Sağlık

Alfa Lipoik Asit Nedir? Alfa Lipoic Acid Neye Yarar?

Vücudun doğasında bulunan, vücudun yaşamını sürdürmesi için büyük öneme sahip olan alfa lipoik asit nedir? Alfa lipoik asit neye yarar, faydaları nelerdir, günde ne kadar kullanılmalı, kimler kullanamaz? Tüm merak edilenleri sizler için derledik….

Alfa lipoik asit, vücudun yaşamını sürdürmesi için büyük önemi olan bir yağ asididir. Kan şekerini düşürme, merkezi sinir sistemi ile beyin arasında bağlantı kurmaya yardımcı olma gibi birçok faydaları vardır.

Vücudun doğasında bulunan bu asit bazı gıdalarda da bulunur.

Alfa Lipoik Asit Nedir?

Alfa lipoic acid, hücrelerde bulunan ve bedenin yaşamını sağlaması için enerji sağlayan bir yağ asididir.  Alfa lipoik asit, kan şekerini enerjiye çevirmeye yarar. Doğal bir yağ asidi olan bu asit, yağ ve suda rahatlıkla çözünür, kan şekerini düşürmeye yardımcı olur.

Bu asit ilk defa 1930’lu yıllarda tanımlanmıştır. Vücutta sentezlenebilir bir asit olan alfa lipoik asit,  gibi bazı gıdalarda da bulunur. ALA, tioktik asit olarak da bilinir.

Alfa Lipoik Asit Neye Yarar?

Lipoic acid bir antioksidandır, nöropatik belirtileri azaltır, beyin ve sinir hücrelerini serbest radikallere karşı korur. Göz sağlığını korumaya yarar. Güneşin zararlı etkilerinden korur. Karıncalanma, uyuşma gibi sinir tahriplerini önler.

C ve E vitaminlerinden zengindir, bu sayede antioksdian oranı daha yüksektir.

Alfa Lipoik Asit Faydaları Nelerdir?

Alfa lipoik asitin başlıca faydaları-yararları şunlardır:

 • Kan şekerini düşürür.
 • Bağışıklığı güçlendirir, hastalıklara karşı koruyucu olur.
 • Karıncalanma, uyuşma, kaşıntıyı önler.
 • Sinir tahribatını engeller.
 • Nöropatik belirtileri azaltır.
 • ALA, hücrelerde gezinir. Bu sayede damarlardan yapısal hücrelere ulaşır ve beyin ve sinir hücrelerini korur.
 • Alzheimer, bunama gibi hastalıkların riskini azaltır.
 • Göz sağlığını korur, katarakt ile mücadele eder.
 • Şeker hastalarında meydana gelen sinir hasarlarına iyi gelir.
 • HIV ve AİDS tedavisini destekler.
 • Karaciğer sağlığını korur, hastalıkların tedavisine yardımcı olur.
 • Yaşlanmayı geciktirir.
 • İltihaplanmayı önler.

Alfa Lipoik Asit Nelerde Var?

ALA olarak da bilinen alfa lipoik asit; domates, brokoli, ıspanak,patates, lahana, bezelye, pazı gibi sebzelerde, sakatatlar ve kırmızı ette, pirinç kepeğinde  bulunur. Piyasada ALA içeren kremler, losyonlar, kapsüller bulunmaktadır. Ayrıca enjeksiyon olarak damar yolundan alınabilir.

Alfa Lipoik Asit Ne Kadar Alınmalı?

Alfa lipoik asit doğal gıdalardan alınabilir.  Ayrıca kapsül ve enjeksiyon olarak piyasada satılmaktadır. Doktora danışılmadan alınması önerilmez.  Günlük uygun doz doktor kontrolünde belirlenmelidir.

Alfa Lipoik Asit Zayıflatır mı?

Alfa lipoik asit ile kilo vermek daha kolay olur. ALA, iştahı azaltır ve beyinde olan “doyma merkezine” tokluk hissi göndermeye yardımcı olur. Bu sayede beyin iştahı azaltır. Bu sayede kişi fazla kalori almadan tokluk hissini yaşar. Özellikle aşırı iştahı olan kişiler tercih eder.

Alfa lipoik asit ile zayıflayanlar vardır.

Alfa Lipoik Asit Nasıl Kullanılır?

ALA kırmızı et ve sakatat gibi hayvansal gıdalarda ve bazı sebzelerde bulunur. Bu besin kaynakları beslenme listesinde bol bol yer alması gerekir. ALA bazı durumlarda dışarıdan takviye olarak alınabilir. Takviye olarak alınan ALA doktor kontrolünde, doktorun önerdiği doz ve süre içinde kullanılmalıdır.

Alfa Lipoik Asiti Kimler Kullanamaz?

Doğal bir yağ asiti olan bu asit, kan şekerini düşürür, güçlü bir antioksidandır. Bu nedenle bazı kanser tedavilerinin etkisini düşürebilir. Özellikle kanser hastaları doktora danışmadan alfa lipoik asit takviyeleri kullanmamalıdır. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu