Sağlık

Ceviz’in Faydaları

Eski tarihlerden beri var olan ceviz MÖ 700’lere kadar dayanıyor. Cevize dair yapılan bilimsel çalışmaların tüm vücut sağlığını ve her organın işlevlerini desteklemektedir.

Herkesin günde 3-4 tane tüketmesi vitamin ve mineral deposu olması bakımından çok önemlidir. Uzmanlar cevizin bütün faydalarından yararlanmamız için sabah aç karnına tüketilmesi gerektiğini vurgulamaktadır. Bu sayede ceviz, sinir hücrelerinde daha fazla ve hızlı emilim sağlamaktadır. Ceviz yemekle kalmayıp ceviz suyunun, yağının ve kabuğunun da pek çok faydası olduğu bilinmektedir.

Ceviz Nedir?

Ceviz cevizgiller (Juglandaceae) familyasından Juglans cinsi ve aromatik kokulu ağaç türünün adıdır. Meyveleri kalın ve yeşil kabukludur. Kışın yaprak döker. İlkbaharda yeniden yetişir. Ceviz ağacı Ege Güneydoğu, Anadolu ve Karadeniz bölgesinde yetiştirilmektedir. Ağacın dalından yaprağına kadar her bir bölümü şifa kaynağıdır.

Ceviz’in Faydaları

Kalp ve Beyin Dostudur!

Omega 3 ve yağ asidi bakımından zengin olan ceviz beyin ve kalp sağlığı açısından çok faydalıdır. Omega 3 sayesinde kalp hastalıkları riskinin % 30, inme riskinin de % 49 azaltmaktadır. Kalp sağlığını korumak için L- arginin adlı amino asidi içermektedir. L arginin hücre düzeyinde ve büyüme hormonu salımında kalbin fonksiyonlarını düzenler. Günlük 3-5 tane tüketilen ceviz sayesinde kalbi doğal yolla korumuş ve vücudun ihtiyaç duyduğu antioksidanları, vitaminleri almış oluruz. Yağ asitleri sayesinde beynin bilgi toplama bölümü güçlenerek konsantrasyon artar. Beyin fonksiyonları ise bu sayede ileri yaşlarda bile canlılığını korumaktadır.

Kanser oluşumunu önlemeye yardımcı olur!

Cevizin kanser önleyici özellikleri genellikle prostat, göğüs ve pankreas kanseri türünde fayda görülmüştür. Önleyici etkinin en fazla olduğu hastalık ise prostat kanseridir. Fareler üzerinde yapılan deneyde her gün ceviz verilen farelerde prostat kanseri oluşumu, gelişimi oranı daha düşükken ceviz verilmeyen farelerde bu oran yüksek çıkmıştır. Bu yapılan deneyde cevizin % 30 -40 oranında azaldığı görülmüştür.

Kanser önleme için yapılan bir başka çalışmada insanların pankreas kanserine yakalanma riski araştırılmıştır. Her gün 5 adet ceviz tüketen 75 kişi üzerinde yapılan araştırmada ceviz yiyen kişilerin pankreas kanserine yakalanma riski ciddi oranda azaldığı tespit edilmiş.

Vücudu mikroplara karşı korur!

Vücudun bağışıklık sisteminin güçlü olması vücuda alınan antioksidanlar sayesinde olmaktadır. Cevizde bulunan antioksidan sayesinde vücuttaki toksinleri atarak güçlü ve sağlam bağışıklık sistemine sahip olmamıza yardım eder. Vücutta antioksidanlar dışarıdan gelen mikroplara karşı doğal bir kalkan görevi görmektedir. Günlük tüketilen ceviz sayesinde hastalıklara karşı gülü olmamızı, vücudun mikroplardan arınmasını, organların ve hücrelerin daha sağlıklı olmasını sağlar.

Kilo vermeye yardımcıdır!

Kilo vermede tok tutmaya yardımcıdır. Cevizler aslında kalorilidir. Ancak 1 tane ceviz içerisinde bulunan 2.5 gram Omega, 3-4 gram protein ve 2 gram lif bulunmaktadır. Bundan dolayı ceviz tokluk hissi vererek vücudun ihtiyaç duyduğu maddeleri sağlar. Kişinin sağlıksız beslenmesini önleyerek kilo vermesinde yardımcı olur.

Zihinsel fonksiyonları destekler!

Ceviz şeklinin beyne benzemesinden dolayı beyin gelişimi ve fonksiyonlarında etkilidir. Cevizde bulunan Omega 3 yağ asitleri, E vitamini, folat ve antioksidanlar beyin işlevlerini ve sinir sistemini desteklemektedir.

Kan şekerini dengeler!

Şeker hastalığına yardımcı olan doğal bir besin olan ceviz önerilmektedir. Cevizin içinde bulunan vitaminler sayesinde diyabet riskini azalttığı bazı vakalarda ise ortadan kaldırdığı bilinmektedir. Ceviz tüketimi diyabet hastalığı arasında kadınlarla yapılan çalışmalarda Haftada 2 kez birer avuç tüketen kadınların, ceviz yemeyen kadınlara göre diyabet hastalığına yakalanma riski daha düşük olduğu tespit edilmiştir.

Uykusuzluk sorununu çözer!

Cevizde bulunan triptofan adlı aminoasidin, uykusuzluğa iyi geldiği bilinmektedir. Rahat bir uyku çekmek için melatonin hormonun düzenli bir şekilde salgılanıyor olması gerekmektedir. Triptofan adlı aminoasit sayesinde vücutta melatonin hormonuna katkı sağlar ve daha rahat bir uyku çekmemize yardımcı olur. Düzenli bir uyku için aminoasidin %17’sini günlük bir cevizden almak mümkündür.

Üreme fonksiyonlarını destekler!

Farklı nedenlerden dolayı üreme sorunları, cinsel bozukluk, sperm sayısının azlığı, sperm hareketsizliği ve kısırlık gibi sorunların tedavisinde L- arginin adlı aminoasidin alınmasını önermektedir. Amino asidin doğal yolla alınabilmesi için düzenli olarak ceviz tüketilmelidir.

Saç sağlığını korur!

Ceviz saç bakımında önemli bir vitamin olan B7 yani biotin bakımından zengindir. Saç dökülmesi yaşayan kişilerde biotin azlığı görülmektedir. Bunun önüne geçmek için ceviz tüketilmelidir.

Gebelikte anne ve bebeğin sağlığını korur!

Hamilelikte beslenme öğeleri arasında ceviz bulunmaktadır. Anne adayının vitamin ve mineral bakımından eksiklik yaşamaması için düzenli olarak günlük ceviz tüketilmelidir.

Stresi giderir!

Ceviz tüketimi sayesinde kan basıncını düzenlemede, vücudu ruhen ve bedenen rahatlatmak mümkündür. Stresli geçebilecek günlerde sabahtan birkaç ceviz yemek gün içinde stresinizi rahatlatacaktır.

Sindirim sisteminin fonksiyonlarını düzenler!

Cevizin içerisinde bulunan yüksek oranda lif sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlar. Bağırsakları temizleyerek kabızlığı önlemektedir. Aç karnına 2-3 tane ceviz tüketip üstüne su içerseniz sindirim sistemi daha iyi çalışmayı sağlayacaktır.

Ceviz Suyunun Faydaları

Ceviz suyu birçok zengin içerik barındırdığı için iyi bir besindir. Bu zengin içerikler A, C, E, K, B12, B6 vitaminleri, folat, lutein, pantotenik asit, tiamin, kalsiyum, demir, çinko, fosfor, bakır, magnezyum, manganez ve selenyumdur.

3 tane kabuğu soyulmuş ceviz içlerini geceden 1 bardak suya koyup sabaha kadar bekletiyoruz. Sabah aç karnına içilen ceviz suyunun cevizlerini de yemeyi ihmal etmiyoruz.

 • Yüksek tansiyonu olan insanların her sabah aç karnına tüketilmesi halinde kısa zamanda tansiyonun normale dönmesini sağlar.
 • Kolesterolü dengelemesi için önerilmektedir.
 • Damar tıkanıklığını ve kan dolaşımını rahatlatmaktadır.
 • Ceviz suyu içerdiği zengin lifler sayesinde kabızlığa iyi gelmektedir.
 • Metabolizmayı hızlandırır ve kilo vermede yardımcıdır.
 • Bağırsaklardaki gaz sorununa iyi gelir.
 • Ceviz suyu detoks etkisi yaparak vücudu toksinlerden temizler.
 • Ceviz suyu içerdiği E ve C vitamini sayesinde cildi içten korur, nemlendirir ve yeniler.
 • Egzama, mantar, sedef gibi cilt hastalıklarını tedavi etmede yardımcıdır.
 • Yüksek proten içerdiği için vücuttaki yağ yakımını hızlandırmaktadır.
 • Hafızayı güçlendirmeye yardımcıdır.
 • Alzheimer rahatsızlığına yakalanma riskini düşürür.
 • Enerji vererek kişi kendini daha enerjik ve dinç hisseder.
 • Ceviz suyu sayesinde güçlü, sağlıklı saç ve tırnaklara sahip olunur.

Ceviz’in Zararı Var Mıdır?

Yapılan araştırmalara göre cevizin herhangi bir ciddi zararı tespit edilmemiştir. Sadece bazı kişilerde bağışıklık sistemine bağlı alerjik durumlara sebep olabilir. Kaşınma, isilik ve dilde şişmeye neden olabilir. Aşırı tüketim de de sindirim sistemine hasar verebilir. Kabızlık ve ishal gibi durumlara neden olabilmektedir.

Ceviz Besin Değeri

Kalori- 654 gProtein- 15g
Potasyum- 441 mgDemir- 2,9 mg
Sodyum- 2 mgKarbonhidrat- 14 g
Magnezyum- 158 mgKalsiyum- 98 mg
Kolesterol- 0 mgA vitamini- 20 IU
B6 vitamini- 0,5 mgC vitamini- 1,3 mg
D vitamini- 0 IUDiyet lifi- 7 g
Toplam yağ- 65 g

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu