Nasıl YapılırGenel

İNSTAGRAM’ DAN PARA KAZANMANIN YOLLARI

İnstagram ilk çıktığı zamanlarda sadece görüntü temeline dayanıyordu. Fakat Vine uygulaması çıktıktan sonra kullanım özelliklerini arttırarak uygulamaya 15 saniyelik videolar ekledi.

Eklenen bu özellik ile online bir şekilde para kazanmak isteyenler   işlerini daha iyi  hale getirdi. Bu yazıda size Instagram üzerinden e-posta listesi genişletmeyi, ürün satmayı, hizmet sunmayı ve internet tabanlı seminerlerin reklamını yapmayı anlatacağız.

Instagram’daki linkler tıklanamaz ancak Instagram yayınlarınızı Twitter, Facebook ve Tumblr’da paylaşırsanız tıklanabilirler. İnstagram uygulamasındaki yayınlarınızın görüntülenmesi için linklerin kolay olmasına ve kısa olmasına dikkat edin ve hedef sayfaya mobil olarak girildiğinden emin olun.

Linklerin kısa ve kolay olmasının bir diğer nedeni de görüntü ve videoları mobil telefonunuza elle girmek zorunda kalmanızdır.

1-Takipçi listenizi genişletin

Öncelik takipçi sayımızı arttırmak olmalı . Fakat şunu unutmayın: İnstagram hesabınızda yer alan görüntü ve videoların hepsinin takipçi listenizle uyumlu olması gerekir. Hatta dikkat edecek olursanız aşağıdaki bütün notlar hedef kitleniz ile uyumlu olmalıdır.

1- Dikkat çekecek görüntü veya video kullanarak kişilerin dikkatini kendinize çekin. Mesela e-kitap satacaksanız kitap kapağının resmini paylaşın. Eğitim videoları hazırlayacaksınız bunun videosunuyükleyin.

2- Üyelik davetinde kullanmak için kişisel bir mesaj yazın. Üye olacak insanların e-posta listenize ne için katılmaları gerektiğini anlatan bir karşılama videosu hazırlayın.

3- Memnun olan kişilerden geri dönüş mü aldınız? Bu kişilerin geri dönüşlerini kanıt olarak kullanıp kullanamayacağını sorun. İzin verdikleri zaman geri dönüşlerinin ve isimlerinin olduğu bir resim yada video hazırlayın ve bunu İnstagram’a yükleyin.

2-Ürün satarak para kazanmak

İlk olarak fiziki ürünler mi yoksa dijital ürünler mi satacağınıza karar verin. Mesela bayanlardan oluşan bir takipçi listeniz varsa kozmetik, kıyafat, takı gibi satış yapmayı düşünebilirsiniz. Sizeİnstagram üzerinden ürün tanıtımını yapmanın birkaç yolu:

Yeni ürününüzün tanıtıcı resimlerini ve videolarını kullanarak ön lansman (fragman) yapın yani ürünü tamamen göstermeyin (insanlar meraklansın). İnsanlarda yeterince merak uyandırdıktan sonra ürünün tamamını gösterin. Heyecanı arttırmak için özelleştirilmiş ürün hashtagleri ( # ) yani ürün etiketi kullanın.

Ürününüzle ilgili reklamlar hazırlayın. Ürününüzün hangi özelliğini vurgulamak istiyorsanız bu kısımları vurguladığınızdan emin olun.

Müşterilerden gelen ürün görüş videoları varsa en iyi görüşlerden oluşan bir video hazırlayın ve bunu Instagrama yükleyin.

Belli bir hashtag kullanarak ürün fotoğraflarınızı paylaşan fanlarınız var ise Bu fotoğrafların en iyi olanlarını seçin ve bir kolaj hazırlayıp sayfanızda paylaşın (İzin almayı unutmayın).

İsterseniz web tasarımcı olun ister muhasebeci  İnstagram, hizmet tabanlı işinizi tanıtmanız için size türlü türlü fırsat sunar. İşte bazı kolaylıklar:

1- Müşteriler için yaptığınız işlerin yer aldığı portfolyonuzu Instagram’da kullanın. Bu bir grafik tasarımın ekran görüntüsü olabilir, çektiğiniz düğün fotoğraflarından biri olabilir veya memnun kalmış bir tane müşteri mektubu olabilir.

2- Hedef kitlenizi sürekli takip edin ve işlerine göz gezdirin. Bir ürün tasarımcısı kolaylıkla büyük markaları takip edebilir durumda olmalı ve en güncel ürün paketlemeleri ile ilgili fikirlerini paylaşabilmeli.

3- Hizmetlerinizin reklamını yapın reklam iyisi kötüsü olmaz. Bir problem bulun ve ürününüzün bu problemi nasıl çözdüğünü gösteren güzel basit anlaşılabilir bir video hazırlayın.

4- Aynı problemi yaşayan insanların özel bir hashtag kullanarak problemle ilgili fotoğraf yüklemelerini isteyin. Bunu bir yarışmaya dönüştürün ve kazanana 30 dakikalık bedava danışmanlık hizmeti yada isteğinize göre bir şey verin. Kazanan kişi büyük ihtimalle hizmeti almak isteyecektir ve kazanamayanlarda aynı şekilde hizmetinize ilgi gösterecektir.

5- Müşteri görüşlerinden oluşan görseller hazırlayıp yüklemenizde başarınızın  kanıtı olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu