Sağlık

Acı Çehre Nedir, Ne işe Yarar, Faydaları Nelerdir? Acı Çehre Nasıl Kullanılır?

Alternatif tıptan yararlanmak isteyen kişilerin sık sık aktarları veya doğal ürün ve bitki satan internet sitelerini ziyaret ettiği bilinmekte. Her geçen gün yeni bir bitki, yeni bir doğal ürün keşfeden kişilerin merakıda dahada artmakta. Son günlerde insanların ilgi odağı olan bitkilerden biri de “acı çehre (Barut ağacı) tohumu.” Peki, acı çehre tohumu nedir? Barut ağacı tohumu ne işe yarar, faydaları nelerdir? Acı çehre otu nasıl kullanılır? Tüm merak edilenleri sizler için araştırdık…

Acı Çehre Nedir?

Acı çehre tohumu, Avrupa, Britanya, Asya, Afrika ve Fas’da büyüyen, 6-8  metre boyunda uzayan ağaçlarda yetişen  otsu çalı formunda  bir bitkidir.

Acı çehre ağacı, halk arasında “barut ağacı”, “al diken” olarak da bilinir Kabukları da oldukça şifalıdır. Ancak kabukları taze olarak kullanılmaz, mutlaka kurutulması gerekir. Türkiye’de ise Bolu ve Karadeniz bölgesinde yetişir.

Ağacının yaprakları yeşil ve sarımsıdır. Ağacın meyveleri ise siyah renkte ve sert yapıdadır.  Çoğunlukla ormanlık bölgelerde yetişir.  Latince ismi Rhamnus cathartica dır.

Barut ağacı üretimi sonbaharda tohumla, yazın daldırmayla yapılır. Tohumlar sonbahar mevsiminde olgunlaşır.  Filizlendiği zaman saksılara dikilecek duruma gelir.

-1 ila -5 derece soğuğa kadar dayanabilir. 

Güneşli veya yarı gölge, nemli ve zengin toprakları sever.

Barut ağacı haziran ayında çiçek açar. Ekim ayında ise meyveleri olgunlaşmış olur. Barut ağacı özellikle kabızlık şikayeti için kullanılsa da boya yapımında da oldukça kullanılır. Özellikle kağıt boyası yapımında tercih edilir. Ayrıca bahçe çiti gibi ahşap ürünlerde de barut ağacı tercih edilir.

Acı Çehre Ne İşe Yarar Faydaları Nelerdir?

Acı çehre tohumu, çoğunlukla kilo vermek isteyen kişilerin tercih ettiği bir bitkidir.  Aynı zamanda sindirim sistemini kolaylaştırır, kabızlık sorununa çözüm bulur.

Özellikle kilo vermek isteyen kişilerin tercih ettiği acı çehre tohumunun faydalarını şunlardır:

 • Barut ağacı tohumu, sindirim sistemini çalıştırır. Ayrıca yağ yakımını hızlandırır.
 • Kilo vermeye yardımcı olur. Fazla kilolardan kurtulurken sadece su kitlesinden değil yağ kitlesinden de zayıflamaya yardımcı olur.
 • barut ağacı kötü kolesterolü düşürür.
 • İdrar söktürücü özelliği vardır. Bu sayede vücutta oluşan ödem ve şişlik sorununa iyi gelir.
 • Kan şekerini dengeler. Bu sayede tatlı ve açlık krizini önler.
 • Acı çehre tatlı krizlerini önlediği gibi iştah kapatıcı özelliği de sahiptir. Aşırı yeme isteğini kapatır, böylelikle kilo vermeyi kolaylaştırır.
 • Bu tohumun prostat üzerinde de olumlu etkileri olduğu söyleniyor.
 • Fazla kilolardan kurtaran bu tohum zayıflamanın neden olduğu sarkmaları da önler. Zayıflama sonucu sarkmaları önler, sıkı bir cilde sahip olmayı sağlar.
 • Metabolizmayı hızlandırır, toksinleri vücuttan uzaklaştırır.
 • Selülit oluşmasını önler
 • Şeker seviyesini dengeler.
 • Kanser hücrelerinin büyümesini önler.
 • Gıdalardan alınan yağların midede emilimini önler böylelikle yağ ve kalori depolanmasını engeller.
 • Hafızayı kuvvetlendirir, unutkanlığa iyi gelir.
 • Sindirimi kolaylaştıran barut ağacı, hazımsızlık sorununa iyi gelir.

Acı Çehre Tohumu Nasıl Kullanılır?

Özellikle kilo vermeye yardımcı olan acı çehre, zayıflamak isteyenlerin sıklıkla tercih ettiği bir bitkidir. Peki, barut ağacı tohumu nasıl kullanılır? Bu sorunun cevabını sizlerle paylaşıyoruz.

Kan şekerini dengeleyen, açlık ve tatlı krizlerini önleyen, yağ yakımını hızlandıran barut ağacı tohumunu tüketmenin birkaç yolu vardır.  Bunlardan biri barut ağacı tohumu ile yapılan çaydır.

Acı çehre tohumu çayı;

Bir bardak kaynar suyun içine 4-6 adet kurutulmuş barut ağacı tohumu atılır ve 8-10 dakika demlendirilir. Ardından süzülerek afiyetle içilir.  Bu çay sabah ve akşam yemeklerinden yarım saat önce tüketilmelidir.

2. yöntem ise, barut ağacı tohumunu çiğneyerek yutmaktır.

Sabah ve akşam olmak üzere günde 2 defa, tok karnına 3-5 adet acı çehre tohumu ılık suyla çiğnenerek tüketilir. Acı çehrenin kendine has bir tadı olduğunu belirtmek isteriz. Bazı kişiler bu tattan pek hoşlanmayabilir.

Acı Çehre Nasıl Zayıflatır?

İştah kapatan, yağ yakımını hızlandıran, vücuttan su kitlesi yerine yağ kitlesini uzaklaştıran acı çehre böylelikle zayıflamaya yardımcı olur.  Bir çok kilo veren kişilerde “sarkma” sorunu oluşur. Fakat, barut ağacı zayıflatırken  sarkmayı önler, cildi sıkılaştırır.

Barut ağacı kullanarak bir haftada 2 ila 4 kilo arası zayıflayan kişiler vardır. Ancak bu kişiden kişiye değişir. Kilo vermek için tek bir ürünün yeterli olmayacağını  unutmamak gerekir. Sağlıklı ve kalıcı kilo vermek için dengeli ve düzenli beslenmeli, bol bol hareket etmeli, egzersiz yapmayı alışkanlık haline getirmeli ve bol bol su içilmelidir. Fazla kilo bazen hastalık belirtisi olabilir, bu nedenle öncelikle doktora gidilmeli, fazla kiloya neden olan hastalık olup olmadığı öğrenilmelidir.

Acı Çehrenin Zararları

Acı çehre tohumu, vücuttan su atar.  Gün içinde yeteri kadar su içilmezse, vücut fazla su kaybedebilir. Barut ağacı tohumu kullanırken su tüketmeye özen gösterilmelidir. Gün içinde 2 litre su tüketilmesi tavsiye edilir.

Barut ağacı tohumu kullanırken vücut aşırı su kaybı yaşar ise bunun sonucu baş ağrısı, mide krampları, halsizlik, cilt kuruluğu gibi birçok sağlık sorunu ortaya çıkabilir.

Barut ağacı tohumu, sindirim sistemini çalıştırır, Aşırı tüketimi ishale neden olabilir.

Uzun süren ishal sonucu, vücud vitamin ve mineral kaybı yaşayabilir. Bu da bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olur. Grip, soğuk algınlığı ve diğer hastalıklara yakalanma riski artabilir.

Aşırı barut ağacı tohumu tüketmek, ishale neden olur. Bu da hızlı kilo ve aşırı su kaybına neden olabilir. Bunun sonucu karaciğer çok çalışır ve karaciğer yorulması oluşabilir. Ayrıca kalp çarpıntısı da yapabilir.

Kalp hastaları, kronik hastalar, karaciğer hastaları, diyabet hastaları, düzenli ilaç kullanan kişiler, hamileler, çocuklar, alerjik bir bünyeye sahip olanlar, bünyesi narin olan kişilerin kullanması önerilmez.

Kilo vermeye yardımcı olan bu bitkiyi kullanmadan önce doktora danışmak da fayda vardır. Unutulmamalı ki, hiç bir besin kaynağı tek başına kilo vermeye yardımcı olmaz. Sağlıklı kilo vermek için uzman bir doktordan yardım alınmalıdır.

Uyarı!

Bu yazı bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır, tedavi amaçlı değildir. Herhangi bir hastalık durumunda önce doktora gidilmelidir…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu