Haber

Asgari Ücret Belli Oldu

Asgari ücret 2020 yılın’da 2.324,70 lira olacak.

 Üç toplantı yapan Asgari Ücret Tespit Komisyonu dördüncü toplantısını bugün yapacak. Sendikalar, işçi ve işveren hükümete asgari ücret isteğini hükümete iletti.

Tüm gözlerin çevrildiği toplantı bugün 4. kez 14.00’da başladı. Asgari ücret zammı hakkında son dakika gelişmeleri…

Türkiye’nin  son günlerde ilk gündem maddesi asgari ücrete yapılacak zam oldu. 2020 yılında yürürlüğe girecek asgari ücreti belirlemek için, Asgari Ücret Tespit Komisyonu bugün son kez toplandı. Asgari Ücret Komisyonunun 4. ve son toplantısı saat 14.00 itibari ile başladı, toplantının ne kadar süreceği hakkında bilgi verilmedi.

İşveren, işci ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısı devam ederken, asgari ücrete yeni yılda ne kadar zam yapılacağı milyonlarca asgari ücretli çalışan tarafından merakla bekleniyor.

Milyonlarca Çalışan ve Aileleri Zam Haberini Bekliyor

Bugün 4. ve son kez toplanan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, ilk toplantısını 2 Aralık’ta yapmıştı. Bugün  yapılan son toplantı sonrası hükümetin 2020 yılında uygulanacak asgari ücret zammını açıklaması bekleniyor. Asgari ücret teklifinde sendikalar 2.578TL’de ısrarcı olurken, işverenler daha dengeli zam oranı istiyor.

TÜİK Teklifini Açıkladı

Asgari ücreti belirlemek için yapılan 3. toplantıda TÜİK teklifini  Asgari Ücret Tespit Komisyonuna belirtmişti. TÜİK verdiği teklifte, ağır statüdeki asgari ücretli çalışanlar için 2.331, orta statüdeki asgari ücretli çalışanlar için  2.086, hafif statüdeki asgari ücretli çalışanlar için 1.940 TL olarak komisyona sunmuştu.

İşveren Denge İstiyor

Asgari ücret görüşmelerinde işverenleri temsil eden TİSK (Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu)  asgari ücrete yapılacak zammı dengeler gözeterek yapılması taraftarı olduklarını bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu