Nasıl Yapılır

Bulaşık makinesi suyu ısıtmıyor

Bulaşık makinesinin arızası ne olabilir

Bulaşık makinelerinde sıklıkla görünlen bir arıza da suyu ısıtmamasıdır. Makinenizin bulaşıkları temizlememesi sonucu farkettiğimiz bir arızadır. Bulaşık makinemiz yıkamayı bitirdiğinde bulaşıklar soğuk ve kirlidir. Bu arızanın genellikle 2 nedeni vardır. İlk ihtimal makinemizin ana kartı (beyni) arızalıdır. Diğer büyük olasılık su ısıtıcı (rezistans) arızalıdır. Düşük ihtimal de ana karttan makinenin altına giden kablolarda kopma olasılığıdır. Bu yazıda Beko d 2001 görselleştirilmiştir. Arçelik ve altus marka bulaşık makinelerinde aynı özellikler bulunmaktadır.

Bu yazımızda arızanın ana kartta olması ve kartın değişmesini ele alacağız (Beko D2001 marka):

Bulaşık makinesi suyu neden ısıtmıyor

Öncelikle bulaşık makinesinin fişini çekiyoruz. Daha sonra kapağın iç kısmında kenardaki vidaları açıyoruz.

Sonra kapağın ön tarafından, üst plastik kısmı çekiyoruz. Vidaları çıkardığımız için engelleyen bir tırnak olmayacaktır.

Plastik aksamı kendimize yavaşça çektikten sonra (kablolara dikkat edin) sol tarafta ana kartın dış kapağını göreceğiz. Tırnaklarını düz tornavida yardımı ile açıyoruz.

Ortaya çıkan kartıda tırnaklarında kurtararak çıkartıyoruz. Jaklarını çekerek çıkarttıktan sonra diğer kartı (yada kartı onardıktan sonra) yerine yerleştirip tırnakları oturacak şekilde yerleştiriyoruz.

Söküm aşamasının tersi ile yeniden parçaları takıyoruz. Dikkat etmemiz gereken husus iç vidaları takarken plastik aksam ile metal parçanı birleşim yerini ilk vidalarsak, diğer vidaları rahatça sıkarız.

KOLAY GELSİN…

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu