağı saç diplerine masaj yapılarak uygulanır. Ardından bone veya havlu yardımıyla kapatılır ve 2-3 saat beklenir. Süre bitiminde saçlar yıkanır. Bu uygulama 2 ay süreyle yapılır. Kuru ve yağlı saç tipleri için de uygun olan bu yöntem saç dökülmesini önler, yeni saç çıkmasını sağlar.

Dulavrat  Otu Zehirli mi, Zararları Nelerdir?

Uluavrat otu uzmanların da tavsiye ettiği bir bitkidir. Yapılan araştırmalar bu bitkinin zehirli etkiye sahip olmadığını belirtmiştir. Ancak kanı sulandırıcı etkiye sahiptir, bu nedenle bazı durumlara dikkat etmek gerekir.

Dulavrat otu kullanırken şunlara dikkat etmek gerekir:

 • Dulavrat otu kullanırken kan sulandırıcı ilaçlar kullanmayın.
 • Hamilelik ve emzirme döneminde doktor onayı olmadan uluavrat otu tüketmeyin.
 • Bileşikgiller ailesinden bitkilere alerjisi olanlar ( yakup otu, papatya, krizantem gibi) uluavrat otu kullanmamalıdır.
 • Bu bitki  sindirim sorunu olan kabızlığa çözüm olur, ancak ishal durumunda tüketilmemelidir.
 • Kanı sulandıran zencefil, karanfili sarımsak gibi bitkilerle kullanılması önerilmez.
 • Anemi sorunu olanlar, kronik olarak üşüyenler doktor önerisi olmadan bu bitkiyi kullanmamalıdır.
 • Ameliyat gibi cerrahi operasyon öncesi bu bitki kullanılmamalıdır.

Dulavrat Otu Kuru mu Yaş mı Tüketilir?

Faydaları saymakla bitmeyen, cilde botoks etkisi yapan bu bitki çay ve tonik için kuru olarak kullanılır. Ancak, uluavrat otu yağı yapmak için yaş uluavrat bitkisi kullanılır.

Dulavrat Otu Fiyatı Ne?

Bu bitkinin fiyatı satılan yere ve zamana göre değişiklik gösterir. Bitkiyi aktarlarda, internet sitelerinde kolayca bulmak mümkündür.

Dulavrat Otu ve Güzelavrat Otu Aynı mı?

uluavrat otu, bazı bölgelerde güzelavrat otu olarak da bilinir. Ancak, güzelavrat otu olarak bilinen ve zehirli olan başka bir bitki türü de vardır.

Zehirli olan güzelavrat otu latince ismi atropa bellonda olarak bilinir. Küçük küçük kirazı andıran meyveleri vardır.   Bu meyveler olgunlaştıkça yeşilden parlak siyah renge döner. Meyveleri ve yaprakları zehirlidir. Çiçeği ise çan şeklinde olur ve hafif yeşil soluk mor renginde olur. Kokusu azdır.  Zehirli güzelavrat otunun kökleri uluavrat otu kökleriyle benzer, bu nedenle karıştırılma ihtimaline karşı dikkatli toplanmalıdır. 

Dulavrat Otu ve Güzelavrat Otu Nasıl Ayırt Edilir?

Kökleri birbirine benzese de görünüş olarak oldukça farklı 2 bitkidiler. Dulavrat otunun çiçeği dikenli bir halkanın içinden çıkar, mor ve kırmızı renkte olur.

Zehirli güzel avrat otu ise çan şeklinde morumsu bir çiçeğe sahiptir.  Yaprakları ıspanağı andırır.

Uyarı!

Bu yazı bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır, tedavi amaçlı değildir. Herhangi bir hastalık durumunda mutlaka doktora gidilmelidir…

Brezilya Fönü Nedir? Evde Brezilya Fönü Nasıl Yapılır?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu