Din

Fatiha Suresi’nin Fazileti, Anlamı ve okunuşu

Namaz surelerinin en önemlisi olan Fatiha (Elhamdü)’nın okunmasının sevab ve faziletleri ile ilgili Hadis-i Şerif mealleri şöyledir.

1. Fatiha Suresi, her türlü derde şifadır.

2.  Fatiha suresi, zehire ve ağıya karşı en güzel şifadır.

3. Fatiha suresi, Samdan başka her derde devadır Sam ise ölümdür.

4. Gerçek ki, Fatiha Suresinde bütün dertlere Şifa vardır.

5. Gerçek ki Fatiha Suresinde 70 derde deva vardır. Hastalık ve elemleri iyileştirir. Afiyette olmayı çabuklaştırıp kolaylaştırır. Okunmasın da,  yazılmasında da böyledir.

6.  Allah’ın kitabı olan Kur’an’da nazara karşı okunan, göz değmesini iyileştiren 8 ayet vardır. Bir ev ki, o evde bu 8 ayet okunursa o evde yaşayanlara insan ve cinlerden zarar gelmez ve kimsenin gözü değmez. Bu yedi ayet olan Fatiha suresidir. Sekizincin ayet ise Ayetel Kürsi’dir.

7.  Fatiha suresini ve Ayetel Kürsi’yi bir kimse bulunduğu herhangi bir evde okursa, o gün o evdekilere insan ve cin zararı dokunmaz ve nazarı değmez. 

8. Yan tarafını yastığa koyup yaslandığında,yan üstü yatağına yattığın zaman, birinci Fatiha suresini,  ikinci İhlas suresini okursan, ölümden başka her şeyin şerrinden ve zararından emniyette olursun.

İşte Peygamberimizden (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) başka hiç bir peygambere verilmeyen ;

Fatiha Suresi’nin Manası

Hamd (övmek övülmek), alemlerin Rabbi olan, Rahman ve Rahim olan, ahiret gününün sahibi olan Allah’a mahsustur. (Ya Rabbi) ancak sana kulluk ederiz (ibadet ederiz)  ve yalnız senden yardım isteriz. Bizi doğru yola, Kendilerine Nimet verdiklerinin yoluna ilet.. Gazaba uğrayanların ve sapıkların (yoluna) değil.

Fatiha Suresi Arapça Okunuşu

بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّح۪يمِ

١﴾ اَلْحَمْدُ لِلّٰهِ رَبِّ الْعَالَم۪ينَۙ ﴿٢﴾ اَلرَّحْمٰنِ الرَّح۪يمِۙ ﴿٣﴾ مَالِكِ يَوْمِ الدّ۪ينِۜ ﴿٤﴾ اِيَّاكَ نَعْبُدُ وَاِيَّاكَ نَسْتَع۪ينُۜ ﴿٥﴾ اِهْدِنَا الصِّرَاطَ الْمُسْتَق۪يمَۙ ﴿٦﴾ صِرَاطَ الَّذ۪ينَ اَنْعَمْتَ عَلَيْهِمْۙ غَيْرِ الْمَغْضُوبِ عَلَيْهِمْ وَلَا الضَّٓالّ۪ينَ ﴿٧

Fatiha Suresi’nin Türkçe Okunuşu

1- Bismillâhi’r-Rahmâni’r-Rahîm.

2- Elhamdulillâhi Rabbi’l-âlemîn.

3- Er-Rahmâni’r-Rahîm.

4- Mâliki yevmi’d-dîn.

5- İyyâke na’budu ve iyyâke neste’în.

6- İhdine’s-sırâta’l-mustakîm.

7- Sırâta’l-lezîne en’amte aleyhim. Ğayri’l-meğdûbi aleyhim ve le’d-dâllîn.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu