Sağlık

Deve Dikeni (Eşek Dikeni) Faydaları Nelerdir? Deve Dikeni Nasıl Kullanılır?

Doğada hemen hemen her yerde büyüyebilen, dokunması cesaret isteyen deve dikeninin sağlığa faydaları oldukça fazladır. Bunların en başında karaciğer sağlığı gelir. Son günlerde popülaritesi artan deve dikeni (eşek dikeni) nedir? Deve dikeninin sağlığa faydaları nelerdir? Deve dikeni nasıl kullanılır? Tüm merak edilenleri sizler için araştırdık…

Deve Dikeni (Eşek Dikeni)

Deve dikeninin isminin diken olması sizi aldatmasın. Aslında papatyagiller ailesinden olan çiçekli bir bitkidir. Görüntüsüyle kendine hayran bırakan deve dikeninin eşek dikeni, kenger otu, akkız, kasna gibi isimleri de vardır. Bilimsel ismi ise “silybum marianum” olarak bilinir. Taşlı ve çorak araziler başta olmak üzere doğada kolaylıkla yetişir.  Bu bitkinin tohumları kendiliğinden büyüme özelliğine sahiptir. Bu sayede doğada kendiliğinden kolaylıkla yetişir. Ülkemizin her yerinde görülmesinde de bu özelliğinin rolü büyüktür.

Deve dikeni, 30- 100 cm büyüklüğünde otsu bir bitkidir.  İnce ve dikenlidir. Çoğunlukla erguvan renginde çok güzel çiçek açar. Beyaz renkli çiçek açanları da mevcuttur. Çiçek açma dönemi  Temmuz ve Ağustos aylarıdır. Deve dikeninin tohumları antioksidan ve antienflamatuar etkilere sahiptir.

Deve Dikeni ( Eşek Dikeni) Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Adı diken olsa da sağlığa inanılmaz faydaları vardır. Antioksidan ve antienflamatuar olan bu bitki  inan sağlığı için gerekli olan bir çok özelliğe sahiptir. Deve dikeninin başlıca faydaları şunlardır:

Karaciğer dostu deve dikeni

Eşek dikeninin en çok bilinen özelliği karaciğer sağlığına olan etkileridir. Özellikle alkolün, ilaçların ve sigaranın zararlı etkilerini onarmaya yardımcı olur.  Barındırdığı amine, reçine, albümin, agmatin, ve yağ sayesinde karaciğer sağlığını korur, karaciğer hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olur. Karaciğer kanseri nedeniyle oluşan hasarları da onarmada da oldukça etkilidir. 

Yapılan araştırmalar eşek dikeni takviyesi alan kişilerin karaciğer fonksiyonlarının daha sağlıklı olduğunu tespit etmiştir.

Kemik dostu

Yapılan araştırmalar deve dikeninin kemik sağlığını koruduğunu,  kemik kaybı riskini azalttığını belirtmiştir. Bu özelliği sayesinde osteoporoz gibi kemik hastalıklarının riskini azaltır.

Alzheimer, parkinson

Eşek dikeni, uzun yıllardır  alzheimer ve parkinson gibi nörolojik hastalıklara karşı alternatif tıp olarak kullanılmıştır.  Antioksidan ve antienflamatuar özellikleri sayesinde beyin sağlığını korur, alzheimer ve parkinson riskini azaltır.

Yüksek kolesterolü azaltır

Eşek dikeni, kanı temizler ve atardamarlardaki oksidatif stres hasarını önler. Bu sayede kolesterol seviyesini dengeler ve kalp sağlığını korur.

Kanser riskini azaltır

Deve dikeni tohumunun içeriğinde olan silymarin adı verilen madde sayesinde muhteşem bir antioksidandır. Silymarin, bağışıklık sistemini korur, güçlendirir. Bu sayede DNA hasarını önler ve kanserli tümör riskini azaltır. Akciğer kanseri, meme kanseri, prostat kanseri başta olmak üzere birçok kanser riskini azaltır.

Deve Dikeninin Faydaları Nelerdir?

 • İçindeki silymarin maddesi bulundurur. Silymarin sayesinde karaciğer sağlığını korur, alkol ve ilaçların yarattığı hasarı onarır.
 • Karaciğer iltihabı, aşırı alkol ve bazı ilaçların sonucu meydana gelen safra iltihabı, siroz tedavisinde yardımcı olur.
 • Vücuttan safra atılmasını sağlar.
 • Böbrekleri çalıştırır, idrar yolu hastalıklarını önler.
 • Kan temizleyicidir. Özellikle sigara içenlerde oluşan hasarı önlemeye yardımcı olur, nikotin, karbonmonoksit gibi zararlı maddelerin etkilerini vücuttan uzaklaştırır.
 • Basur tedavisinde etkilidir.
 • Deve dikeninin en önemli faydalarından biri de anne sütünü artırmasıdır.  Anne sütü üreten hormonun artmasını sağlar ve süt üretimini çoğaltır.
 • Kanı temizler, sivilcelere iyi gelir.
 • Romatizmal ağrılarda etkilidir.
 • Safra kesesi sağlığını korur.
 • Ateş düşürücü etkiye sahiptir.
 • Karaciğer yağlanmasını önler, ayrıca karın bölgesinde toplanan bölgesel yağları yok eder.
 • Böbrek ve safra taşını önler.
 • Sindirim sistemini korur, kabızlık sorununa çözüm olur.
 • Sindirime yardımcı olur, hazımsızlığı önler.
 • Migren ataklarını önler.
 • Varis tedavisinde yardımcı olur.
 • Karaciğer yağlanmasını önler.
 • Deve dikeni tohumu yağı, cildi temizler, hücre yeniler.
 • Deve dikeni yağının ağrı kesici özelliği vardır. Bu özelliği sayesinde bel, boyun gibi sorunlu bölgelere masaj olarak uygulanır.

Deve Dikeni Nasıl Kullanılır? Deve Dikeni Tohumu Çayı Nasıl Yapılır?

Deve dikeni, tohumlarında silymarin olarak adlandırılan bir madde barındırıyor. Bu madde tohumlarında olduğu için sadece tohumları kullanılır. Yaprağı ve diğer bölümleri kullanılmaz.

Bir bardak kaynamış suya bir çay kaşığı eşek dikeni tohumu eklenir ve 5 dakika demlenir. Ardından süzülerek içilir. Bu çay aç karnına ve yemeklerden önce içilir.

Günde bir defa tüketmek yeterli olacaktır.

Deve dikeni tohumu bal ile karıştırılarak yenilebilir.

Ayrıca bu tohumdan yapılan yağda oldukça faydalıdır.

Deve dikeni tohumu yağı ağrılı bölgeye uygulanır, böylelikle ağrı ortadan kalkar.

Eşek dikeni tohumundan yapılan bu çay hemoroid sorunu için harici olarak kullanılır.

Deve dikeni tohumu çayı ağrı olan bölgeye sürülerek ağrının azalması sağlanır.

Sivilcelerden kurtulmak için tonik olarak kullanılır.

Deve dikeni tohumu balla karıştırılır, bu karışım bronş ve boğaz temizliğinde etkilidir. Bir yemek kaşığı balla bir yemek kaşığı öğütülmüş eşek dikeni tohumu karıştırılır ve  macun kıvamına getirilir. Bu macundan günde bir tatlı kaşığı tüketilir. Bu macunun miktarı artırılabilir.

Tohumlar haşlanarak salatalara da katılır. Ayrıca yoğurt ile karıştırılarak da tüketilir.

Deve dikeninde bulunan vitamin ve mineraller

İnsan sağlığına faydaları saymakla bitmeyen deve dikeninin içeriğinde bol miktarda C vitamini bulunur. Ayrıca, magnezyum, kalsiyum, potasyum, selenyum, proteinler, doymamış yağ asitleri, lif,  kampesterol gibi türlü fitosteroller, uçucu yağlar, silimarin, tyramin, histamin, flavonoid, amine, reçine, agmatin, albumin bulunur.

Deve Dikeni Tohumu Nasıl Çıkarılır?

Adı üzerinde diken. Bu nedenle toplaması da oldukça zahmetlidir. Bu bitkinin dikenlerini hiç de hafife almamak gerekir. Mutlaka kalın eldiven kullanılmalıdır.

Deve dikeninin tohumları mor renkli çiçek kısmının hemen altında bulunur. Çiçekler hafifçe çekildiğinde, tohumlarda ortaya çıkacaktır.

Tohumlar çiçeklerden ayıklanır ve direk güneş görmeyen aydınlık bir yerde kurutulur. İyice kuruyan tohumlar cam kavanozda saklanır.

Deve Dikeninin Kimler Kullanamaz?

Kronik hastalığı olanlar, kronik ilaç kullananlar, hamile kadınlar ve çocukların kullanması önerilmez.

Uyarı!

Bu yazı bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır, tedavi amaçlı değildir. Herhangi bir hastalık durumunda önce doktora gidilmelidir…

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu