Sağlık

Sünnet Nasıl Yapılır?

Kültürümüzde, erkekliğe ilk adım olarak bilinen sünnet, kaç yaşında yapılmalı ? Hangi yöntemlerle sünnet yapılır? Sünnet nasıl yapılır ? Sünnetin faydaları nelerdir?

İyileşme süreci nasıl olur? Tüm bu soruların cevabını yazımızda derledik.

Sünnet neden yapılmalıdır?

Sünnet yaptırmak, gerek kültürümüzde, gerekse dinimizde önemli yeri sahip olması yanında sağlık için de çok önemli faydaları vardır.

Bilimsel olarak olarak kanıtlanan faydaları şu şekilde sıralayabiliriz.

Penis kanseri riskini azaltır.

İdrar yolları enfeksiyonu riskini ortadan kaldırır.

Sünnetli kişinin eşi, rahim ağzı kanserine yakalanma riski daha azdır.

Sünnetsiz bireyin, enfeksiyon kapma ihtimali daha fazladır. Bunun sebebi penisi saran derinin iç kısmının hijyeni sağlanmamasıdır.

Cinsel yolla bulaşabilecek hastalıklara yakalanma ihtimali daha azdır.

Sağlık için bu kadar faydaları olan sünnet kaç yaşında yaptırılmalı?

Sünnet kaç yaşında yaptırılmalı?

Sünnet her yaşta yapılabilir. Fakat çocukların psikolojik olarak olumsuz etkilenmemesi için 3- 6 yaş arası sünnet önerilmez.

Uzmanlar tarafından, bebeğin yeni doğduğunda sünnet yapılmasının daha uygun olduğu kanaati vardır. Bunun sebebi,  yeni doğan bebekte, cerrahi işlemin kolaylığı, ameliyat yaralarının daha hızlı iyileşmesi, sünnet sonrası tedavinin kolay olması, Bebeğin kişiliği daha oluşmadığı için, psikolojik olarak travma geçirme ihtimali olmaması olarak gösterilir.

 Yeni doğan bebek 2500 gr ağırlığından fazla ise ve ilk 24 saatini geçirmişse sünnet yapılması uygundur.

Sünnet nasıl yapılır?

“Sünnet nasıl yapılır” sorusu ailelerin aklını meşgul eden sorulardan biridir. Sünnet nasıl yapılır sorusunun cevabı çocuğun yaşına göre değişir.  Yeni doğan bebeğin sünnetinde lokal anestezi yapılabilirken, ilkokul çağındaki çocuğa genel anestezi uygulanabilir.

Lokal anestezi yöntemi ile yapılan sünnette penisin üstüne sürülen krem sayesinde 45 dakika, 1 saat süreyle uyuşma sağlanır. Uzman doktor tarafından yapılan sünnet 15- 20 dakikada biter. Sünnetten sonra 2 gün peniste ağrı olabilir.

Sünnetten sonra iyileşme süresi nasıl olur?

Sünnet nasıl yapılır sorusunun yanı sıra, sünnetten sonra iyileşme süreci nasıl olur sorusuda aileler tarafından merak edilir.

Sünnet uygun koşullarda ve uzman doktorlar tarafından yapılırsa sonrasında ciddi sıkıntılar olmaz. Sünnet sonrası çocuklara lokal bakım yapılır. Sünnet sonrası, peniste 2 gün ağrı oluşabilir, gerekli durumda ağrı kesici verilebilir.

Sünnet sonrası bebek veya çocuklar banyo yapabilir, 5. günden sonrada normal hayatına geri dönebilir.

Sünnet yaptırmanın zararları var mıdır?

Tıbbi açıdan birçok faydası olan sünnetin bilinen bir yan etkisi yoktur. 

Sünnet yaptırırken dikkat edilmesi gereken husus, sünnet yapılan mekan ve sünneti yapan kişinin işin ehli olmasıdır.

Sünnetin doğru koşullarda ve işinde uzman kişiler tarafından uygulanmayan sünnet, peniste kalıcı zararlara yol açabilir.

Sünnet, enfeksiyon riskine karşı ameliyat ortamında, uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilmelidir.

Sünneti çocuk psikolojisinden anlayan, çocuk cerrahisi veya çocuk ürologları tarafından yaptırılması tavsiye edilir. 

Sünnet kıyafeti

Çocuğunuz ve sizin için o büyük an geldi çattı, tüm gözlerin çocuğunuzun üzerinde olacağı o günde, minik delikanlının ne giyeceği önemli. Sünnet, ister ufak bir tören olsun ister büyük bir düğün minik delikanlı ve ailesi için önemi büyüktür. Bu önemli organizasyonun da en hassas noktası sünnet kıyafetidir. Tatlı bir telaşla sünnet hazırlıkları sürerken, sünnet kıyafetine özel bir vakit ayrılır. Araştırmalar yapılır, fiyatlar alınır, fikirler sorulur. Tatlı bir telaşı ve birazcıkta yorucu olsada tüm bu koşturma sizin için unutulmaz bir hatıra olarak kalacaktır.

Peki bu unutulmaz anın en önemli parçası olan sünnet kıyafeti alırken nelere dikkat edilmeli?

Sünnet Kıyafeti Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Toplumumuzda “zevkler tartışılmaz” gibi çok güzel bir söz vardır, sünnet kıyafeti alırken de sizin ve çocuğunuzun beğenmesi en önemli esastır. Bunun dışında:

  • Aklınızda olan modeli aramak için alışverişe çıkabilirsiniz, ama tek fikre sabit kalmayın, vitrinde beğenmediğiniz model belki çocuğunuzun üzerinde çok farklı duracak denemekten çekinmeyin.
  • Sünnet büyük bir organizasyon evet ama, unutulmaması gereken bu organizasyonun baş kahramanı bir çocuk. Dolayısıyla kıyafetinin içinde çocuk bedeni rahat etmeli.Çocuğunuz sünnet boyunca onu rahatsız eden bir kıyafet içinde kalmamalı.
  • Sünnet kıyafetinin kumaş kalitesi çok önemli, çocuğu terletmeyecek, tahriş etmeyecek bir kumaş tercih edilmeli.
  • Kıyafeti alırken iyice inceleyin, hasar veya deforme olabilir.
  • Sünnet kıyafeti çocuğu sıkmamalı, unutmayın çocuklar yetişkinler gibi bütün gün veya gece sabit kalmazlar. Koşmak, oynamak hatta zıplamak isteyebileceğini aklınızdan çıkarmayın.
  • Fiyat araştırması yapın. Bu biraz yorucu olabiliyor ama,  bu şekilde aynı modeli ve aynı kaliteyi daha ucuza getirebilirsiniz.
  • Sünnet kıyafeti alırken yanınızda sünnet çocuğu da olmalı.
  • Kıyafet çocuğa tam oturmalı, ne büyük, ne de küçük olmalı.

Sünnet Davetiyesi

Bu güzel  anı sevdiklerinizle paylaşmak için davetiye önemli bir araçtır. Sünnet davetiyesi seçerken şunlara dikkat edilmeli:

Sünnet organizasyonunun konseptine uygun olduğuna

Çocuğun ve sizin zevklerini yansıttığına

Sünnet  daveti esnasında, öncesinde ve ya sonrasın da  başka bölümler olacaksa davetiyede bildirilmeli

Sünnet organizasyonunun olacağı adres açık ve net olarak yazılmalı

Davetiye seçimi yaparken size ve çocuğunuza ömür boyu hatıra kalacağı unutulmamalı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu