Nasıl Yapılır

Evde Göz Altı Morluğu Nasıl Geçer?

Göz ve çevresi kişinin dış görünüşü için oldukça önemli noktalardır. Göz çevresinde oluşan çizgiler, kırışıklıklar, halkalar ve morluklar kişiyi olduğundan daha sağlıksız ve yaşlı gösterebilir. Göz altı morluğu yaşanan en yaygın şikayetlerden biridir. Peki göz altı morluğu neden olur? Göz altı morluğu nasıl tedavi edilir? Evde göz altı morluğu nasıl geçer? Göz altı morluğuna ne iyi gelir? Tüm merak edilenleri sizler için derledik…

Göz altı morluğu, göz altı bölgesinin koyu renkte görülmesidir. Bu durum yüze yorgun, hastalıklı, üzgün ve daha yaşlı görmesine neden olur.  Bu şikayet kadın ve erkeklerde, tüm yaş gruplarında görülebilir. 

Göz Altı Morluğu Neden Olur?

Göz altı morluğunun birçok farklı nedenleri vardır.  Atopik dermatit, alerjik kontakt gibi cilt hastalıkları, doğum kontrol gibi bazı ilaçlar, pıhtılaşma bozukluğu, gebelik en yaygın gözaltı nedenleri arasında yer alır.

Göz Altı Morlukları Hangi Vitamin Eksikliklerinden Olur?

Yeteri kadar su tüketmemek, beslenme programına yeteri kadar mevsim sebze ve meyvelerine yer vermemek göz altı çevresinde kararma, morarma gibi renk değişimine neden olur. 

“Göz altı morluğu hangi vitamin eksikliğinden olur?” 

Sorusunu en sık araştırılanlar arasında yer almaktadır. Vücutta vitamin ve mineral değerlerinin eksikliği birçok sağlık sorununa neden olur, göz çevresinde oluşan renk değişimi de bunlardan biridir.

Vücutta K, C,E ve B grubu vitaminlerin eksikliği göz altı morluğuna neden olur.

Göz Altı Morlukları İçin Ne Yapmalı?

Göz altı morluğu yada göz altı halkaları bazı sağlık sorunlarının habercisi olabilir. Sinüzit, burun akıntısı gibi birçok hastalık bu şikayete yol açabilir. Hamilelik ve adet döneminde yaşanan hormon değişiminde bir diğer nedendir. Göz çevresinde gelişen bu şikayetin öncelikle nedeni belirlenmeli ve altta yatan hastalık var ise tedavi edilmelidir. Herhangi bir sağlık problemi ihtimali elendikten sonra bazı püf noktaları göz altı morluklarına iyi gelir.

Göz altı morluklarını gidermek için şunlar yapılabilir;

 • Öncelikle su tüketimi çok önemlidir. Günde 3 litre su tüketilmeli, kahve tüketimi azaltılmalıdır.
 • Alkol, sigara gibi zararlı maddeler bırakılmalıdır.
 • Özellikle hassas ve alerjik cilt sahipleri kozmetik ürünü tercihini dikkatli yapmalıdır.
 • Uykusuzluk göz çevresini etkileyen bir diğer nedendir. Uyku düzeni sağlanmalı, kaliteli bir uyku çekilmelidir.
 • Uzun süre televizyon, telefon gibi ekranlara bakılmamalıdır.
 • Mevsim sebze ve meyveleri bol bol tüketilmeli, vitamin ve mineral değerleri dengede tutulmalıdır.

Göz Altı Morluğu Nasıl Geçer?

Göz altı morluğu nasıl geçer? sorusunun cevabı için öncelikle bu sorunu neyin oluşturulduğunu bilmek lazım. Bu soruna neden olan bir hastalık var ise öncelikle o tedavi edilmelidir. Altta yatan herhangi bir hastalık yok ise bol su içilmeli, sağlıklı ve dengeli beslenmelidir. Televizyon ve telefon ekranına baka süresi kısa tutulmalıdır. Ayrıca uyku düzenine önem verilmeli kaliteli bir uyku çekilmelidir.

Uyurken başı yüksekte tutmak bu sorunun giderilmesine yardımcı olur.

Sorun olan bölgeye soğuk kompres uygulamak göz altı morluğuna iyi gelir.

Göz Altı Kararmasına Ne İyi Gelir?

Göz altında oluşan renk artışı bazen kararma bazende morarma olarak kendini gösterir. Göz altı kararması için yukarıda bahsettiğimiz öneriler geçerlidir.  Göz altı kararması için doktor tarafından bazı hücre yenileyici kremler tavsiye edilebilir. Işık dolgusu, kimyasal peeling gibi estetik işlemler de göz altı kararmasına iyi gelir.

Evde Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer?

“Göz altı kararmasına ne iyi gelir?” sorusunun birçok cevabı vardır. Herhangi bir hastalığa bağlı olmayan göz altı kararması için kimyasal peeling, mezoterapi gibi birçok tıbbi tedavi vardır. 

Göz altı morlukları için evde, doğal tedavi yöntemleri de vardır. Sadece birkaç malzemeyle göz altı kararmasından-morluğundan kurtulabilirsiniz…

Evde göz altı morluklarını geçirmek için uygulanacak bazı yöntemler şunlardır:

Çay poşeti

Sallama çay olarak bilinen çay poşetleri kaynar suda 5 dakika bekletilir. Ardından çay poşetleri sudan çıkarılır ve buzdolabında 20 dakika soğuması için bekletilir. Soğuyan çay poşetleri göz altında 15-20 dakika bekletilir. Bu işlem için siyah yada yeşil çay poşetleri kullanılabilir.

Salatalık

Sinemaların klasik sahnelerinden biri salatalıkla yapılan yüz bakımıdır.  Film sahnelerine konu olan salata göz altı morlukları ve kararmaları içinde etkilidir.

2 dilim salatalık limonlu suda 5 dakika bekletilir. Ardından salata dilimleri göz altına yerleştirilir ve 15-20 dakika bekletilir.

Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı,  hücre yeniler, hasar görmüş dokuyu onarır, ayrıca E vitamini bakımından zengindir. Hindistan cevizi yağı ile her akşam göz altı çevresine masaj yapılarak bu şikayetler giderilir.

Süt

Süt cilt bakımı için sıklıkla kullanılan bir üründür. Ancak hazır süt yerine “açık süt” olarak tabir edilen direk satıcısından alınan süt tercih edilmelidir. Bir pamuk yardımıyla süt göz çevresine uygulanır ve bekletilir.

Gül suyu

Gül suyu, cilt sağlığı için sıkça kullanılan bir diğer doğal üründür. Bir pamuğa yada göz pedlerine gül suyu dökülür ve göz altı çevresinde 15-20 dakika bekletilir.

Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer Evde Maske

Göz altı kararması ve morlukları için evde doğal maskeler yapmak mümkündür. Göz altı morlukları nasıl geçer evde maske için şu tarifler vardır:

Göz altı morluğuna gül maskesi

 • Bir adet gülün yaprakları
 • 2 yemek kaşığı soğuk, ev yoğurdu
 • 3 yemek kaşığı Türk kahvesi

Bir adet gülün yaprakları iyice ezilir. Ardından ev yoğurdu ve kahve eklenir ve iyice karıştırılır. Hazırlanan maske göz altına sürülür ve 15-20 dakika bekletilir. Son olarak suyla yıkanarak temizlenir.

Zerdeçal maskesi

 • 4 çay kaşığı Türk kahvesi
 • 1 tatlı kaşığı zerdeçal
 • Yarım çay bardağı su

Türk kahvesini şeker ilave etmeden pişirin. Ardından soğuması için buzdolabında bekletin. 

Soğuyan Türk kahvesinin içine bir tatlı kaşığı zerdeçalı ekleyin. Bir pamuk yada göz pedi yardımıyla maskeyi göz altına uygulayın. Maskeyi bir saat kadar bekletin son olarak suyla durulayın.

Göz altı kararması için yumurta maskesi

 • 1 adet yumurta akı
 • Bir tatlı kaşığı kahve

Bir yumurta akı ve kahve iyice karıştırılır. Göz altı kararması olan bölgeye sürülür ve 15-20 dakika bekletilir. Sın olarak suyla yıkanır.

Göz Altı Morlukları İçin Krem

Göz altı morlukları için birçok farklı kremler vardır. Ancak bilinçsiz krem kullanımı daha ciddi sonuçlar doğurabilir. Göz altı morlukları için kullanılan kremler uzman bir doktor tavsiyesi ile kullanılması önerilir.

Göz Altı Morlukları İçin Mucize

Göz altı morlukları için mucize etkiyi yaratmak için dengeli ve sağlıklı beslenmek gerekir. Ayrıca bu besin kaynaklarından maskelerde yapılabilir. Göz altı morluklarında mucize yaratan besınler şunlardır:

 • Avakado
 • Limon
 • Patates
 • ,Maydanoz
 • Süt
 • Yeşil ve siyah çay
 • Badem yağı
 • Gül suyu
 • Ev yoğurdu
 • Doğal yumurta akı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu