Nasıl Yapılır

Kantaron Kremi Nasıl Yapılır, Ne İşe Yarar, Neye İyi Gelir?

Kantaron kremi, sarı kantaron bitkisinden elde edilen yağdan yapılır. Sarı kantaron yağı birçok sağlık sorununa faydalı olan bir üründür. Sarı kantaron yağından yapılan kantaron kremi nasıl yapılır? Kantaron kremi neye yarar neye iyi gelir? Kantaron yağı kremi yüze sürülür mü? Tüm merak edilenleri sizler için derledik…

Sarı kantaron, Hyperacute familyasından bir bitkidir. Ilıman ve tropikal iklimleri sever. Sarı kantaron doğada kendiliğinden yetişir. Türkiye’de de birçok bölgede kendiliğinden yetişmektedir. Türkiye’de kılıç otu, kanotu, binbirdelik otu, kuzukıran, yara otu gibi farklı isimlerle de bilinir.

Sarı kantaron yaygın olarak yağ yapımında kullanılır. Sarı kantaron yağı birçok sağlık sorununa çözüm sunan şifa kaynağıdır. Krem yapımında sıklıkla kullanılır. 

Kantaron Yağı Kremi Nasıl Yapılır?

Evde kantaron yağı kremi yapmak için kaliteli bir kantaron yağı ve bal mumuna ihtiyaç vardır. Kantaron yağı kremi için gerekli malzemeler şunlardır:

 • 1 su bardağı kantaron yağı
 • 20 gram bal mumu

Kantaron Yağı Kremi Tarifi

Öncelikle kantaron kremi için kullanılan malzemelerin kalitesi çok önemlidir. Kantaron yağı kaliteli zeytinyağından yapılması gereklidir. Kıvam vermesi için kullanılan balmumu da doğal balmumu olması tavsiye edilir. Doğal balmumunun da sağlığa birçok faydası vardır.

Kantaron yağı kremi için balmumu uygun bir kabın içine alınır. Balmumu olan kab benmari usulü eritilmesi için içinde su olan bir kaba yerleştirilir. Balmumu eriyene kadar ocakta tutulur. Eriyen balmumunun içine bir su bardağı kantaron yağı eklenir. Bu işlem sırasında balmumunda hafif donmalar olabilir. Donan balmumunun erimesi için benmari usulü ocakta tutulmaya devam edilir. Homojen bir karışım elde ettikten sonra kantaron kremi cam bir kaba boşaltılır ve donması beklenir.

Kantaron Kremi Ne İşe Yarar?

Kantaron kremi yapımında kantaron yağı ve balmumu kullanılır. Kreme kıvam vermek için farklı malzemeler de kullanılabilir. Ancak doğal balmumu cilt sağlığı için oldukça yararlıdır, bu nedenle krem yapımında tavsiye edilir.

Kantaron kremi pişiği geçirmeye yarar. Güneş yanığı ve kaza yanıklarına iyi gelir. Masaj yağı olarak yararlıdır. Cilt sağlığına yarar, lekeleri geçirir.

Kantaron Kremi Neye Yarar, Faydaları Nelerdir?

Kantaron yağı kremi, pişiği geçirmeye yarar, yanık ve yaralara iyi gelir. Kantaron kreminin başlıca faydaları şunlardır:

 • Kantaron kremi cilt lekelerini gidermeye yarar.
 • Pişiği giderir.
 • Güneş yanığına iyi gelir.
 • 1. derece yanıkların tedavisini sağlar.
 • Cildi pürüzsüzleştirir, cildi yeniler.
 • Kantaron kremi kas ve eklem ağrılarına iyi gelir.
 • İltihabı önler.
 • Masaj kremi olarak kullanılır.
 • Sinek, böcek, arı ısırıklarına iyi gelir.
 • Egzama tedavisini destekler.
 • Egzama kaynaklı kuruluk ve kaşıntıyı gidermeye yarar.
 • Antibakteriyeldir.

Basur Memesine Kantaron İyi Gelir mi?

Kantaron yağının ve kantaron kreminin damar büzücü etkisi vardır. Bu özelliği sayesinde kanamayı durdurur. Kantaron yağı ve kantaron kremi basur memelerine sürülür. Bu sayede basur memelerinde meydana gelen kanama durur, basur tedavisi desteklenir.

Kantaron Özlü Krem Yüze Sürülür mü?

Kantaron kremi cilt sağlığına çok faydalıdır. Cildi nemlendirir, hücre yeniler ve cilt lekelerini açar, kızarıklığı giderir, cilt tonunu eşitler, antibakteriyeldir.  Bu faydaları nedeniyle kantaron özlü krem yüze sürülür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu