Nasıl Yapılır

Çatal Kaşık Nasıl Parlatılır? Çatal Kaşık Neden Kararır?

İnsan hayatının sürmesi için beslenme ana ihtiyaçların başında gelir.  Sağlıklı ve hijyenik bir beslenme içinde çatal, kaşık ve bıçakların yeri büyüktür. Ancak sık sık kullanılan çatal, kaşık, bıçaklar zamanla parlaklığını kaybeder, matlaşır hatta kararır. Görüntüsü deforme olan çatal, kaşık ve bıçakları parlatarak yeni görünümü vermek mümkündür. Çatal, kaşık bıçak neden kararır. Çatal kaşık bıçak nasıl parlatılır? Çatal, kaşık bıçakları parlatmak için ne yapmalı? Çatal bıçak küfü nasıl çıkar? Tüm merak edilenleri sizler için derledik…

Çatal Kaşık Bıçak Neden Kararır?

Çatal kaşık bıçaklar mutfakta en sık kullanılan malzemelerdir. Bu nedenle fazla yıkanır, deterjan gibi ürünlere fazla maruz kalır. Zaman içinde parlaklığını kaybeder ve kararır. 

Çatal bıçak ve kaşıkların kararmasının en büyük nedeni uzun süre ıslak kalmasıdır. Ayrıca bazı malzemeler bulaşık makinesinde yıkamak için uygun değildir. Bulaşık makinesinde yıkanmaya uygun olmayan çatal kaşıklar, makineye atıldığı zaman kararırlar.

Çatal Kaşık Nasıl Parlatılır?

Kararmış çatal kaşık ve bıçakları evde parlatarak yeni gibi pırıl pırıl yapmak mümkündür. Bunun için farklı yöntemler vardır. 

Çatal Kaşık Parlatmak İçin Ne Yapmalı?

Kararan çatal kaşıkları parlatmak için farklı farklı yöntemler vardır. Sirke ile parlatma, karbonat kullanarak parlatma, bulaşık tableti kullanarak kararan çatal kaşıkları parlatma, hatta alüminyum folyo kullanarak kararan çatal kaşık ve bıçakları parlatmak mümkündür.

Sirkeli Su ile Kararan Çatal Kaşıklar Nasıl Parlatılır?

Kararan çatal kaşıkları sirke ve su ile parlatmak oldukça kolaydır. Bunun için uygun bir kabın içine yarım çay bardağı sirke eklenir. Ardından su ilave edilir. 

Çatal kaşık ve bıçaklar sirkeli suyun içine yerleştirilir.  Bu aşamada sirkeli su kaşıkların üzerine kadar çıkmalıdır, gerekli görülürse su eklenebilir. Bu vaziyette bir kaç saat bekletilir. Ardından durulanır ve kurutularak malzemeler kaldırılır.

Bulaşık Tableti ile Kararan Çatal Kaşık Nasıl Parlatılır?

Bulaşık makinesinde kullanılan tablet deterjanlar güzel bir parlatıcıdır. Bir adet bulaşık tableti sıcak suda eritilir. Ardından matlaşan, çizilen çatal kaşık ve bıçaklar bu suya yerleştirilir. Su soğuyana kadar beklenir. Soğuyan suyun içinden kaşık ve diğer malzemeler yıkanarak çıkarılır. Son olarak durulanır ve kurulanır.

Limon Kabuğu İle Çatal Kaşık Nasıl Parlatılır?

Kararan çatal kaşıklar için belki de en pratik parlatma yöntemi, limon ile parlatmadır. Limon ile parlatma için sadece limon kabuğu gereklidir. Limon kabuklarıyla kararmış, çizilmiş çatal kaşık ve bıçaklar ovulur, yıkanır ve kurulanır. Bu kadar basit.

Kaşıklar Neyle Kaynatılır?

Çamaşır Deterjanı İle Kaynatma

Çamaşırlar için kullanılan deterjanlar da parlatma işleminde kullanılır. Eski bir tencerenin içine su ve bir miktar çamaşır deterjanı eklenir. Ardından kararmış, matlaşmış çatal kaşık ve bıçaklar eklenir. Bu şekilde 6-7 dakika kaynatılır. Ardından sudan çıkarılır ve iyice yıkanır. Çamaşır deterjanı ile parlatma işleminde durulama işlemi iyi yapılmalıdır.

Karbonat ile Kararan Çatal Kaşık Nasıl parlatılır?

Sirke ve karbonat kullanılarak sıvı kıvamda bir macun elde edilir.  Sirkeli karbonatlı macun ile çatal kaşık ve bıçaklar ovalanır. Bu sayede kararani çizilen, matlaşan kaşık ve diğer malzemeler parlartılır eski ışıltısını geri kazanır. Son olarak malzemeler yıkanır ve kurulanır.

Kararan yemek Kaşıkları Nasıl Temizlenir?

Limon tuzu

Kararan, matlaşan, çizilen çatal kaşık ve bıçakları limon tuzu kullanarak eski parlaklığına kavuşturmak mümkündür. Bunun için, bir yemek kaşığı limon tuzu, bir yemek kaşığı karbonat ve bir çay bardağı beyaz sirke gerekir. Tüm bu malzemeler karıştırılır ve üzerine kaynar su eklenir. Limon tuzu eridiğinde çizilmiş, kararmış çatal kaşık ve bıçaklar suya yerleştirilir, 20 dakika bekletilir. Son olarak sudan çıkarılır ve yıkanır, kurulanır.

Paslanmış Kaşıklar Nasıl Temizlenir?

Paslanmış, çizilmiş kaşık, çatal ve bıçaklar sirke ile temizlenebilir. Pas lekesi olan kaşık, çatal ve bıçaklar sirke dolu kabın içine yatırılır ve bir saat bekletilir. Ardından yıkanır ve kurulanır.  Paslanmış kaşıklardaki pas lekesi hafif ise sirkeli bez ile paslı kaşık çatal bıçak silinebilir.

Çatal Bıçak Küfü Nasıl Temizlenir?

Çatal bıçak ve kaşıklarda oluşan küf limon ve tuz ile temizlenebilir. Küflü çatal bıçaklar limon ve tuz eklenmiş kaynar suya yatırılır ve bir saat bekletilir. Ardından yıkanır ve kurulanır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu