Din

Salatül Melaike -Meleklerin Salavatı

Salatül Melaike- Meleklerin Salavatı olarak bilinen bu salavat kıymetli salavatlardan biridir. Mele-i ala salavatında dört büyük melekten bahsedilir. Meleklerin salavatı olarak da bilinen Mele-i Ala Nedir, nasıl okunur, ne anlama gelir? Tüm merak edilenleri sizler için derledik.

Salatül Melaike-Meleklerin Salavatı Nedir?

Meleklerin salavatı veya diğer ismiyle Salatül Melaike içinde dört büyük melekten bahsedilen salavattır. Bu nedenle Salatül Melaike veya meleklerin salavatı denmiştir. 

Salatül Melaike-Meleklerin Salavatı Arapça Okunuşu

Salatül Melaike-Meleklerin Salavatı Türkçe Okunuşu

Allâhümme salli ve sellim ve bârik alâ seyyidinâ Cibrîle ve Mîkâîle ve İsrâfîle ve Azrâîle ve hameletil arşi ve alel melâiketil muqarrabîne ve alâ cemî-il enbiyâi vel mürselîn. Salevâtullâhi ve selâmuhû aleyhim ecmaîn.

Salatül Melaike-Meleklerin Salavatı Anlamı  

Allah’ım ulumuz Cebrail’e, Mikail’e, İsrafil’e, Azrail’e, arşın hamillerine, melekler ve mukarrabine, bütün nebilere ve resullere salat eyle. Allah-u Teala’nın salatları ve selamı onların üzerine olsun.

Salatül Melaike-Meleklerin Salavatı Fazileti

Meleklerin salavatı olarak bilinen Salatül Melaike kıymetli dualardan biridir. Bu salavatı 41 defa okuyan kişinin yanına melekler dolar.

Bu salavatta geçen dört meleklerden Cebrail (aleyhisselam) peygamberimizle doğrudan muhatap olan, ona vahiy getiren aracıdır.

Mikail aleyhisselam, suların ve rızıkların eminidir. Azrail aleyhisselam, insanların ruhlarını almakla, onları ebedi hayatına kavuşturmakla görevlidir.

İsrafil aleyhisselam ise sürun emini 

olarak görevlendirilmiş büyük melektir. 

Salavatta dört büyük melekten bahsetmesi onun kıymetini daha da artırır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu