Haber

Son dakika… VAN’DA 2. FACİA! TOPLAM 41 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Van-Bahçesaray’da meydana gelen çığ faciasında kar altında kalan iki kişinin daha cansız bedenine ulaşıldı. Böylelikle yaşanan iki çığ felaketinde yaşamını yitirenlerin sayısı 41′ yükselmiş oldu. Yaralı sayısı ise 84 olarak bildirildi. Çığ altında kalan bir kişiyi arama çalışmaları devam ediyor…

Van -Bahçesaray’da meydana gelen çığ faciasında yaşamını yitirenlerin sayısı artıyor. Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, çığ felaketinde 8 jandarma, 3 güvenlik korucusu, 3 itfaiye eri ile 9 vatandaş hayatını kaybettiğini bildirdi. Son gelişmeler ardından AFAD’dan yapılan açıklamada hayatını kaybedenlerin sayısının 41’e yükseldiğini bildirdi.

Van-Bahçesaray kara yolunun 33’üncü kilometresinde dün çığ felaketi yaşanmıştı. Çığ altında kalan 2 kişiyi arama kurtarma çalışmaları sürerken, bugün 12.15’te aynı bölgede ikinci bir çığ felaketi yaşandı.

Bölgede kurtarma çalışması sürdüren AFAD,UMKE, JAK,Van Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin yanında köy korucuları ve vatandaşlarında aralarında bulunduğu kalabalık bir ekibin üstüne çığ düştü.

Çığ altında kalanların bir bölümü kendi imkanları ile kurtarılırken, bölgede olan ve çığdan etkilenmeyen ekipler bu kez ikinci çığ faciası kurbanlarını kurtarma çalışmalarına başladı.

Ekipler zamanla yarışırken maalesef kötü haberler de gelmeyi sürdürüyor.

İçişleri Bakanı Soylu, sekizi jandarma,üçü güvenlik korucusu toplam 11 kişinin şehit düştüğünü açıkladı.

Bakan Soylu’nun açıklamasının hemen peşinden üzücü haberi Van Valisi Bilmez duyurdu. 

Vali Bilmez, çığ felaketinde sekiz jandarma,üç güvenlik korucusu, üç itfaiye eri ve üç vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirdi.

AFAD’da 16.15’de yapılan son açıklamada  Van’da yaşanan ikinci çığ felaketinde yaşamını yitirenlerin sayısının 41′ çıktığını bildirdi..

 Yaralı sayısı ise 84 olarak açıklandı.

Yaşanan 2. çığ faciasıyla beraber ölü sayısının artmasından endişe ediliyor.

3. çığ uyarısı yapıldı

Van Bahçesaray karayolunda 26 kişinin yaşamını yitirdiği ve 53 kişinin yaralandığı bölgede 3. çığ uyarısı yapıldı.

Arama Çalışmaları Sürüyor

Bölgede zorlu hava koşullarına rağmen arama kurtarma çalışmaları sürerken, 3. bir çığ uyarısı yapıldı. Arama Kurtarma Çalışmalarına yardım ve destek amaçlı gelen vatandaşlar, bölgeden uzaklaştırılırken, kurtarma çalışmaları aralıksız sürüyor.

Van’da bir acı haber daha

Van -Bahçesaray arasında meydana gelen çığ felaketi sonucu kar altında kalan bir kişinin daha cansız bedenine ulaşıldı. Böylelikle ard arda iki kere yaşanan çığ felaketi sonucu yaşamını yitirenlerin sayısı 39’a çıkmış oldu.

2. Çığda 34 Kişi Yaşamını Yitirdi

Van- Bahçesaray arasında meydana gelen 2. çığ felaketinde hayatını kaybedenlerin sayısı 34’e çıktı.Bir gün önce yaşanan ilk çığ felaketinde de beş kişi yaşamını yitirmişti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ikinci çığ felaketi sonrası 75 kişinin yaralı olarak tedavi altına alındığını bildirdi.

Bakan Koca, altı kişinin yoğun bakım ünitesinde olduğunu bildirdi.

Yoğun bakım şartlarında takip edilen hiç bir hastanın genel durumunun ciddi veya ağır olmadığı açıklandı.

2. Çığ Felaketi Tedbirsizlik Sonucu mu Yaşandı?

Van’da iki defa peş peşe yaşanan çığ felaketinde toplan 39 kişi yaşamını yitirdi. İlk çığ felaketinde beş kişi yaşamını yitirmişti. 2. çığ felaketi ise, ilk çığda kar altında kalanları kurtarmaya çalışan ekibin üstüne çığ düşmesiyle yaşanmıştı. Bugün açıklanan son bilgiye göre de hayatını kaybedenlerin sayısı 39’ yükselmiş oldu.

Olayın ardından bir iddia ortaya atıldı. İddiaya göre ikinci çığ felaketine tedbirsizlik neden oldu. İlk çığ felaketinde kar altında kalanları kurtarmak için iş makineleri kullanılmıştı. 2. çığ felaketine kullanılan iş makinelerinin yol açtığı iddia edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu