Nasıl Yapılır

Dibi Tutan, Yanan Tencere Nasıl Temizlenir? Dibi Tutmuş Çelik Tencere Nasıl Temizlenir?

Tencereler mutfak eşyaları arasında en sık kullanılan araçlardır.  Ancak bazen dibi tutarak ve yanarak istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir. Dibi tutan, yanan tencere nasıl temizlenir. Dibi tutmuş çelik tencere nasıl temizlenir? Sütten dibi tutan tencere nasıl temizlenir? Çelik tencerenin dibi tutmaması için ne yapılır? Tüm merak edilenleri sizler için derledik…

Dibi tutan, yanan tencereler mutfakta karşılaşılan can sıkıcı durumların başında gelir. Ufak bir dikkatsizlik nedeniyle dibi yanan tencerelerin temizliği uzun uğraş gerektirebilir. Özellikle sütten dibi tutan çelik tencereler, yanan tencereler özel uğraş gerektirecek temizlenir. Bazı ufak ipuçlarıyla bu işi daha kolay hale getirmek mümkündür.

Dibi Tutan Tencere Nasıl Temizlenir?

Tencereler, ister profesyonel aşçı olsun, ister kendi mutfağının aşçısı olsun mutfakta en büyük yardımcılardır. Hatta yemeğin lezzetini değiştirecek kadar büyük önem taşır. Ayrıca sağlık bakımından da ayrı bir yere sahiptir. Doğru malzemeden üretilmeyen tencerelerde pişen yemekler insan sağlığını bozabilir. Ancak mutfakta en fazla kullanılan araçların başında olan tencereler bazen yanarak yada dibi tutarak kazalara maruz kalabilirler. Bunun sonucu da uzun bir temizlik gerekebilir. Hatta bazı durumlarda tencereler atılarak gözden bile çıkarılabilir. Sizinle paylaşacağımız püf noktaları sayesinde tencereleriniz yeni gibi ışıl ışıl olacaktır. Ufak bir dikkatsizlik sonucu dibi yanan tencere herkesin karşılaştığı bir durumdur. Bu durum karşısında ilk yapılması gereken yanan tencereyi suya batırmaktır. Ancak dibi tutan teflon tencere, granit tencere kaynarken direk soğuk suya batırılmamalıdır. Dibi tutan, dibi yanan teflon veya granit tencere kaynar olarak soğuk suya maruz kaldığı zaman teflon veya granit yapısı zarar görür. Bu nedenle  dibi tutan kaplar sıcak suya bırakılması daha doğru olur. Bu sayede yanık lekeleri yumuşar ve kolaylıkla çıkarılabilir.

Dibi tutan  kaplar yağ sökücü gibi deterjanlarla temizlenebilir.

Dibi Yanan Tencere Nasıl Temizlenir?

Dibi yanan tencere yada tavalar içinde yapılması gereken ilk işlem sıcak suda bekletmektir.  Bazı durumlarda dibi yanan tavalara su doldurularak ocakta biraz kaynatılabilir. Bu işlem sayesinde yanan tavalar kolaylıkla temizlenecektir. Özellikle yanan teflon, granit gibi malzemelerden yapılan tencere ve tavalar için bu işlem çok etkilidir. Dibi tutan, dibi yanan teflon, granit gibi tencere tavalar sert yapılı sünger, metal ürünlere temas etmesi eşyanın ömrünü kısaltır, yapışmaz etkisini yok eder.

Yanan tavalar için yağ sökücü ürünlerde çok etkilidir. Yağ sökücü ürün yanık bölgeye sıkılır ve bir müddet bekletilir. Ardından bol su ile yıkanarak tava temizlenir. 

Dibi Tutan, Yanan Tencere- Tava İçin Karbonat

Karbonat muhteşem bir temizlik ve beyazlatıcı üründür. Dibi tutan tencere ve tavaların temizliğinde de mucizeler yaratır. Bir miktar karbonat limon suyuyla macun kıvamına getirilir.

Macun kıvamına getirilen karbonat yanık olan bölümlere sürülür ve en az bir saat bekletilir. Son olarak yıkanır ve durulanır. İşte size en doğalından dibi tutan tencere ve tavaların çözümü.

Dibi Tutmuş, Dibi Yanmış Çelik Tencere Nasıl Temizlenir?

Dibi tutmuş çelik tencere nasıl temizlenir sorusu mutfakta vakit geçiren herkesin merak ettiği bir konudur. Dibi tutmuş çelik tencereyi temizlemek de oldukça kolay bir işlemdir. 

Dibi yanmış çelik tencere için karbonat ile yapılan macun kullanılabilir. Çelik tencereler için suda bekletme yöntemi oldukça etkilidir. 

Çelik tencerenin dibi tuttuğu zaman veya yandığı zaman daha soğumadan yağ sökücü ürün sıkılır ve 5-10 dakika bekletilir. Ardından sünger yardımıyla temizlenir.

Çelik tencerelerde oluşan yanıklar için çamaşır deterjanı da kullanılabilir. Bir miktar çamaşır deterjanı çelik tencerenin içine dökülür ve su eklenir. Ardından ocakta kaynatılır. Bu işlem sayesinde yanık lekeleri kolaylıkla tencereden ayrılacaktır.

Ancak çamaşır deterjanı teflon tencerelere pek önerilmez.

Sütten Dibi Tutan Tencere Nasıl Temizlenir?

Süt pişerken tencerenin dibi tutması oldukça sık rastlanan bir durumdur.  Özellikle yağlı sütler tencerenin dibine daha çok sarar ve dibi tutar. 

Sütten dibi tutan tencereyi temizlemek için önce suda bekletmek gerekir. Gerekli görülürse içi su dolu tencere ocakta bir müddet kaynatılabilir. Sütten dibi tutan çelik tencere sert bir sünger yardımıyla temizlenebilir. Sütten dibi tutan mutfak gereçleri karbonattan yapılan macun yardımıyla da temizlenebilir.

Çelik Tencerenin Dibi Tutmaması İçin Ne Yapılmalı?

Tencereler teflon, granit, emaye, bakır  ve çelik olmak üzere birçok farklı maddeden yapılır. Bunların içinde en yaygın kullanılan tencere çelikten üretilenlerdir. 

Tabi bunun sonucu en fazla kazaya da çelik tencere, tavalar maruz kalır.

Çelik tencerenin dibinin tutmaması, yanmaması için yapılacak en büyük şey,  kısık ateş kullanmaktır. 

Özellikle çelik tencerede pişen süt kısık ateşte piştiği zaman dibi daha az tutar ya da hiç sorun olmaz.

Yemeği pişirirken sık sık karıştırmakta tencerenin dibi tutmaması için yapılacak başka bir işlemdir.

Yanmış Tencere Dibi Nasıl Çıkar?

Tencerelerin iç bölümünden ziyade dış bölümleri daha çok yanık hasarına maruz kalır. Yanmış tencere dibini temizlemek için krem temizleyiciler kullanılabilir. Cif gibi krem temizleyiciler yanmış tencere dibine dökülür ve bir müddet bekletilir. Ardından sert bir sünger yardımıyla temizlenir ve durulanır.

Yanmış tava dibi ocakta ısıtılır ve soğumadan yağ sökücü sıkılır. Bu vaziyette 5-7 dakika bekletilir, ardından süngerin sert tarafı ile temizlenir. Bu işlem açık havada yapılmalıdır.

Yanmış Çelik Tencere Nasıl Parlatılır?

Yanmış çelik tencereler görüntü olarak oldukça can sıkar. Bu durumdan kurtulmak için karbonat kullanılabilir. Karbonat ve limondan macun yapılır ve çelik tencereler temizlenir ve parlatılır. 

Yanmış çelik tencereleri parlatmak için özel parlatıcı deterjanlar da vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu