Sağlık

Meryem Ana otu nedir, ne işe yarar? Meryem Ana otu nasıl kullanılır, nerede satılır? Meryem Ana otuyla nasıl hamile kalınır?

Meryem ana otu, anavatanı Namib Çölü olan, görüntü olarak eli andıran, tarçın tadında bir bitkidir.  Halk arasında Fatma Ana Eli olarak da bilinir. Bu bitki, Müslümanlar ve Hristiyanlar için manevi değerdedir. Peki, Meryem Ana otu nedir? Meryem Ana otu ne işe yarar, faydaları nelerdir? Fatma Ana Eli otu nasıl kullanılır? 

Meryem Ana otuyla nasıl hamile kalınır? Meryem Ana otu nerede yetişir, Türkiye’de yetişir mi? Tüm merak edilenleri sizler için derledik…

Tarihi oldukça eskiye dayanan, özellikle bebek sahibi olmak isteyen hanımların tercih ettiği Meryem Ana otu, insan sağlığı için oldukça faydalı bir bitkidir. Ağrı kesici, iltihap kurutucu olan bu bitki, sadece hamile kalmak için değil, doğumun kolay olması içinde sıklıkla kullanılmaktadır.

Meryem Ana (Fatma Ana Eli) Otu Nedir?

Latince ismi ‘ ‘Anastatica Hierochuntica’ olan Meryem Ana otu, kuru dalı, yumru şeklinde kapalı bir eli andıran bir bitkidir.  Halk arasında Fatma Ana Eli Otu olarak da bilinir.  Tadı tarçını andıran bu bitki, kuru kök şeklindedir. Çöl iklimini seven bu bitki, sadece yağmur yağdığı zaman açar ve eli andıran şeklini alır. Fatma Ana Eli otu,  nadir de olsa yağmuru gördüğü zaman dallarının üzerinden çiçekler açar.  Bitki, yağmur ile buluştuğu zaman yapraklarından su depolar ve ardından kuru haline döner. 

Hamile kalmak isteyen kadınların sıkça tercih ettiği bu bitki, rivayete göre peygamberimizin kızı Hz. Fatıma tarafından dikilmiştir. Bu nedenle de bitkinin diğer ismi ‘ Fatma Ana Eli Otu’ olarak bilinir.

Bitki kendi kendine tohumlanır. Bu özelliği ile de Hz. Meryem’e benzetilerek Meryem Ana Otu ismi ile bilinir.

Meryem Ana Otu Ne İşe Yarar, Neye İyi Gelir?

Bu bitki, sadece kadın sağlığına yararlı değildir, erkeklerde de sperm sayısını arttırıcı özelliğe sahiptir. Fatma Ana Eli otu aynı zamanda ağrı kesici, rahatlatıcı özellikleri de barındırır.

Yaraları hızla iyileştiren Fatma Ana Eli Otu, iltihap ve enfeksiyonları yok eder, cilt sağlığını korur. Bir çok kişinin muzdarip olduğu idrar kaçırma sorununa da iyi gelir.

İçerisinde yüksek oranda Östrojen hormonu barındırır. Bu özelliği sayesinde hamile kalmak isteyen kadınların tercihi olmaktadır.  Bunun yanında bitki kolay bir doğum için de tercih edilir. 

Rahatlatıcı etkisi sayesinde yorgunluk gibi sorunları ortadan kaldırır, rahat bir uyku sağlar.

Meryem Ana Otu Faydaları Nelerdir?

İsmini Müslümanlar ve Hristiyanlar için çok önemli olan Hz. Meryem ve Hz. Fatıma’dan alan bu bitki tam bir şifa kaynağıdır. Hamile kalmaktan, kolay doğuma kadar birçok faydası olan bitkinin, başlıca faydaları şunlardır:

Cilt sağlığı

Meryem Ana Otu, mikrop ve bakteri öldürücü özelliğe sahiptir.  Bu özellikleri sayesinde cildi temizler ayrıca hücre yenileyerek  cilt sağlığını korumuş olur. Aynı zamanda sivilce ve akne oluşumunu önler.

Kolesterolü düşürür

Kan akışını hızlandıran Fatma Ana Eli Otu, kanda bulunan zararlı yağların da azalmasına yardımcı olur. Bu sayede kötü kolestrolü dengelemeyi sağlar.

Ağrı kesici, rahatlatıcı

Meryem Ana Otu aynı zamanda doğal bir ağrı kesicidir.  Bu sayede vücuda rahatlama verir, günün yorgunluğunu giderir. Aynı zamanda rahat bir uyku çekmeyi sağlar.

Enfeksiyonları önler

Mikrop ve bakterileri öldüren bu bitki, enfeksiyon oluşmasını önler. Bu özelliği sayesinde vücudun her bölgesinde meydana gelen enfeksiyonları yok eder.

İdrar kaçırmayı önler

İdrar kaçırma günlük yaşantıyı oldukça olumsuz etkileyen bir hastalıktır. Bu ot sayesinde idrar kaçırma problemi önlenir.  

Hamile kalmayı sağlar

Bebek sahibi olmak isteyen kadınlar, bitkinin bu özelliği için oldukça sık kullanır.  Yüksek oranda östrojen barındıran bu bitki bu sayede hamile kalmayı kolaylaştırır. Hatta, halk arasında karın bölgesinde Fatma Ana Eli Otu taşıyan kadınların hamile kalabileceği düşüncesi yaygındır. Tabiki bu düşüncenin bilimsel bir verisi ya da dayanağı yoktur.

Sperm sayısını artırır

Sadece kadınların değil, erkeklerinde dostu olan bu bitki, aynı zamanda sperm sayısını artırır.  Sperm sayısını artıran bu bitki, aynı zamanda sperm kalitesini artırır ve spermlerin daha hızlı biçimde yumurtalıklara yerleşmesini sağlar.

Doğumu kolaylaştırır

Bitkinin özelliklerinden biri rahim ağzını genişletmesidir.  Rahim ağzını genişleten bu bitki, bu sayede daha kolay bir doğum olmasını sağlar.

Yine, bitkinin ağrı kesici ve rahatlatıcı etkisi sayesinde doğum sancılarını ve doğum sonrası ağrılarını azaltır.

Ancak, bu bitki hamileliğin önceki evrelerinde kullanılmamalıdır. Doğuma yakın zaman diliminde kullanılarak daha kolay bir doğum gerçekleşebilir.

Her ne kadar doğumu kolaylaştırma özelliği olsa da mutlaka doktora danışılarak bu bitki kullanılmalıdır.

Meryem Ana Otu Doğumda Nasıl Kullanılır?

Halk arasında ola inanca göre; Doğuma giden kadın Meryem Ana Otunu içi  Meryem Suresi, Nas, Felak ve Ayetel Kürsi okunmuş su dolu geniş bir kaba koyar. Bitki açıldıkça, doğum yapan kadının rahminin açılacağı ve doğumun hızlı, kolay olacağı düşünülür. Doğum sonrası ise bitki sudan çıkarılır, böylelikle bitki toplanıp kapandığı zaman rahim iyileşir, kanama azalır. Tabi bu düşüncenin hiçbir bilimsel dayanağı yoktur.

Meryem Ana Otu Hamilelik İçin Nasıl Kullanılır?

Meryem Ana Otu hamile kalmak isteyen kadınların tercih ettiği bir bitkidir.  Ancak, bebek sahibi olmak isteyen ve hamile kalamayan kadınlar mutlaka doktora gitmeli, gebe kalmaya neyin engel olduğunu bularak tedavisini görmelidir. Doktor tedavisinden önce bitkilerden ya da başka yöntemlerden çare aramak zaman kaybından başka bir işe yaramaz. Hiçbir bitki tıp biliminin ve ilaçların yerine geçmez. Yine bu bitki doktor gözetiminde kullanılmalıdır. Bilinçsiz kullanım sonucu başka sorunlara neden olabilir. 

Peki  Fatma Ana Eli Otu olarak da bilinen bu ot, hamile kalabilmek için nasıl kullanılmalıdır? Buyurun bu sorunun cevabına…

Meryem Ana Otu Nasıl Kullanılır?

Bitki görüntü olarak yumruk yapmış bir eli andırır ve kuru çalı formundadır. Bu bitkinin kullanım şekli şu şekildedir:

Cam bir sürahinin içine bir adet  Fatma Ana Eli Otu yerleştirilir. Üzerine çıkana kadar su eklenir. Fatma Ana Eli Otu bu suda bir gün bekletilir.  Bu süre içinde suyun rengi  değişime uğrayacaktır. Ardından ot sürahiden çıkarılır bu su sabah ve akşam içilir. Meryem Ana Otu kaç gün kullanılır? Sorusu sıklıkla araştırılır. Bu sorunun cevabı şu şekildedir:

Bu karışımın her gün taze olarak tüketilmesi tavsiye edilir.

Bebek sahibi olmak isteyen çiftler, birleşme öncesi bu karışımdan içmelidir.  Ayrıca kadınlar yumurtlama döneminde tüketebilirler.

Doğuma giden kadına önerilir.

Meryem Ana Otu Nerede Yetişir?

Sağlığa faydaları saymakla bitmeyen bu bitki Arabistan’da yetişmektedir. İletişimin ve ulaşımın bu kadar kolay olmadığı dönemlerde hac ve umre ziyaretine giden  insanlar tarafından ülkemize getirildi. Fatma Ana Eli Otu Türkiye’de yetişmemektedir.

Meryem Ana Otu Fiyatı Ne? Nerede Satılır?

Ülkemizde yetişmeyen Meryem Ana Otunu aktarlarda kolaylıkla bulabilirsiniz. Yine internet üzerinden kolaylıkla alınabilen bu bitki paketler halinde satılır. Hac ve ümre ziyareti yapan kişilerden de bu bitki istenebilir.  Genellikle her pakette 2 adet Meryem Ana Otu bulunur. Fatma Ana Eli Otunun fiyatı satıldığı bölge, adet sayısına göre değişiklik gösterir.

Meryem Ana Otunun Zararları Nelerdir?

Bitkiler her ne kadar doğada kendiliğinden büyüyen ürünler olsa da içerikleri oldukça etkili olabilir. Bu nedenle bitki kullanımında oldukça dikkatli olunmalı, doktor ya da uzman bir kişiden tavsiye alınmalıdır. Dozunda kullanılmayan ya da yanlış kullanılan bitkiler istenmeyen yan etkiler yapabilir.

Meryem Ana Otunun yan etkileri şunlardır:

  • Bu bitkinin önerilen dozu günde 2 bardaktır. 2 bardaktan fazla tüketilen bitki mide bulantısı ve kusma yapabilir.
  • Dozundan fazla tüketilen  Fatma Ana Eli otu tansiyon düşmesine neden olabilir.
  • Tansiyon hastaları doktora danışmadan kullanmamalıdır.
  • Östrojen barındıran Fatma Ana Eli Otu hormon ilaçlarıyla beraber kullanılmamalıdır.
  • Kronik ilaç kullananlar,  hamileler, gebelik tedavisi görenler doktora danışmadan bu bitkiyi kullanmamalıdır.
  • Fatma Ana Eli Otu her gün taze taze tüketilmesi tavsiye edilir. Bekletilen karışım mide yanması, mide ekşimesine neden olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu