Haber

Türkiye’de Corona Virüsü Önlemi! Tüm Öğrencilere Dağıtılacak…

Sağlık Bakanlığı tarafından, öğrencilerin Corona virüsünden korunması için hazırlanan bilgi notları okullarda dağıtılacak. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Bilim Kurulu’nca hazırlanan bilgilendirme notları Milli Eğitim Bakanlığımız aracılığıyla tüm velilerimize ulaştırılacaktır” dedi.

Velilerin solunum yolu enfeksiyonlarına karşı alınması gereken önlemlere karşı dikkat çeken Bakan Koca, şu ifadeleri kullandı;

  • Okullarda kış aylarıda dahil sınıflar ve diğer alanlar sık havalandırılmalıdır. Eller sık yıkanmalı, kirli eller ile göz, burun ve ağza dokunmaktan kaçınılmalıdır.
  • Özellikle hapşırma ve öksürme sonrasında ellerin su ve sabun ile iyice yıkanması önemlidir. Öksürüldüğünde veya hapşırıldığında ağız ve burun mendil yada dirsekle kapatılmalıdır.
  • Kağıt mendil kullandıktan sonra çöp kovasına atılmalı ve eller yıkanmalıdır. Solunum enfeksiyonu olan öğrencilerin evde istirahat etmesine özen gösterilmelidir.
  • Hastalık dönemi bol bol sıvı alınmalı, beslenmeye dikkat edilmeli özellikle taze meyve ve sebzeler tüketilmelidir.
  • Bilim Kurulu tarafından hazırlanan bilgilendirme notları Milli Eğitim Bakanlığımız aracılığıyla tüm velilerimize ulaştırılacaktır.

Çin’de Ölüler Gömülmeyecek

Çin devleti corona virüsünden ölen insanların cesetlerinin gömülmesini yasakladı. Cesetlerin yakılmasını emretti. Yetkililer ayrıca ülkenin cenaze geleneklerine de sınır getirdi.

Çin Sivil İşler Bakanlığı  ve Kamu Güvenliği Bakanlığı, Ulusal Sağlık Komisyonu, Corona virüs  salgını sebebiyle yaşamını yitirenlerle alakalı katı bir protokol bildirdi.

Cenazeler Gömülmeyecek

Yayınlanan protokole göre, salgını kontrol altına almak için Corona virüsü nedeniyle hayatını kaybeden insanların gömülmesi yasaklandı. Corona virüsü nedeniyle hayatını kaybeden insanlar yakılacak. Yakılma işlemi belirlenen en yakın cenaze evinde yapılacak, cenazeler farklı bölgelere götürülmeyecek ve mezara gömülmeyecek.

Cenaze Töreni Yasak

Çin devleti cenaze törenini yasaklarken, ölen insanların bedenleri dezenfekte edilmeyecek. Sağlık çalışanları tarafından mühürlenen torbalar açılmayacak. Cenazeler personel ve özel araçlarla taşınıp yakılma işlemi gerçekleştirilecek.

Ayrıca, Hubei eyaleti yetkilileri tüm evlilik işlemlerinin pazartesinden itibaren bir sonraki açıklamaya kadar askıya alındığını bildirdi.

Son açıklamalara göre, Çin’deki Corona virüs kaynaklı ölü sayısı 305’e çıktı.  Corona virüs salgınından etkilenen kişi sayısı 14 bin 380’e yükseldi.

Filipinler’de 1 Ölü

Salgın hastalıkla ilgili Filipinler’den korkutan açıklama geldi. 

Filipinler Sağlık Bakanlığı, 44 yaşında bir Çinlinin hayatını kaybettiğinin bildirdi. Bu şekilde, Çin dışında Corona virüsü kaynaklı ilk ölüm yaşanmış oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu