GenelNasıl YapılırSağlık

Brezilya Fönü Nedir? Evde Brezilya Fönü Nasıl Yapılır?

Saçlarının sürekli fönlü olmasını isteyenler için muhteşem bir yöntem “Brezilya fönü.” Bir çok film aktristi de, sanatçılarda, mankenlerde duyduğumuz bu yöntem  kuaförlerde, güzellik salonlarında uygulandığı gibi aslında evde de kolaylıkla uygulanabilir. 

Peki, Brezilya fönü nedir? Evde Brezilya fönü nasıl yapılır? Keratin nedir, faydaları nelerdir? Brezilya fönü fiyatları nelerdir? Tüm merak edilenleri sizler için araştırdık…

Dalgalı, kıvırcık saça sahip olanlar düz saçlı olan kişileri, düz saçları olanlar ise dalgalı ve kıvırcık saça sahip olan kişileri hafif bir kısakanır. Bu kısır döngü sürüp gitse de bir gerçek var ki fönlü saçın rahatlığı ve güzelliği. Fönlü saç kadar her yerde rahatlıkla kullanılabilen başka saç modeli yoktur herhalde. Her ortamda, her organizasyonda kolaylıkla yapılır ve tercih edilir. Her yaştan insana ve her kıyafete de uygun bir modeldir. Saça çekilen fönde tek sıkıntı ufacık bir su karşısında bozulabilmesi dir. Brezilya fönü sayesinde bu sorun ortadan kalkıyor. Birçok insanın hayali olan bozulmayan fön bu yöntemle mümkün hale geldi. Peki, Brezilya fönü nedir? Önce bu sorunun cevabını bulalım.

Brezilya Fönü Nedir?

Brezilya fönü, dalgalı, kıvırcık, düzleşmede inatçı olan saçların yoğun keratin uygulamasıyla düz hale getirilmesidir. Aslında bir saç bakımının yan etkisidir. Bu yöntem sayesinde saça yoğun keratin uygulanır ve yüksek ısı sayesinde keratin saça işlenir. Bu yöntemde saça yüksek ısı uygulamak Brezilya fönünün sonucu için önemlidir. 

Brezilya fönünün aslında saça yapılan bakım uygulamasının yan etkisi olduğunu söylemiştik. Saça uygulanan yoğun keratin sayesinde saç beslenir, dökülmesi önlenir ve yumuşacık olur.

Çoğunlukla kuaförlerin ve güzellik merkezlerinin uyguladığı Brezilya fönünü evde de uygulamak mümkün.  Satın alacağınız Brezilya fönü seti sayesinde bu işlemi kolaylıkla evde de yapabilirsiniz.

Evde Brezilya Fönü Nasıl Yapılır?

Malzemeler

 • Bir çift eldiven
 • Bir adet malzemeleri karıştırmak için kap
 • Saç bonesi
 • Fön makinesi
 • 230 dereceye kadar çıkan saç düzleştiricisi
 • Bir adet saç bonesi
 • 80 ml keratin ( saç boyuna göre miktar değişebilir)
 • Sülfat içermeyen tuzsuz şampuan
 • Fırça

Brezilya Fönü Yapmanın Püf Noktaları

 • Brezilya fönü için kullanılan keratin oldukça ağır kokan bir üründür. Bu nedenle göz ve burun yanması yapabilir. Ağır kokudan etkilenmemek için balkon gibi açık yerlerde veya pencere yanında uygulamaya yapabilirsiniz.
 • Brezilya fönünde kullanılan saç düzleştirici yüksek en az 230 derece olmalıdır. Keratin yüksek ısıyla etki gösteren bir maddedir.
 • Saçlarınızın küçük tutumlara ayrılması önemlidir. Böylelikle saçlar eşit oranda keratine maruz kalır.
 • Brezilya fönü 3 gün süren bir işlemdir. Saçlar 3 günde 1 defa düzleştirilir. Ancak keratin uygulaması sadece ilk gün yapılır, 2. ve 3. gün saçlar sadece düzleştirilir.

Evde Brezilya Fönü Yapımı

Brezilya fönü için satılan keratin genelde tuzsuz şampuanla set olarak satılır. Tuzsuz şampuan saçın kabarmasını önler, içinde sülfat olmadığı için saçı besler ve dökülmesini engeller. Brezilya fönüne başlamadan önce saçlarınızı sülfatsız şampuanla yıkayın ve iyice kurutun.

Kuruyan saçları küçük küçük parçalara ayırın ve toka ile tutturun. Eldivenleri elinize takın.

Keratini karıştırma kabına boşaltın. Keratini saçlarınıza eşit miktarda sürün. Tüm saçlara keratin sürüldükten sonra saçlarınızı ince uçlu bir tarakla tarayın. Saçları tepeden toplayarak bir tokayla tuturun ve saç bonesini başınıza takın.

Saçlarınızı saç bonesinde 20-40 dakika kadar bekletin, ardından boneyi çıkartın.

Saçlarınızı fön makinesiyle kurutun. Saçları kuruturken fön makinesini yukarıdan tutarak kullanın.

Saç düzleştiricisini 230 dereceye getirin ve ısınmasını bekleyin. Ardından saçları küçük bukleler halinde düzleştirin. Her bukle için 2-3 defa düzleştirme işlemini yapın.

Tüm saç düzleştirildikten sonra saçlarınızı dağınık bırakın, bağlamayın.

Saçlarınızı yıkamayın, mümkün olduğunca kulak arkasına atmayın ve toka takmayın.

2. Gün saçlarınızı tekrar küçük bukleler halinde düzleştirin, saçlarınıza tekrar keratin sürmenize gerek yok. 2. günde saçlarınızı yıkamayın, bağlamayın, kulak arkasına atmayın.

3. gün de saçlarınızı küçük bukleler halinde düzleştirin. Bir gün bekleyin ve ardından sülfatsız şampuanla yıkayın.

Brezilya Fönü Ne Kadar Dayanır?

Brezilya fönünün dayanma süresi kişinin saç yapısına göre değişir. Saçları hafif dalgalı olan kişilerde 6 aya kadar dayanır. İnatçı saça sahip olan kişiler için bu süre biraz daha azdır.  Bazı inatçı saçlarda Brezilya fönünün ilk uygulamasından sonra rötuş uygulama gerekebilir.

Brezilya Fönüne  Rötuş Nasıl Yapılır?

Kalın telli ve kıvırcık saçlar çoğunlukla düzleşmede inatçı olabilirler. Bu saç tellerine sahip kişiler Brezilyafönü yaptıktan sonra ara rötuşu yapmaları gerekebilir.

Rötuş için saçlar ufak ufak ayrılır ve saçlara keratin sürülür.  Tüm saçlara keratin uygulandıktan sonra saç kurutma makinesiyle saçlar kurutulur. Saçlar küçük tutamlar halinde düzleştirilir. O gün saçlar yıkanmaz. 2. gün de saçlar düzleştirilir ve yıkanmaz. Rötuş uygulaması için 2 günde yapılan 2 düzleştirme yeterlidir. 3. uygulama yapılmaz.

Brezilya Fönü Fiyatı?

Brezilyafönü birçok kuaför ve güzellik merkezlerinin uyguladığı bir işlemdir. Brezilya fön fiyatları saç boyuna, saç cinsine ve yapılan merkezlere göre değişiklik gösterir.

Brezilya Fönü Setleri Ne kadar?

Brezilya fönünü evde yapmak isteyenler için keratin ve sülfatsız şampuan yeterli  olacaktır. Brezilya fön seti olarak da satılan bu ikili ürünün fiyatları markalara göre değişir. 

Brezilya Fönü Kaç Gün Sonra Yıkanır?

Evde de kolaylıkla yapabileceğiniz Brezilya fönü 3 gün sürer. Ancak saçların yıkanması için saça keratin uygulanmaya başladığı tarihten 72 saat geçmesi gerekir. Brezilya fönü yapılmaya başlandığı günden 72 saat sonra saçlar yıkanır.

Keratin Nedir?

Keratin, insanların saçlarında tırnaklarında, dişlerinde bulunan dayanıklılığı artıran bir protein çeşididir. Özellikle saçlar için oldukça gerekli olan bu madde bir nevi saçların özüdür. Saçların maruz kaldığı fön, boya, renk açma işleminden dolayı saçlarda keratin azalabilir. Bunun sonucu saçlar yıpranır, kırılı ve dökülmeye başlar.  Bu nedenle yapılan keratin bakımı saçları besler, eski canlılığını kazandırır, kırılmasını ve dökülmesini önler.

Keratinin Faydaları Nelerdir?

 • Keratin, saçları canlı ve hacimli hale getirir.
 • Saç kırılmasını önler.
 • Saç dökülmesini engeller.
 • Saçların hızlı ve sağlıklı uzamasını sağlar.
 • Boya, fön, düzleştirici ve renk açıcı nedeniyle yıpranan saçları eski sağlığına kavuşturur.
Evde Saç Nasıl Boyanır, Küllü Renkler Nasıl Elde Edilir? Doğal Yöntemlerle Saç Nasıl Boyanır? Saç Boyası Lekesi Nasıl Çıkar?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu