Genel

Karia Suresi Ne İçin Okunur? Karia Anlamı Nedir, Faziletleri Nelerdir? Karia Suresi Türkçe ve Arapça Okunuşu…

Kur’an- Kerim’in 101. suresi olan Karia suresi, Kureyiş suresinden sonra, Kıyamet suresinden önce yer alır. Sure ismini ilk ayette geçen” el-karia” kelimesinden almıştır. Karia anlamı nedir? Karia suresi ne için okunur, faziletleri nelerdir?  Karia suresi, hangi olay üzerine inmiştir, Türkçe ve Arapça okunuşu nasıldır? Tüm merak edilenleri sizler için derledik…

Karia Suresi

Karia süresi, Mekke döneminde inen surelerden biridir. Kur’an-ı Kerim’e göre yüz birinci sırada yer alır, 11 ayetten oluşur. Mekke döneminde Kureyş suresinden sonra nazil olmuştur. 

Sure ismini ilk ayetinde yer alan “el-karia” kelimesinden almıştır.

Karia Ne Demek?

Karia; şiddetli çarpmak, vurmak anlamında olan “kar” sözcüğünden türemiştir, “kulakları patlatan o ses” olarak çevrilir. Karia kelimesi; kapı çalan anlamı vardır ancak surede kıyameti ifade etmek için kullanılmıştır.

Karia Suresi Türkçe Okunuşu

Karia süresi 11 ayetten oluşan bir suredir. Surenin Türkçe Okunuşu şu şekildedir:

Bismillahirrahmânirrahîm.

1- El kariah

2- Mel kariah

3- Ve ma edrake mel kariah

4- Yevme yekunün nasü kelferaşil mebsus

5- Ve tekunül cibalü kelıhnil menfuş

6- Fe emma men sekulet mevazınüh

7- Fe hüve fi ıyşetir radıyeh

8- Ve emma men haffet mevazınüh

9- Fe ümmühu havıyeh

10- Ve ma edrake mahiyeh

11- Narun hamiyeh

 Dargınları Barıştıran Karia Suresi Arapça Okunuşu

Karia Suresi Anlamı

Yürekleri hoplatan büyük felaket! ﴾1﴿ Nedir o yürekleri hoplatan büyük felaket? ﴾2﴿ Yürekleri hoplatan büyük felaketin ne olduğunu sen ne bileceksin? ﴾3﴿ O gün insanlar, her biri bir tarafa uçuşan küçük kelebekler gibi olacaktır. ﴾4﴿ Dağlar da atılmış renkli yünler gibi olacaktır. ﴾5﴿ İşte o vakit, kimin tartıları ağır gelmişse, ﴾6﴿ Artık o, hoşnut olacağı bir hayat içinde olacaktır. ﴾7﴿ Ama kimin de tartıları hafif gelirse, ﴾8﴿ İşte onun anası (varacağı yer) Hâviye’dir. ﴾9﴿ Sen Hâviye’nin ne olduğunu ne bileceksin? ﴾10﴿ O, kızgın bir ateştir. ﴾11﴿

Karia Süresi Ne İçin Okunur?

Son peygamber Hazreti Muhammed’in (sallallahü aleyhi ve sellem) şöyle buyurduğu rivayet edilir:

“ Her kim Karia suresini okumaya devam ederse, kıyamet günü mizanı ağır olur.”

Bu sureyi okumaya devam eden kişiler kötülüklerden korunur.  Karia suresi, dargın olan, küsen kişileri barıştırmak niyetiyle okunur. Her işin kolaylığı, intizamı için okunur.

Karia Suresi Faydaları ve Faziletleri Nelerdir?

  • Karia suresi, her işin kolaylığı,  doğru düzgün olması için okunur.
  • Birbirine küsen dargınları barıştırmak niyetiyle okunabilir.
  • Bu sure tehlikelerden, kötülüklerden, kazadan beladan korunmak niyetiyle okunabilir.

Karia Suresi Kaç Defa Okunur?

Karia suresinin fazilet ve sırlarından birinin, arası açık olanları, küsleri barıştırmak olduğu rivayet edilir. Dargın olan kişileri barıştırmak, aralarını bulmak için üç, beş, yedi defa okunması tavsiye edilir.

Herhangi bir işin kolay olması, engel çıkmaması için 100 defa okunması tavsiye edilir.

Bu sureyi yazıp üzerinde taşıyan kişinin, Allah’u Teala’nın (c.c) kolay kazanabilme yollarını ihsan edeceği rivayet edilmiştir. Unutulmamalı ki, duaların kabulü Allah’ın elindedir. Kişi dualardan, surelerden istememeli, dua ve sureleri okuyarak  Allah’tan (c.c) istemelidir. 

Karia Süresi Hangi Olay Üzerine İnmiştir?

Karia süresi, ahiret inancı olmayan müşriklerin kıyamete kadar ahirete ve yeniden dirilişe inanmayan kişilerin kıyametin büyük dehşetini, kıyamet koparken insanların ne vaziyette olacağını anlatan bir suredir. Bunu Mekke müşriklerinin şahsı üzerinden anlatmıştır.

Haviye Ne Demek?

Karia suresinin 9. ayetinde geçen “Haviye” sözcüğü; geri dönüş olmayan yol, derin yer anlamına gelir Ayrıca cehennemin en şiddetli 7. tabakasına “Haviye” ismi verilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu