Nasıl YapılırGenelModaPüf Noktalar

Evde röfle nasıl yapılır? Röfle, ombre, gölge, ışıltı Arasındaki fark nedir?

Kadınların vazgeçilmez aksesuarı olan saçlar. Çoğu kadın saçlarında değişiklik yapmaya bayılır. Bu değişimin başında da saç rengi gelir. Özellikle de röfle modası geçmeyen bir saç boya stilidir. Peki, röfle nedir? Evde röfle nasıl yapılır? Gölge, ombre, röfle, balyaj, ışıltı arasındaki fark nedir? Tüm merak edilenleri sizler için araştırdık…

Röfle Nedir?

Röfle, kendi, doğal saç renginden saçların 1 ila 6 ton arası açılma işlemidir.  Renk tercihi kişinin yüz hattı ve saç rengine göre yapılır.  Saç renginize göre bir kaç işlem gerektirebilir.

Röfle Nasıl Yapılır?

Röfle yapılacak saç öncelikle büyük tutamlar halinde toplanır. Ardından alın bölgesinde toplanan tutamlardan bir tanesi açılır ve küçük bir tutam alınır. Küçük tutam alınan saç şişli tarak veya şiş gibi bir aletle ikiye ayrılır, bir parçası hazırlanan boya ile boyanır ve folyoya sarılır. Ardından başka saça geçilir ve yine küçük bir tutam saç alınır, aynı işlem yapılır. Bu işlem tüm saç bitene kadar devam edilir. Yaklaşık 40 dakika sonra saç yıkanır ve fön çekilir.

Evde Röfle Nasıl Yapılır?

Covid-19’un hayatımıza girmesiyle insanoğlu yaşamında bir çok değişiklik yaptı. Covid-19 hastalığı tüm dünyayı etkisi altına almasıyla “pandemi” süreciyle de tanışdık.

Pandemi sürecinde birçok işyerleri kapandı. Kapanan bu işyerlerinin içinde, kadın kuaförleri, erkek berberleri de nasibini aldı. Eve kapanan insanlar daha önce başkalarından yardım alarak  yaptırdıkları işlemleri evde yapmaya alıştılar. Saç boyamakta bunlardan bir tanesi.

Evde röfle yapmak isteyen kadınlar tabiri caizse “kolları sıvadı.” Tabi hazır satılan röfle setleri bu işi kolay hale getirmesinin etkisi de var. 

Çoğunlukla kuaförlerde yapılan röfle işlemi artık hazır satılan setler sayesinde evlerde de yapılmaya başlandı. Röfle, düz boyadan farklı olarak biraz daha işçilik isteyen bir saç boyama şeklidir. Bir arkadaşınızdan yardım almanız gerekebilir.  

Röfle setlerinin içinde ihtiyacınız olan bir çok araç gereç bulunmakta. Bunlar, boya kabı, boya, açıcı, bir tarafı tığ olan fırça, eldiven ve saç kremi. Siz bunlara ek olarak kıyafetlerinizin boya olmaması için koruyucu bir örtü ekleyebilirsiniz. 

Röfle setini seçerken saç rengine uygun olmasına dikkat edilmelidir. Unutulmamalı, koyu renk saçlar daha zor açılır, ön işlem gerektirebilir. 

Öncelikle röfle setini açalım. Saçları geriye doğru tarayalım ve setin içinden çıkan boneyi takalım. Tığ fırça yardımıyla saçları ince tutamlar halinde bonede olan deliklerden çıkaralım. Deliklerden çıkarılan saçlar çok kalın olursa boya geçişleri güzel durmayabilir.

Öncelikle saçın boyanacağı ortamı hazırlayalım. Halı üzerinde boya yapmamakta fayda var, halıya boya damlayabilir. Boya yaparken kullanılacak sandalyeye eski bir örtü örtülebilir. Kıyafet olarak eski giysiler tercih edilebilir. Eldivenler mutlaka kullanılmalıdır. 

Alerjik durumlar için önce küçük bir tutam saça boya yapılmalı ve biraz beklenmelidir. Kullanma kılavuzu mutlaka okunmalıdır. Uzun saçlar için bone yöntemi uygun olmayabilir, kısa saçlar bone yardımıyla daha kolay boyanır.

Saç uzunluğuna göre boya seti alınmalıdır.

Boneden saçları çıkardıktan sonra kullanma kılavuzuna göre boya karışımını yapalım. Boyayı iyice karıştırmayı unutmayalım. Hazırlanan boyayı boneden çıkartılan saçlara uygulayalım. En az 20 dakika, en çok 40 dakika bekleyelim. Bekleme süresinde saç renginin açılıp açılmamasına dikkat edelim. Boyayı saçta kullanma kılavuzunda yazan süreden fazla uzun tutmayalım, saçlar zarar görebilir. Saçları yıkayalım ve kutuda olan bakım kremini kullanalım.

Saçları kurutarak tam rengin ortaya çıkmasını sağlayalım.

Hazır röfle setiyle saçlara evde röfle yapılabilir. Ancak, kuaförden veya bu işten anlayan birinden alacağınız yardımla malzemeleri alarak ve karışım hazırlayarak kendinizde röfle boyasını hazırlayabilirsiniz. Röfle boneleri tek olarak da satılmakta.

Saçları boyadıktan sonra mor şampuanla yıkamakta fayda var, böylelikle saç renginiz daha uzun ömürlü olur.

Evde Yapılan Röfle Turuncu Renk Olursa Ne Yapılmalı?

Bazı saçlar inatçı olur hemen açılmaz veya koyu renk saçlar hemen açılmayabilir. Bu durum sonucu saç turuncu renk olarak ortaya çıkar. Uzman kuaförler saçın durumuna göre turunculuk olmaması için ön işlem yaparlar veya boyayı ona göre ayarlarlar. Peki, evde yapılan röfle turuncu renk olursa ne yapılmalı? Öncelikle panik yapmayın.  

Röfle bonesini çıkarmadan saçları küllü renk bir boya ile boyayabilirsiniz veya arzu ettiğiniz renge yakın bir boya ile saçları boyayabilirsiniz. Kuaförünüzü arayıp yardım istemekte başka bir yöntem, ne de olsa işin uzmanları onlar.

Röfle, Ombre, Balyaj, Gölge Arasındaki fark nedir?

-“Saçımda değişiklik yaptırmak istiyorum, fakat ne yaptıracağımı bilmiyorum?” Diyenlerdenseniz, bu yazı sizin için.

Röfle,ombre, balyaj ve gölge arasındaki fark nedir?

Röfle, saçın kendi renginden birkaç ton açılmasıdır. Biraz daha çizgi çizgi durur. Küçkü küçük tutamlar halinde yapılır.

Ombre ve gölge, ikisi aynıdır aslında. Ombre, türkçesi gölge oluyor son günlerin en gözde saç boyama stilidir. Doğal görünmesi bunda en büyük etken olsa gerek. Saçın diplerinden uçlarına doğru güzel bir geçiş olur ve sadece sarı renk tonları ile yapılmaz. Kısacası ombre, saçın uçlarında olan yoğun rengin diplere doğru kaybolmasıdır.

Balyaj, saçların fark farklı boyutlarda ayrılması ve birkaç ton açılmasıdır.  Röfleye benzer anacak röfle kadar küçük saç tutamlarıyla yapılmaz. Ombreden farkı ise, saçta tek bir çizgide renkler birbirine karışmaz.

İster röfle olsun, ister balyaj tüm bu işlemler saç renginde değişiklik yapan işlemlerdir. Aslında saçın doğal rengini bozan işlemlerdir. Bu nedenle boya sonrası mutlaka saç bakımı yapılmalıdır. Renk değişimi doğal saç rengine uyumlu olmalıdır, yoksa istenmeyen saç renkleri ortaya çıkabilir, saç aşırı yıpranabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu