Sağlık

Corona virüsü nedir, belirtileri nelerdir, nasıl korunulur?

Çin’de ortaya çıkan ve tüm dünyayı korkutan corona virüsü(covit 19) nedir, belirtileri nedir? Corona virüsünden nasıl korunulur? İyi gelen bitkiler ve besinler nelerdir? Tüm merak edilenleri sizler için derledik…

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan corona virüsü tüm dünyayı korkutmaya devem ediyor. En son sınırımız olan İran’da ortaya çıkması ve virüs nedeniyle ölenlerin olması endişeleri artırdı.  Nasıl çıktığı tartışma konusu olan corona virüsü nedir?

Corona Virüsü Nedir?

Corona virüsü ilk olarak 1960 senesinde bulunmuştur.  Hayvanlar arasında yaygın olan bir virüstür. Zoonotik olan bu virüs bazı durumlarda hayvandan insanlara geçebilir.Çinde ortaya çıkan bu hastalığında, ilk olarak yarasadan  veya pangolin den insanlara geçtiği düşünülmektedir. Solunum, sindirim ve boşaltım sistemlerini etkileyen hastalık, çoğunlukla sonbahar ve kış aylarında etkili olur.

Corona virüsü viral yollarla bulaşır. Hastalık mutasyona uğramadan öldürücü olma ihtimali yoktur. Corona virüsü %2 ila %10 derecesinde öldürücü mutasyon geçirir. Yapılan incelemeler mutasyonun nasıl gerçekleştiğini kesin bulamamıştır.

Corona Virüsü Nasıl Bulaşır?

Son günlerde dünyayı etkisi altına alan bu hastalık daha çok hayvanlarda rastlanır.  Nadir durumlarda insanlara geçen bu hastalık son günlerde salgın haline geldi. İnsanlar arasında bulaşıcılık, tüm üst solunum yolu hastalıkları gibi; öksürme, hapşırma sayesinde damlacık şeklinde havaya yayılan virüsler sayesinde olur. Bazende virüsün barındığı maddelere dokunulması ardından ağız ve burunla temas sonucu hastalık bulaşır. Hastalıktan korunmak için hijyen çok önemlidir. Hastalığın kuluçka süresi 20-25 gün olduğu için buda bulaşıcılığını artırmada etkilidir.

Corona Virüsünün Belirtileri Nelerdir?

Corona virüsü(covit 19),  üst solunum yolu rahatsızlıkları gibi belirtiler gösterir. Hastalığın belirtileri şunlardır;

 • Burun akıntısı
 • Boğaz ağrısı
 • Öksürük
 • Halsizlik
 • Baş ağrısı
 • İştahsızlık
 • Ateş
 • Bulantı
 • Kusma
 • İshal
 • Karın ağrısı

Bunların dışında bağışıklık sistemi güçsüz olanlar, yaşlılar, küçük çocuklar için virüs bronşit ve zatürre gibi ciddi solunum yolu hastalıklarına sebep olabilir.

Corona Virüsü(Covit 19) Tedavisi

Hastalık için tedavi edici bir ilaç yoktur. Antibiyotikler bu virüse karşı etkili değildir. Hastalığın ağır seyretmesi durumlarında corona virüsü dışında herhangi bir hastalık var ise, o tedavi edilir. İleri seviye hastalıkta hastanede yatarak tedavi edilir. Hastalığın bulaşıcı olması nedeniyle karantina alınma durumu olabilir. Şuan için hastalığın en büyük tedavisi, virüsten korunmaktır.

Corona Virüsünden Korunma Yolları

Corona virüsünün bilinen bir ilaç tedavisi yoktur. En güzel tedavi hastalıktan korunmaktır. Corona virüsünden korunmak için bağışıklık sisteminin güçlü olması gerekir. Bağışıklık sistemini güçlü tutmak için dengeli, sağlıklı beslenmek gerekir. Mevsiminde sebze, meyve, et, balık gibi gıdaları dengeli tüketmek gerekir.

Beslenmenin yanı sıra düzenli uyku, ellerin sık sık temizlenmesi, öksürük ve hapşırık durumunda mendil kullanılması, özellikle dışarıda el temizliğine dikkat edilmesi, eller yıkanmadan burun ve ağızla temas edilmemesi, kapalı ve havasız yerlerde uzun süre durulmaması, hasta kişilerden uzak durulması corona virüsünden korunmak için etkili olur.

Ayrıca et ve yumurta güzel pişirilmelidir.

DSÖ( Dünya Sağlık Örgütü) aşağıdaki ilave tedbirleri önermiştir:

 • Hayvanlardan, özellikle develerden temas edilmemeli
 • Çiğ deve sütü ve deve idrarı içilmemeli
 • İyi pişmemiş etler özellikle deve eti tüketilmemelidir.

Yakın temastan uzak durun

Mevsimsel gripte olduğu gibi, corona virüsü  de kışın daha sık görülür. Havaların soğuması ile beraber kapalı, kalabalık ortamlarda daha fazla vakit geçirilir. Buda hastalığın çok çabuk yayılmasını sağlar. Özellikle okul çağındaki çocuklar corona virüsü  salgınından etkilenir.

Hijyen önemli

Corona virüsünden uzak durmanın bir yöntemide ellerin bol bol ve doğru yıkanmasıdır. Her fırsatta ellerin en az yarım dakika sabu ile beraber yıkanması gerekir.

Sağlıklı beslenin

Tüm hastalıkların tedavisin de  olduğu gibi,corona virüsü de bağışıklık sisteminin kuvvetli olması çok önemlidir. Bağışıklık sisteminin güçlü olması için mevsiminde sebze ve meyvelerden bol bol tüketmek gerekir.

Kronik hastalığı olanlar dikkat etmeli

Corona virüsü, normal seyrinde ölümcül bir hastalık değildir, doktorun verdiği ilaçlarla ve bol dinlenme ile hastalık daha çabuk atlatılır. Ancak kronik hastalığı olan kişiler daha dikkatli olmalıdır. 

Maske kullanın

Görüntü sebebiyle çok tercih edilmese de, maske corona virüsünden korunmak için çok etkili bir yoldur.

Sıvı alımı önemli

Su hayatımızda çok önemli yere sahip. Günde içilen 2, 2.5 lt. su hastalıklardan korunmaya yardımcı olur.

Temiz hava önemli

Kapalı alanlarda uzun süre vakit geçirmek hastalığa davetiye çıkartır. Mümkün olduğunca bulunduğunuz ortamı havalandırın.

Ortak kullanım alanlarına dikkat

Özellikle toplu taşımalar, yürüyen merdivenler corona virüsünün yayılması için uygun ortamlardır. Bu ortamlarda bulunulduğu zaman özellikle ellerin temizliğine dikkat edilmesi gerekir.

Corona virüsüne  Karşı Koruyan Yiyecekler

İnsanın sağlıklı bir şekilde yaşaması için doğru beslenme çok önemli. Vücudun hastalıklara karşı savaşa bilmesi için doğru gıdalara ihtiyacı vardır. Hasta olmamak ve hasta olduğunda daha hızlı iyileşmek için birkaç tavsiye:

Süt, yoğurt, kefiri bol bol tüketin

Sağlıklı ve dengeli beslenmek için  süt ürünleri, sebze ve meyve, et, balık, tahıllar ve hububat yeterli miktarda alınmalıdır. Böylelikle vücudun bağışıklık sistemi güçlenir.

Özellikle yoğurt ve kefirde bulunan probiyotikler gün içinde muhakkak tüketilmeli.

E vitamini ve C vitamini önemli

Bağışıklık sisteminde önemli etkisi olan bu iki vitamini içeren gıdalar tüketilmelidir.

Taze sıkılmış meyve suları sayesinde C vitamini, fındık, ceviz, badem ve yeşil yapraklı sebzeler sayesinde de E vitamini ihtiyacı karşılanır.

Soğan sarımsak

Soğan sarımsak doğal antibiyotik olarak bilinirler. Soğan sarımsağı bol bol tüketerek vücudu hastalıklardan korur ve hastalık durumunda daha hızlı iyileşme sağlanır.

Bitki çayları

Mevsimsel gripte olduğu gibi, corona virüsünde de bitki çayları önemlidir. Ihlamur, adaçayı, yeşil çay, ekinezya çayı hastalıktan daha çabuk kurtulmayı sağlar.

Bol sıvı

Corona virüsüne  yakalanıldığında normalden biraz daha fazla sıvı tüketmekte fayda var. Ayrıca öğün atlamadan , günlük ihtiyaç olan vitamin ve mineraller alınmalıdır.

Corona Virüsü(Covit 19) Kimleri Daha Çok Etkiliyor?

Virüs, bağışıklık sistemi zayıf olanlar, kronik hastalığı olanlar, yaşlılar ve küçük çocukları daha çok etkiliyor.

Corona Virüsü Nasıl Teşhis Edilir?

Öncelikle klinik muayene edilir. Şikayetler doğrultusunda doktor bazı tetkikler ve testler isteyebilir. 

Corona Virüsünde Ne Zaman Doktora Gidilmeli?

Corona virüsü de, diğer üst solunum yolu hastalıkları gibi yüksek ateş, ishal bulantı, kusma, nefes darlığı, öksürük belirtileri gösterir. Bu belirtilerden biri veya birkaçı mevcut ise derhal en yakın doktora başvurulmalıdır. 

Virüse yakalanan hastaların bazılarında bronşit, zatürre ve böbrek yetmezliği gibi ölümcül komplikasyonlar geliştiği ve bu hastaların %30’nun yaşamını yitirdiği tespit edilmiştir. Ölümle sonuçlanan vakaların çoğunda altta yatan başka hastalıklar ( kanser, şeker, kronik akciğer, kalp ve böbrek yetmezliği gibi) olduğu vurgulanır. Corona virüsüne yakalanan bazı kişilerde belirtiler oldukça hafiftir. Bazende hiç belirti olmadan hasta kendiliğinden iyileşir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu