Sağlık

DOĞUM SONRASI CİNSEL İSTEKSİZLİK

Gönül bağı ile birbirine bağlanan çiftler evlenerek huzurlu sıcak bir yuva kurarlar. Artık bu sıcak yuvayı tam bir aile yapmak için tek eksik kalmıştır ‘bebek’. Bu minik yavru evlilik hayatını her alanda değişime uğratır aslında, cinsellikte bunlardan bir tanesi.  Hamilelik ve doğum sonrası süreçte anne fiziksel olduğu kadar ruhsal değişime de uğrar. Kadın; artık kadın olmanın yanı sıra ‘anne’ olmuştur. Dolayısıyla kadının ilgisi bazen tamamen bebeğe yönelik olabilir, bu da eşler arasında bazen sıkıntılar doğurabilir.

Doğum sonrası cinsel isteksizlik neden olur ?

Bebeğini yeni kucağına almış ve süt emziren annelerde bazen cinsel isteksizlik görülebiliyor. Bu isteksizliğin sebebi annenin vücudunun süt emzirme sırasında yoğun şekilde prolaktin hormonu salgılaması dır. Prolaktin hormonunun bir özelliği de cinsel isteği azaltması dır. Lohusalık döneminde yüksek miktarda salgılanan prolaktin hormonu, cinsel istekte önemli rol sahibi olan androjen ve östrojen hormonlarını baskılar. Bu baskılanan hormonlar sonucu kadında cinsel isteksizlik meydana gelir. Hormonların yanı sıra; yeni anne olmuş kadının sütünün az gelmesi kadında yetersizlik duygusu oluşturur.Bu yetersizlik duygusu da psikolojik olarak anneyi yorar ve anneyi mutsuz eder. Kadındaki bu hormonal değişiklik ve psikolojik değişiklik kadında cinsel isteksizliği tetikleyebilir. 

Fiziksel görünüşte oluşan değişiklikler

Yeni doğum yapmış kadınların vücudunun eski formuna kavuşması biraz zaman alacaktır. Vücutlarında oluşan bu değişim birçok kadını mutsuz eder. Bu durum kadının eşinden uzak durmasına sebep olabilir; aynı zamanda vücudunun güzelliğinden endişe duyması kadının  cinsel isteksizlik yaşamasına sebep olabilir.

Tüm ilgisinin  bebeğe kayması

Bebeğini yeni dünyaya getirmiş anne bütün zamanını bebeğiyle geçirmek isteyebilir. Bebeği dışında hiçbirşey  annenin dikkatini çekmeyebilir. Bu durumda kadının eşini ihmal etmesine sebeb olabilir.

Yorgunluk

Tüm gününü ve gecesini bebekle geçiren kadın yorgun düşebilir, yorgunlukta cinsel isteksizliğin sebebini oluşturabilir.

Babalara düşen görev

Öncelikle annedeki cinsel isteksizliğin geçici bir durum olduğu bilinmeli. Erkek eşine karşı şefkatli ve anlayışlı olmalı. Elinden geldiğince bebeğin bakımda eşine yardımcı olmalı, eşinden yardım gören yeni annenin ilişkilerinde eski haline dönmesi daha kolay olacaktır.

Kadınlarda doğum sonrası cinsel isteksizlik ne zaman geçer?

Uzmanlar; kadınlarda doğum sonrası oluşan cinsel isteksizliğin 3 ay sonunda geçmesi gerektiğini söylüyor. Uzmanların öngördüğü süre içinde kadında oluşan cinsel isteksizlik geçmez ise muhakkak uzman bir doktora danışılmalı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu