Sağlık

Tahinin Faydaları

İçinde barındırdığı yağlar ve mineraller sayesinde sağlığa faydaları saymakla bitmiyor.Bağışıklık sistemini kuvvetlendiren, bu saya de hastalıklardan koruyan tahinin diğer faydalarına bir göz atalım.

Kahvaltı sofralarını, pasta, kurabiye, hamur işlerini süsleyen tahin, Yunan, Kuzey Afrika, İran ve Türk muftağında sıkça kullanılır. İnsan sağlığına müthiş faydaları olan tahin, karaciğer, kas,cilt sağlığı başta olmak üzere faydaları saymakla bitmiyor. Susam tohumunun ezilmesiyle elde edilen tahinin diğer faydaları şunlardır:

TAHİNİN FAYDALARI

Kalp dostu

Tahinin içinde bulunan omega-3 yağ asitleri sayesinde kolesterol seviyesini düşürür, iltihap sebepli kardiyovasküler hastalığının tedavisinde fayda sağlar.

Kemikleri güçlendirir

Tahinin içinde yüksek oranda Kalsiyum, Bakır, Fosfor ve Demir bulunur. Bu özellikleri sayesinde kemikleri güçlendirir ve osteoporozu engeller.

Beyne kuvvet verir

Tahin de olan omega-3 ve omega-6 yağ asitleri vücuttaki sinir dokularını büyümesini hızlandırır bunun sonucu beyin sağlığı olumlu yönde etkilenir. Omega-3 aynı zamanda hafızayı güçlendirir, unutkanlığı azaltır. Alzheimer hastalığının ilerlemesini durdurur.

Astım hastalığına faydalıdır

Tahin, bakır zengini bir gıdadır. İçinde bulunan bakır sayesinde ağrıyı azaltır, şişliği indirir. Astım hastalarının hava yollarını büyümesini sağlar. Astımı olan kişiler, astım kaynaklı sıkıntıların giderilmesi için, içinde magnezyum bulunan tahini rahatlıkla tüketebilirler.

Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir

Tahin, demir, çinko, selenyum ve bakır deposudur.  Bu mineraller sayesinde bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

Cilt ve saç sağlığı

Hücre yapısını kuvvetlendiren tahin, saç ve cilt sağlığında etkilidir.

Anemi eksikliğini giderir

Tahin barındırdığı demir sayesinde kandaki hemoglobin  değerini artırır ve anemi hastalığını önler.

Tahin Nasıl Yapılır?

Susam tohumunun kabukları çıkarılır ve 200 derecede kavrulur. Kavurma işlemi 3 saat boyunca sürer. 3 saat kavrulduktan sonra susam aniden ezilir ve tahin haline getirilir. 

Tahinin Besin Değeri

100 gr tahinde:

Kalori// 594

Sodyum// 115 mg

Toplam Yağ// 54 gr

Karbonhidrat// 21 g

Kalsiyum//426 mg

A vitamini// 67 IU

C vitamini// 0 mg

Protein// 17 g

D vitamini// 0IU

Magnezyum// 95 mg

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu