Sağlık

Adam Otu Nedir? Adam Otunun Faydaları Nelerdir? Adam Otu Neye Yarar?

İsmiyle dikkat çeken adam otu, şifa kaynağı olarak oldukça sık kullanılır . Tam bir mineral kaynağı olan ve insan sağlığına faydaları oldukça fazla olan adam otu nedir? Adam otu faydaları nelerdir? Adem otu neye yarar? Tüm merak edilenleri sizler için araştırdık…

Dünyada ve ülkemizde oldukça kullanılan adem otu, şekil olarak bir hayli dikkat çekicidir. Sadece şekli için değil sağlığa olan faydaları için de oldukça yaygın kullanılır. Özellikle romatizmal ağrılar ve farklı ağrılar için tercih edilir.

Adam Otu Nedir?

Adam otu, patlıcangiller ailesinden, rozet yaprakları olan, mor ve mavimsi çiçekler açan, toprak üstünde yapraklı, kazık köklü çok yıllık bir bitkidir. Kökleri bazen bir parçalı bazen 3 parçalı olur. Koyu yeşil yapraklı ve küçük kırmızı elmayı andıran meyvesi vardır.  Kendine has ve çok hoş olmayan bir kokuya sahiptir. Dikkat çekici ismini ise köklerinin insanı andırmasından dolayı alır. İnsan otu, Abdüsselam otu olarak da bilinir. Sokaklarda, dere kıyılarında, farklı bölgelerde yani hemen hemen her yerde yetişebilen dayanıklı bir bitkidir. 

Nemli ve mineral zengini toprakları daha çok sever. Ayrıca, zorlu doğa şartlarına güç gösterebilir. Bu özelliği sayesinde oldukça dayanıklı bir bitkidir. Bu nedenle yıllarca yaşayabilir.

Adam otuna benzeyen bir diğer kök bitki ise adem otudur. Aralarındaki tek fark adem otu kökünde kremsi bir yapı olmasıdır. 

Latince ismi “mandragora officinarum” olan adam otu, Arapça’da ise ruh anlamında olan “yebruh” olarak biliniyor.

Ayrıca, afrodizyak etkisi nedeniyle aşk elması, sevgi meyvesi olarak da tanınıyor.

Adam Otunun Faydaları Nelerdir?

OLdukça dayanıklı olan bu bitki sağlığa da faydaları saymakla bitmez. Bu nedenle alternatif tıp alanında sıkça tercih edilir. Dünyada ve ülkemizde sıkça kullanılan bir bitkidir.

Adam otunun başlıca faydaları şunlardır:

 • Mineral kaynağı olan bu bitki aynı zamanda doğal afrodizyak etkiye sahiptir. Cinsel gücü ve isteği artırır, iktidarsızlık sorununa iyi gelir.
 • Ağrı kesici özelliği vardır. Özellikle romatizmal ağrılara iyi gelir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir, yorgunluk, halsizlik gibi şikayetleri giderir.
 • Spazmları giderir, rahatlama sağlar.
 • Ağrı kesici özelliği sayesinde diş ağrılarına da iyi gelir.
 • Barındırdığı zengin mineraller sayesin de bağışıklık  sistemini korur ve güçlendirir.
 • İdrar yollarını temizler, idrar yolu enfeksiyonuna iyi gelir.
 • Kas ağrılarına iyi gelir.
 • Boyun ağrısı, bel ağrısını geçirir.
 • Kireçlenme kaynaklı ağrıları giderir.
 • Egzamaya iyi gelir.
 • Yara iyileştirici özelliği vardır.

Adam Otu Ne İşe Yarar, Ne İçin Kullanılır?

Kök halinde satılan adam otu, tam bir şifa deposudur. İnsan sağlığına olan faydaları sayesinde yaşam kalitesini artırır, günlük yaşanan bazı sıkıntıları giderir.

Ağrı kesicidir:

Adam otu denildiğinde ilk akla gelen etkisi ağrı kesici özelliğidir. Özellikle baş, diş ve romatizmal ağrıları gidermede oldukça etkilidir. Bunların yanında, bel ve boyun ağrıları, fıtık ağrılarını, sinüzit, migren geçirmede etkilidir.

Afrodizyak olarak kullanılır:

Bu bitki tam bir mineral deposudur. Bu özelliği sayesinde afrodizyak etki gösterir. Böylelikle cinsel gücü ve isteği artırır, iktidarsızlık sorununu önler.

Kas gevşetici:

Adam otunun kas gevşetici etkisi vardır. Özellikle stres ve sıkıntı nedenli kas ağrılarını gidermede etkilidir. Ayrıca spazma karşı da koruyucu etki gösterir.

Bağışıklık sistemini güçlendirir:

Halsizliği yorgunluğu giderir, bedeni dinç tutar. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı korur. Özellikle idrar yolu enfeksiyonunu önler.

Adam Otu Nasıl Kullanılır?

Tam bir şifa deposu olan adam otunun birkaç kullanım yolu vardır. Adam otunun kullanımı şu şekildedir:

 • Adam otu ezilir ve bal ile karıştırılır. Bu karışım her gün 1 kaşık tüketilir. Böylelikle bağışıklık sistemi güçlenir, afrodizyak etki gösterir.
 • Adam otu kökü kaynatılır ve ılımaya bırakılır. Ilıyan suyun içine bal eklenir ve tüketilir. Bu karışımla gargara yapılabilir, böylelikle diş ve dişeti sağlığı korunur, diş ağrısı giderilir.
 • Adam otu bıçak yardımıyla kazınır. Kazınan parça ağrılı bölgeye masaj hareketleri ile sürülür. Bu uygulama sayesinde ağrılı bölgenin ağrısı diner, vücut rahatlar. Bu uygulama baş ağrısı ve diğer vücut ağrıları için kullanılır.
 • İdrar yanması için adamotu kaynatılır ve bal ile karıştırılır. Bu karışımdan bir çay bardağı içilir. Böylelikle idrar yolları temizlenir, idrar yanması tedavi edilir.
 • Adamotu kazınır ve balmumu ile karıştırılır. Bu karışım egzamalı bölgeye uygulanır.

Adam Otu Ne Zaman Toplanır, Nasıl Saklanır?

İnsan şekline benzeyen adamotu kökleri, sonbaharda topraktan çıkartılır ve güneşte kurutulur. Daha sonra kuruyan kök ister kazıyarak, ister kaynatarak kullanılır.

Not:

Adamotu, tam bir şifa deposu olan bir bitkidir. Ancak, uygun dozda ve zamanda kullanılması gerekir. Bünyesi zayıf olanlar, kronik hastalığı olanlar, kronik ilaç kullananlar, hamileler, doktora danışmadan kullanmamalıdır.

Uyarı!

Bu yazı bilgilendirme amaçlı yazılmıştır, tedavi amaçlı değildir. Herhangi bir hastalık durumunda önce doktora gidilmelidir…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu